Cholesterol. Co vše byste měla vědět o strašáku dnešní doby?

Cholesterol. Co vše byste měla vědět o strašáku dnešní doby?
O cholesterolu bylo řečeno a napsáno mnohé. Všichni vědí, že patří mezi tuky, že je příčinou ucpávání cév, srdečního infarktu či mozkové příhody a že je obsažen v mnoha potravinách, například v paštikách, uzeninách, mletých masech, tučných sýrech, másle, smetaně, vaječném žloutku a podobně. Hodně se o něm mluví v souvislosti s onemocněním dospělých, ale o tom, že trápí i děti, se mluví méně a o tom, že se v některých rodinách táhne jako nit napříč generacemi, se spíš mlčí.

Cholesterol potřebuje každý z nás. Je potřebný pro stavbu každé buňky našeho těla, důležitý pro tvorbu řady hormonů, transportérů, metabolitů i pro správné fungování imunitního systému. Zdravý dospělý člověk potřebuje asi 300mg cholesterolu denně. Dvě třetiny si dokáže organismus vytvořit sám složitým procesem, do něhož jsou zapojeny nadledviny, játra, střevo a další orgány, jednu třetinu přijímáme z potravy, přičemž laboratorní analýzou krve je možné od sebe oba typy cholesterolů odlišit a zjistit hodnoty každého z nich.

U dospělých se na zvýšenou hladinu cholesterolu přijde buď v rámci preventivních prohlídek, nebo častěji poté, co dojde ke zdravotním potížím následkem jeho dlouhodobého zvýšení a působení na cévy. U dětí je tomu trochu jinak, u nich se za krátkou dobu života kardiovaskulární potíže nestačí vyvinout. Škodlivé působení cholesterolu na to má ještě několik let.

„U dětí z rizikových rodin, tedy z těch, v nichž se někdo na vysoký cholesterol léčí nebo kde byly zaznamenány srdeční infarkty a mozkové příhody, je zjišťována hladina cholesterolu v rámci pětileté a třináctileté preventivní prohlídky. Pokud se prokáže vysoká hladina cholesterolu, pediatr k nám dítě odešle na podrobnější vyšetření. Část našich dětských pacientů ale přichází rovnou z těchto rodin. Jsou to děti našich dospělých pacientů z kardiologie či kardiochirurgie,“ říká na úvod vedoucí lékař metabolické ambulance oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Josef Hyánek, DrSc.

Proč zrovna já?

Příčiny, proč ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi dojde, jsou dvě. Buď jde o hypercholesterolemii z přejídání, kde je na vině jednoznačně chyba ve stravování a pohybu pacienta, nebo o tzv. familiární hypercholesterolemii. „V tom případě za problém může dědičná dispozice způsobující změnu v jaterních buňkách vedoucí k tomu, že játra nedokáží cholesterol získaný z potravy správně vstřebávat, aby se mohl dále rozštěpit, využít nebo vyloučit zpět do střeva žlučí, protože organismus cholesterolem velice šetří a filigránsky se stará o jeho správnou hladinu v krvi.

Je-li hladina vysoká, vyvolává to aterosklerózu, ale je-li jeho hladina nízká, vyvolá nezvratnou chybu v látkové přeměně, zvláště u rostoucího dětského organismu nebo v průběhu těhotenství,“ vysvětluje profesor Hyánek.

Kdy pomůže dieta

Pokud jde o zvýšenou hladinu cholesterolu, která souvisí se špatnou životosprávou, je pomoc zdánlivě jednoduchá. Je třeba změnit denní režim, zařadit více fyzických aktivit a sportování a udělat radikální změnu v jídelníčku, kdy potraviny bohaté na cholesterol, jako je třeba máslo, vyměníme za margarín a sádlo za rostlinné oleje. Do jídelníčku místo tučných jídel zařadíme zeleninu a ovoce. Tyto kroky by měly stačit k tomu, aby se hladina cholesterolu dostala pod kontrolu.

„Dříve jsme měli mnohem více pohybu, než je tomu dnes. Děti často chodily do školy pěšky, i několik kilometrů, více sportovaly, musely více fyzicky pracovat; dnes je vše snadnější a pohodlnější. Také strava byla zdravější a nebyla tak záludná a kaloricky bohatá jako dnes. Pokud si dítě sedne k počítači místo toho, aby se šlo proběhnout, a přitom se nijak neomezuje v jídle a jí jídla tučná a energeticky bohatá, je jasné, že u něj musí dojít k tomu, že organismus přijatý cholesterol nestačí zpracovávat, ten se začne hromadit v krvi, proniká do cévní stěny a po letech vzniká zdravotní problém,“ popisuje mechanismus rozvoje potíží profesor Hyánek.

Rodové prokletí

Jinak je tomu ale u dětí s familiární hypercholesterolemií. V těchto případech není problém jen v životosprávě dítěte, ale jde o problém genetický, rodinný, který se projevuje řadou předčasných infarktů, mozkových příhod a úmrtí na ně napříč celým příbuzenstvem.

„Je-li nemocí postižen jeden z rodičů, je dítě vystaveno padesátiprocentnímu riziku, že onemocní také. Trpí-li touto poruchou oba rodiče, je riziko více než sedmdesátiprocentní. Zrádnost onemocnění je v tom, že se jeho důsledky neprojeví hned, ale až za řadu let. Lidé tak nejsou nijak motivovaní k tomu, aby se léčili. Proč by se nyní měli omezovat a brát léky, když jim je dobře a nic jim nechybí? Tady ovšem platí, že v okamžiku, kdy dojde k nějakým potížím, tedy někdy v dospělosti za dvacet, třicet let, je vlastně pozdě; to už došlo ke změnám v cévách a člověk je ohrožen na životě,“ dodává lékař.

Léčba této formy onemocnění je mnohem náročnější. V prvé řadě je důležité, aby dítě pravidelně užívalo léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi, a k tomu je nutná změna stravovacích návyků. „Musíme zjistit, jak se rodina stravuje, kdo doma vaří a nakupuje, zda maminka nebo třeba babička; s ní vše probrat a vysvětlit jí, kde je problém, že třeba dietní drůbeží párek z pohledu cholesterolu dietní vůbec není, protože je vyroben z kůží a vnitřností kuřete, eventuálně dalších nekvalitních částí, které jsou tučné. Je také třeba zjistit, jaké fyzické aktivity jsou v rodině běžně provozovány a uznávány,“ doplňuje profesor Hyánek.

Součástí lékařských kontrol v ambulanci je tak nejen posouzení zdravotního stavu dítěte, ale i celého širokého příbuzenstva. Pacienti musejí donést přesný jídelníček, kde jsou zaznamenána jídla, tekutiny, pravidelnost stravování i seznam fyzických aktivit za každý den. Situace se vyhodnotí na počítači a porovná s výsledkem krevních vyšetření podle jednotlivých markerů, které pravdivost jídelníčku musejí potvrdit.

Tím ale spolupráce rodiny zdaleka nekončí. „Mnohdy je třeba, aby dítě přestalo chodit do školní jídelny a mělo nachystanou stravu na celý den. Děti si velmi záhy osvojí nové návyky ve stravování a rychle dokáží poměrně přesně poznat, co mohou jíst a co ne. Problém ovšem mnohdy bývá na straně dospělých, že sami nedávají dobrý příklad, což bývá potíž. Není možné, aby rodiče dítě omezovali, a sami si dopřávali. To by dítě demotivovalo. Pokud rodina nespolupracuje, léčba dítěte není možná a musíme ji ukončit,“ vysvětluje odborník.

Ono to jednou bouchne

Pokud se v rodině vyskytnou případy zvýšeného cholesterolu, srdečních infarktů či mozkových příhod, je důležité to nepodceňovat. Zejména pokud jde o opakované příhody, je nutné myslet na to, že riziko se týká všech potomků nemocných.

„Tyto rodiny by měly být podchyceny. Pokud se tak nedaří v rámci preventivní medicíny, je nutné, aby se do řešení problému zapojili sami rodiče. Mezi první kroky patří už zmíněná úprava jídelníčku a zvýšená pozornost při výběru potravin, ale to je pro laika složité. Potraviny většinou z komerčních důvodů nejsou srozumitelně označeny tak, aby z uvedeného složení výrobku laik poznal množství cholesterolu a jemu podobných látek.

Prodejce chce prodat a ne léčit! Je tak třeba vybírat s ohledem na doporučení zdravého stravování, to znamená zařadit více zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva do jídelníčku, dále libové vepřové či hovězí maso, drůbeží maso, z mléčných výrobků vybírat ty netučné. Dalším krokem by mělo být vyhledání odborné ambulance, kde se rodiny ujmou. Tyto lipidové nebo metabolické ambulance jsou dnes už nejméně v každém kraji,“ dodává lékař.

Všeho moc škodí

Tak jak se lékaři setkávají s rodiči, kteří nejsou příliš disciplinovaní, setkávají se i s pravým opakem, tedy s přehnanou péčí. Nejčastěji to bývá ze strany matek, kterým v minulosti někdo blízký onemocněl nebo zemřel na infarkt či mrtvici, tj. na komplikace vznikající následkem vysokých hladin cholesterolu v krvi. „Stává se, že matky ve své důslednosti a strachu o dítě zajdou moc daleko a navedou jej na dietu bez tuků.

Pokud takovému dítěti s časovým odstupem uděláme testy, ukáží nám, že organismus dítěte na tento defi cit reaguje zvýšenou produkcí cholesterolu. To je ale špatně – jde o známku toho, že dítě je drženo na moc přísné dietě a jeho organismus strádá. Pak je nutné, aby matka v dodržování diety polevila. Nedostatek cholesterolu by dítěti mohl velmi ublížit. Mohlo by přestat růst a přestalo by se správně vyvíjet. I dietu je nutné držet s rozumem; cholesterol zcela vyloučit z jídelníčku není správné a dostatečný minimální přívod cholesterolu musí být kontrolován,“ uzavírá profesor Hyánek.

Nadbytek cholesterolu se dlouho řešil pouze u dospělých. Že ohrožuje i děti, se zjistilo až mnohem později, o to více pozornosti je ale dnes nutné problému věnovat a tato pozornost a zodpovědnost je hlavně na rodičích.

Prof. MUDr. Josef Hyánek, DrSc., založil v Nemocnici Na Homolce v roce 1991 metabolickou ambulanci, která se záhy naplnila dětskými a adolescentními pacienty s dědičnou poruchou metabolismu lipidů, takzvanou familiární hypercholesterolemií.

Po upřesnění diagnózy a ověření dědičného přenosu pak zahájil jejich časnou léčbu s pomocí nízkocholesterolové diety, dostatku pohybu a především nezastupitelné farmakologické léčby. Tím u všech zabránil rozvoji předčasného kardiovaskulárního onemocnění, které jim hrozí. Prezidium ČLS JEP mu za celoživotní práci udělilo nejvyšší lékařské vyznamenání – Zlatou medaili J. E. Purkyně. Lékař musí sestavit rodokmen, a proto se ptá na prarodiče a praprarodiče dítěte, strýce, tety i sourozence.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve vaší blízkosti se objeví pár zajímavých osob opačného pohlaví. Budou to zrozenci ve znamení Vah, jejichž jiskra neunikne vaší pozornosti. Určitě se spolu nudit nebudete. Jste-li zadaní,…

Nejčtenější články