Chodíte spát s mokrými vlasy? Hrozí vám plíseň, lupy a další komplikace!

Chodíte spát s mokrými vlasy? Hrozí vám plíseň, lupy a další komplikace!

Někdy se to prostě stane. Jste tak unavení, že se vám nechce umyté vlasy fénovat nebo sedět půl hodiny na gauči a čekat, až mokré vlasy pořádně uschnou. A tak prostě jdete spát. Ovšem moc dobré to není – a to z mnoha důvodů.

Vlhký polštář = živná půda pro bakterie

Možná by vás to ani ve snu nenapadlo, ale je to tak. Kombinace vody a tepla způsobuje rychlý růst bakterií. Zkuste si tedy představit, kolik bakterií vyroste na vašem polštáři do rána, když si půjdete lehnout s mokrými vlasy. Pokud už přece jen musíte ulehnout s mokrými vlasy, podložte si je suchým ručníkem.

Pokračování 2 / 4

Lupy

Teplo z hlavy a dlouhotrvající vlhkost způsobují, že se bakterie a plísně začnou množit nejen na polštáři, ale taky na pokožce hlavy. Kvůli tomu z vlasů a pokožky hlavy mizí přírodní oleje, protože je absorbuje látka vlhkého polštáře. Kombinace bakterií a ztráty přírodních olejů může způsobit, že se začnou na pokožce tvořit lupy.

Pokračování 3 / 4

Zničené vlasy

Když půjdete spát a vlasy nevysušíte, zvyšuje se pravděpodobnost, že je poškodíte. Budou se lámat, třepit a budou suché, protože voda, která se absorbuje do polštáře, zároveň zbavuje vlasy přirozených tělesných olejů a vlasy jsou pak dehydrované. Jít do postele s mokrými vlasy také může vést k vypadávání vlasů a kožnímu onemocnění kůže, a to kvůli plísňové infekci, kterou vyvolávají teplé a vlhké podmínky.

Pokračování 4 / 4

Bolesti hlavy, svalů a kloubů

Trpíte na časté migrény nebo bolesti hlavy? Pak byste rozhodně neměli chodit spát s mokrými vlasy. Voda totiž hlavu během spánku zchladí a ta má pak jinou teplotu než zbytek těla. A odlišná teplota těla způsobuje nedostatečné prokrvení mozku, takže vás začne bolet hlava. Změna tělesné teploty může způsobit i bolesti svalů a kloubů, zvláště na krku. Pokud tedy jdete do postele s mokrými vlasy a ráno se probudíte celí rozlámaní a bolí vás za krkem, důvodem byly právě mokré vlasy. Existují dokonce extrémní případy, kdy došlo ke křečím.

Doporučujeme

Články odjinud