Dovolená v Chorvatsku za covidu: Tady jsou aktuální zkušenosti od moře

20. 5. 2021
Dovolená v Chorvatsku za covidu: Tady jsou aktuální zkušenosti od moře
Relativně teplé moře, prázdné kempy i pláže a jen nepatrně vyšší riziko nákazy než v Česku. Výchozí podmínky pro dovolenou u Jaderského moře v Chorvatsku jsou teď příznivější, než se na první pohled může zdát, a v podstatě na ni můžete vyrazit ze dne na den bez předchozího shánění ubytování. Cesta do a z Chorvatska také nepřestavuje větší obtíže.

Chorvatsko v květnu 2021

Epidemie koronaviru dovolenou u moře v Chorvatsku v mnoha ohledech paradoxně zjednodušuje. Kdy jindy se vám stane, že si v kempu můžete vybrat to nejhezčí místo, v hotelu dostanete výraznou slevu, na pláži jste v podstatě sami a ještě za vámi radostně vyběhne místní paní, která vás nadšeně vítá se slovy: Jste letos první v moři! Co tedy obnáší cesta do a z Chorvatska, jsou otevřené restaurace, národní parky, jak je to s ubytováním? Dvojice našich spolupracovníků minulý týden, tedy od 10. května 2021 Chorvatsko pro vás otestovala. 

Cesta do Chorvatska

Rychlý antigenní test s negativním výsledkem, který je třeba pro vstup do Chorvatska, pořídíte v Česku bezplatně a rychle v některém z odběrových míst. Do Chorvatska však stačí i doklad o prodělané nemoci – nechte si u praktického lékaře vydat potvrzení v angličtině, formulář potvrzení o prodělaném covidu najdete ZDE . Nenechte se zmást tím, že je to formulář na cestu do České republiky, nic jiného na internetu nenajdete. Nově se při cestě do Chorvatska uznává i potvrzení o očkování i jen první dávkou vakcíny (k obojímu se ovšem váží časové lhůty). Aktuální podmínky vstupu do Chorvatska najdete na stránkách chorvatského velvyslanectví ZDE

Podívejte se na videu, co vše vás čeká v Dubrovníku, městě, kde se točila Hra o trůny: 

Situace na hranicích

Dvojice spolupracovníků webu Dáma.cz minulý týden předkládala AG testy jen při cestě tam na chorvatské hranici. Rakouská i slovinská kontrola se spokojily s občanskými průkazy a ujištěním, že jen projíždějí. Češi ve zmíněných zemích patří momentálně mezi ty, kteří tam smějí nanejvýš jen projet (zastávky na čerpacích stanicích a odpočívadlech jsou ale pochopitelně možné). Chorvatská pasová kontrola chtěla jen vědět, kam dvojice směřuje, a stačilo jí obecné "k moři". Správně by měl turista při cestě do Chorvatska vyplnit příjezdový formulář  najdete ho ZDE. Naši cestovatelé na to ale zapomněli a nikdo naštěstí nic vidět nechtěl. Test lze případně vyplnit on-line a jen odeslat.

Tady najdete seznam testovacích míst na covid v České republice

Seznam testů uvedených na Společné listině rychlých antigenních testů, které mezi sebou uznávají členské státy EU, najdete ZDE (Test z lékárny nestačí). 

Další cesta k moři v daném případě proběhla bez jakýchkoliv překážek, nikde nebyly žádné fronty ani ve směru do Chorvatska ani ve zpátečním směru. Možná to bylo i tím, že pozdě večer v pondělí je na cestě méně lidí než o víkendu. Pak už jen následovalo otužování u poloostrova Pag (voda měla 16 stupňů Celsia, vzduch příjemných 23 °C) a pohodové osvěžující koupání u přírodních pláží na Makarské riviéře (voda 18 stupňů, vzduch stále kolem 20°C). 

Chorvatsko – ubytování za covidu: Hotely, apartmány, kempy

V prvním případě se naskytl nocleh v téměř prázdném autokempu Camping Planik ve vesnici Ražanac v Zadarské župě 17 km severovýchodně od Zadaru. Noc pro dvě osoby s osobním autem a stanem stála 140 Kun (490 Kč). 

Na Makarské riviéře, kde je v létě a za normálních okolností poměrně těžké sehnat místo v kempu a na plážích prakticky není k hnutí, je v provozu například Autocamp Krvavica ve stejnojmenné vesnici jen několik kilometrů před Makarskou. Byl poloprázdný a cena za dvě osoby s osobním autem a stanem činila 126 Kun (440 Kč). Pod kempem jsou kamenité přírodní pláže mezi skalami, další přírodní oblázkové, stíněné borovicemi, ale nechybí ani pláže s jemnými kamínky. Teploty už ani v noci neklesají pod deset stupňů (i když o tepelné pohodě u moře rozhoduje vítr), takže není problém stanovat či vyrazit s obytným autem. Počítejte jen s tím, že ne všechny kempy mají otevřeno, tak nenechávejte hledání kempu až na pozdní večer. Fungují hotely a apartmány, přes vyhledávací weby bez problémů najdete širokou nabídku ubytování za skvělé ceny.

Restaurace, obchody, národní parky i kina

Obchody mají normálně otevřeno, uvnitř musíte nosit roušku, ale místní ji mají nasazenou většinou na půl žerdi – pěkně pod nosem. Desinfekci najdete u vchodu i v nejzapadlejší vesnici. Obchody mají limitovanou kapacitu a je nutné dodržovat rozestupy, ale v praxi to neznamenalo žádné omezení. Restaurace fungují, smějí prodávat i jídlo, ovšem otevřeno mají jen venkovní zahrádky. Potíž je v tom, že u moře zatím není mnoho turistů, takže fungují jen podniky, které uživí místní. V malé vesnici tak není otevřená ani pekárna, ani stánky s občerstvením, restaurace, maximálně kavárny s kávou pro místní. Pokud chcete tedy jíst venku, chce se to vydat do města, kde už i místní chodí na jídlo. 

Chorvatské národní parky mají normálně otevřeno a do konce května snížené vstupné, které teď koronavirus ještě snížil – například u Plitvických jezer stálo před koronavirem vstupné do konce května 180 kun za dospělého (630 Kč), v sezóně pak 300 kun (1050 Kč). Letos v květnu stálo jen 80 kun (280 Kč). Od června bude stát vstupné na Plitvických jezerech zase plných 300 kun. V Chorvatsku mají otevřeno i kina, divadla, lze zajít do kostela. Kapacita je samozřejmě omezená a nelze prodávat občerstvení. Na ulicích roušky nosit nemusíte, ale měli byste dodržovat rozestupy a nedružit se s ostatními lidmi – ale představte si, jak to v praxi dodržuje temperamentní jižní národ. Roušky se musí nosit ve veřejné dopravě.

Antigenní testy v Chorvatsku

Při návratu z Chorvatska je potřeba si vyhradit čas na antigenní test. Bohužel alespoň podle oficiálního seznamu na internetu je v Chorvatsku mnohem méně testovacích míst než v České Republice a navíc o víkendu mají většinou zavřeno. Seznam testovacích míst v Chorvatsku naleznete ZDE. Jedno z mála tamních odběrových míst, které funguje i v neděli odpoledne, najdete v patře odletové haly nového záhřebského letiště Franjo Tuđman Airport. Antigenní test tam lze pořídit bez předchozí rezervace za 250 kun (750 korun), i navzdory poměrně malému počtu zájemců si ale čekání na test a výsledky vyžádalo bezmála hodinu. Otevírací doba je od 3:30 ráno do 5:30 večer, webové stránky ale tvrdí, že v případě odletu letadel bude mít odběrové místo otevřeno i déle do večera.

Cesta z Chorvatska

Dvojice našich spolupracovníků se vracela domů v neděli – zatímco přes týden nebyla na dálnici v Chorvatsku vidět téměř žádná auta s cizí poznávací značkou, v neděli už jich výrazně přibylo, což se pak projevilo i na hranicích. Popojíždění v koloně na Chorvatsko-Slovinské hranici trvalo 35 minut – občanky kontrolovali jak Chorvati při výstupu, tak Slovinci při vstupu. Popojíždění v koloně před rakouskou hranicí trvalo více jak hodinu – opět Slovinci kontrolovali výstup a Rakušané vstup. V akci bylo rakouské vojsko, které pomáhalo celníkům, protože Rakušané procházeli důkladnou kontrolou, kdy se cestující museli prokázat negativními testy. Tranzit, tedy i naši cestovatelé, mohli v klidu projet, stačilo ukázat občanský průkaz. 

Karanténa po návratu z Chorvatska

Zatímco tři zmíněné státy si pečlivě střeží své hranice, na té české v noci nikdo nebyl a chorvatský antigenní test tak za celou zpáteční cestu nikdo vidět nechtěl. Kromě antigenního testu nadále pro návrat do Česka z Chorvatska trvá povinnost předložit po pěti dnech karantény výsledek PCR testu. To se však podle epidemiologické situace může brzy změnit. 

Koronavirus v Chorvatsku aktuálně

I když celkově zůstává Chorvatsko zemí s vysokým výskytem koronaviru s bezmála 2,5krát vyšším počtem nových případů nákazy než v České republice, v turistických oblastech Chorvatska je situace srovnatelná s českým průměrem. České Ministerstvo zdravotnictví udává 67 potvrzených případů za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel České republiky. Incidence v celém Chorvatsku je sice podle Univerzity Johnse Hopkinse 140 případů, ovšem v přímořských oblastech je situace mnohem příznivější. Jak je patrné z mapy německého autoklubu ADAC, v Zadarské župě udává tentýž zdroj v průměru za posledních 7 dní 77 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel. Ve Splitsko-dalmatské župě, tedy oblasti s již teplejším mořem, je to pak 81 případů. Je to tím, že Chorvatsko očkuje přednostně pracovníky z turistického ruchu, a postupuje tak rychleji u přímořských oblastí. Výše uvedený relativně vysoký průměr za celé Chorvatsko jde na vrub vnitrozemí, například Záhřebská župa vykazuje incidenci 200.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Poslední školní den je pro vás nostalgický. Pokud máte děti, tak z toho budete trošku naměkko. Nakonec uvidíte, jak se dopídíte ke správnému rozhodnutí. Vyrazíte s rodinkou někam na…