Chorvatsko na kole? Nebojte se horkého počasí, v okolí Zadaru si to užijete!

Chorvatsko na kole? Nebojte se horkého počasí, v okolí Zadaru si to užijete!

Celodenní výlet na kole? Na dalmatském pobřeží? Teď v horkém létě? Proč ne! Ani tady nemusíte strávit celý den v horizontální poloze. Okolí Zadaru nabízí velice příjemný poznávací okruh, který se se zastávkami na koupání i občerstvení může protáhnout skoro na celý den. A skoro si ani nevšimnete, že jste najeli k padesáti kilometrům.

Mezi cypřiši a fíkovníky za kovačem a zubatacem

Ze západního okraje Zadaru, čtvrti Bórik, vyrážíme ráno, vzduch je svěžejší, pláže volnější. Menší hotelovou zónu střídá luxusní kemp/glamp (s bungalovy i stabilními fajnově vybavenými stany) Falkensteiner Premium Camping Zadar. Objíždíme zátoku a objevuje se výhled na špičku kosy. Šlapeme podél vody vilovou čtvrtí, kde se pilně dostavuje a opravuje, před domy mnoho českých aut. To znamená jediné, koruna (tu) má pořád velkou sílu.

Po chvíli chodník končí, podél moře se dá projít jen pěšky, na kole je třeba vyšlápnout do kopečka. A pak si projet pět kilometrů lesíkem, mezi cypřiši a fíkovníky, pak kamenitou polní cestou. Zvládne je každý i na městském stroji, žádný strach. Pak vás přivítá poklidné Petrčane s malebnou zátočinou s kotvícími jachtami a ospalými kavárničkami na břehu.

Na co si dát pozor během dovolené v Chorvatsku? Podívejte se na video:

Hlavní silnice a závora pak na konci poloostrova oddělují Falkensteiner Resort Punta Skala. Záleží na vašem rozpočtu, ale stojí aspoň za prohlídku. Od pláží na břehu se zdvihá svah s hájkem, kde najdete vybranou rybí restauraci Bracera i s michelinským kuchařem Paulem Ivićem. „Kovač, zubatac a orada,“ jmenuje nejžádanější lahůdky ze svého jídelníčku. A když budete mít trochu štěstí, spíše tedy ještě před vypuknutím hlavní sezony, můžete ze židle sledovat na otevřeném moři laškující delfíny…

Na vrcholku stojí dva hotelové komplexy, rodinný typ Falkensteiner Family Hotel Diadora a naopak „adult only“ Falkensteiner Hotel & Spa Iadera, vedle ještě lehce odsazený apartmánový dům Falkensteiner Residences Senia.

Společně všem slouží velkorysé sportovní centrum Fortis club, nabízející perfektní podmínky pro 25 odvětví včetně herny profesionálního e-sportu. Po celý rok sem jezdí za přípravou sportovci všeho druhu i úrovně, zastavil se i Novak Djoković. Můžete si tu objednat tenisové lekce od Paula Haarhuise, anebo se přihlásit na (střední) triatlon, který v areálu pořádá slavný havajský šampion Luc van Lierde.

Tajemství květů soli a víno krále Krešmira

Vracíme se k silnici, ještě deset kilometrů a jsme v Ninu, romantickém starobylém městečku za mostem na ostrůvku s vyhlášenou pláží, nejmenší katedrálou na světě a salinou, místem, kde se z moře získává sůl. Už od časů starých Římanů, kterým sloužila zčásti jako platidlo.
Zajímavá návštěva a poznání, jak funguje 55hektarová kaskáda lagun se specifickou flórou a faunou. „Sklizeň“ trvá tři měsíce. Beru si na cestu hořkou čokoládu s květy soli, nejcennějším produktem, a domů aspoň pytlík čerstvě odpařené voňavé soli. Tady dávám přednost zmrzlině, už si ji dnes zasloužíme.

Kdo se cítí, může se vydat ještě dalších deset kilometrů po pobřeží do Viru, tam naše část pevniny končí. Cesta zpět nás zavede na vrchol kopce (48 metrů!) nad Punta Skalou, kde sídlí královský vinohrad už od 11. století, od časů krále Krešmira. Obnoven byl v roce 2009 a vyprodukuje 200 000 litrů vína za rok. „Máme tu přes 250 slunných dní za rok a velebíme trojnásobnou sílu slunce – z paprsků, zahříváním skalnatého podloží i odrazem z mořské hladiny,“ říká jeden z majitelů.

Nutno ovšem přiznat, že posezení a výhled na moře zaslouží větší ocenění než samotné víno – Chardonnay, Muškat, Crljenak, Pošip barrique nebo Pošip prestige. Ale v součtu s talířem dobrot to rozhodně není zbytečná zastávka, naopak! Navíc zde používají speciální recyklovatelné zátky ze skla a keramiky, které lépe brání bakteriím než tradiční korek. Jmenují se Vinolok a vyrábějí se v Česku.

Krátký sjezd podél vinohradu nás svede znovu do Petrčane. Vracíme se… Teď jen záleží, kde spadneme do moře. Na rušnější pláži, pod stromy, nebo u opuštěného mola s houpající se lodicí? Je to na vás, jadranské pobřeží tady patří jen vám, odpoledne se propadá do nevídaného bezčasí. Povoluje se i krátké podřímnutí, do hotelu v Bóriku nám zbývá necelá hodinka cesty.

Jáson a Argonauti na balkánské diskotéce v Opeře

V podvečer se můžeme vydat opačným směrem k poloostrovu City, do starého města Zadaru. Ze čtvrti Bórik je to podél vody dvacet minut klidné vyhlídkové jízdy. Pak nás přivítají u půvabného minipřístavu Foša městské hradby z roku 1543, před pěti lety zařazené na seznam kulturního dědictví UNESCO. Stačí se jen protáhnout úzkými uličkami poloostrova po bílé dlažbě, mrknout na majestátní katedrálu svaté Anastasie nebo byzantský chrám svatého Donata a pak ve stínu usednout na ledovou kávu.

Město si zaslouží ještě delší vycházku, najdete tu stopu třítisícileté historie. Víte, že místní renesanční básník Peter Zoranić přisuzuje zakladatelské zásluhy o město mytickému mořeplavci Jásonovi a jeho Argonautům?

Doporučuji aspoň Knížecí palác, nedávno rekonstruovaný z evropských fondů na živé muzeum obrazů (Šest salonskih priča) promítajících historii města. Vskutku podařeně, jasně, vůbec ne dlouze a nudně. Před prázdninami jsme tu navíc stihli bezvadnou výstavu makabrózních postav Ratka Petriće, souputníka Jana Švankmajera. Z jeho díla Čechoslovačka 1968 zamrazí i teď.

Pak už se zbývá jen vydat na večeři zpátky do hotelu Falkensteiner Club Funimation Borik. A zbydou-li vám síly, zpátky do města až po setmění. Noční osvětlení mu dodá zase jiný rozměr… Pokud si rozšíříte (pod)vědomí noční balkánskou diskotékou v Opera clubu, dalmatské vzpomínky zůstanou mnohem intenzivnější.

Doporučujeme

Články odjinud