Prkno www.fisaf.cz

Prkno www.fisaf.cz

Horolezec www.fisaf.cz
Rybí ocas www.fisaf.cz
Poloviční most www.fisaf.cz
Mrtvola www.fisaf.cz
10
Fotogalerie

Chcete zpátky ploché břicho? Můžete ho mít, když budete dělat tyhle cviky!

Dokonalé a pevné břicho je sen mnoha žen. Co dělat, aby bylo zase trochu pevnější? Zázračné diety nefungují, plochého břicha dosáhnete jedině tím, že budete kombinovat pohyb a správné stravování.

Jak zhubnout břicho?

Mít po dětech dokonale vyrýsované bříško není jen tak. Navíc nejen matky od dětí, ale i mnohé mladé holky trápí faldíky a povolené břišní svaly, pokud naposledy sportovaly na střední škole v hodinách tělocviku. Co si budeme povídat, pevné bříško není zadarmo, bez cvičení to nejde, zároveň je důležité uvědomit si, že nejde cvičit jen břicho. „Chcete-li mít ploché anebo dokonale vyrýsované břicho už napořád, dosáhnete toho jedině dlouhodobou kombinací komplexního pohybu a správného stravování. Bylo by totiž chybou zaměřit se pouze na břicho. Pokud budete posilovat jen břišní svaly, požadovaný efekt se nedostaví,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Pokud tedy třeba pravidelně běháte, zaměřte se při cvičení na horní polovinu těla. Jestliže rádi a často plavete, posilujete při tom horní část těla. Pak pro vás budou vhodné cviky na posílení nohou. Přinášíme vám základní cviky, které vám pomohou k plochému břichu – skvělé je, že se dají dělat i doma.

Pokračování 2 / 9

Ploché břicho: Jaký zvolit jídelníček?

A jak by mělo vypadat ideální stravování, toužíme-li po plochém bříšku a štíhlé postavě? Jana Havrdová doporučuje jíst všechno, ale s mírou a zásadně si nepřidávat. Každé jídlo byste měla doplnit velkou porcí zeleniny nebo ovoce. Sacharidy jezte spíš ráno a v poledne. Proto chybuje ten, kdo večeří těstoviny, rizoto nebo knedlíky. Navečer byste měli dát přednost jen kvalitním bílkovinám a zároveň konzumaci jídla co nejvíce omezit. A pozor na alkohol, to jsou velmi zrádné skryté kalorie.

TIP NA VIDEO: Zkuste i jemné cvičení jako pilates

Pokračování 3 / 9

Znáte tajemství core?

Za to, že neběháme po čtyřech jako kočky, ale stojíme a chodíme vzpřímeně, vděčíme tzv. core – hlubokému stabilizačnímu systému páteře, který se ukrývá pod povrchovými svaly v oblasti zad a břicha. Core je ale třeba posilovat. Pokud ho zanedbáváme, přestávají pracovat drobnější svaly a výsledkem jsou bolavá záda nebo povolené břicho. Následující cviky, pokud se provádějí pravidelně, fungují jako poukázka na ploché bříško. (Popis cviků najdete v dalších kapitolách, obrázky v úvodu článku.)

Pokračování 4 / 9

1. Prkno

Z kleku na kolenou se opřete o předloktí a nohy jednu po druhé postupně natáhněte vzad a opřete o prsty. Zpevněte břišní stěnu a hýždě a vytáhněte se z ramen. Vydržte 5 až 10 sekund.

Pokračování 5 / 9

2. Horolezec

Poloha jako při kliku, ruce propnuté a dlaně opřené o podložku. Dynamicky přitáhněte pravou nohu k hrudníku, aby pravé koleno mířilo k pravému rameni. Vraťte se do výchozí polohy a zároveň přitáhněte k hrudníku levou nohu. Opakujte 10x až 20x.

Pokračování 6 / 9

3. Rybí ocas

Lehněte si na břicho, ruce pokrčte v loktech a opřete je o čelo. Palce nohou opřete o podložku. Zvedněte obě nohy najednou nad podložku, přitom zatněte hýžďové svaly a svaly konečníku a pochvy. Pár sekund vydržte, pak povolte svaly a opřete se koleny o podložku. Opakujte 10x.

Pokračování 7 / 9

4. Poloviční most

Leh na záda, nohy pokrčené v kolenou, chodidla na podložce. S výdechem zdvihněte pánev. Pohyb provádějte silou za pomoci hýžďových svalů. V horní poloze se pomalu nadechněte a s dalším výdechem pomalu obratel po obratli položte hýždě zpátky na podložku. Opakujte 10x.

Pokračování 8 / 9

5. Mrtvola

Na závěr cvičení se odměňte chvilkou vleže na zádech, kdy uvolníte celé tělo a jen klidně dýcháte. Po několika minutách pomalu rozhýbejte zápěstí, kotníky a postupně probuďte celé tělo a protáhněte se, jako když ráno vstáváte.

Pokračování 9 / 9

6. Angličák

Skvělý je i klasický cvik, který možná znáte z hodin tělocviku: angličák, který posílí celé tělo. Jen pozor na kolena při výskoku, pokud navíc se cvičením začínáte, dejte si zpočátku menší počet opakování, je to hodně náročný cvik, který zpevňuje střed těla. Ze stoje jdeme do dřepu (obrázky 6 a 7), pak do polohy prkna (obrázek 8), klik (obrázek 9), dřep a výskok (obrázek 10). Zpočátku vám stačí jen pár opakování, klik můžete i jen naznačit. 

Doporučujeme

Články odjinud