Chorvatský Omiš – proč si vybrat dovolenou právě tady? | Shutterstock

Shutterstock

Chorvatský Omiš – proč si vybrat dovolenou právě tady?

Chorvatsko se svým nádherným pobřežím, historickými městy a živou kulturou se stalo oblíbenou destinací cestovatelů, kteří hledají dovolenou ve Středomoří. Mezi skvosty, které zdobí tuto malebnou zemi, vyniká Omišská riviéra jako okouzlující pobřežní úsek nabízející řadu jedinečných zážitků.

Tato oblast se rozprostírá na Jaderském moři v úctyhodné délce 20 kilometrů a může se pochlubit mnoha kilometry rozmanitých pláží. Pro ty, kteří přemýšlejí o svém příštím místě pro dovolenou, je Omiš skrytým rájem, který čeká na objevení.

Ráj pro milovníky pláží

Jedním z hlavních lákadel, která přitahují návštěvníky Omiše, jsou jeho nádherné pláže. Oblast je proslulá svými nedotčenými písečnými břehy, které jsou na středodalmatském pobřeží vzácností. Tyto pláže, vytvořené usazeninami z řeky Cetiny, nabízejí jedinečné a jemné pobřeží, které uspokojí širokou škálu návštěvníků pláží. Zejména rodiny s malými dětmi na těchto plážích najdou mělké a pozvolně se svažující břehy, které jsou ideální pro bezpečný a příjemný den u moře.

Velika plaža (Punta)

Velika plaža, známá také jako Punta, je nejoblíbenější pláží Omiše a nachází se přímo v centru města. Toto písečné pobřeží, které se táhne přes 800 metrů, je tvořeno naplaveninami z řeky Cetiny. Pláž se pozvolna svažuje do moře, takže je ideální pro plavce všech věkových kategorií.

Velika plaža se vyznačuje vynikajícím vybavením a službami. Je to typická městská pláž, dobře vybavená atrakcemi a zařízením, které zajistí příjemný pobyt. Najdete zde vše, co potřebujete k celodennímu odpočinku a zábavě - od mnoha stravovacích zařízení přes dětské hřiště a rychlé občerstvení až po masáže. Vaše dovolená v Chorvatsku tak bude vždy taková, jakou si představujete.

Slavinj pro milovníky klidu

Pro ty, kteří hledají klidnější a přírodnější pláže, je Slavinj vynikající volbou. Tato oblázková pláž se nachází jihovýchodně od centra Omiše (asi 10 minut chůze). Slavinj je obklopen borovicemi a tamaryšky a v parných letních měsících poskytuje dostatek stínu.

Můžete si zde pronajmout lehátka a slunečníky nebo se občerstvit v některém z plážových barů. Toto místo se vám vryje do paměti především svou klidnou atmosféru, která vám umožní odpočívat, slunit se a ponořit se do krás jadranského pobřeží.

Aktivity a zajímavosti

Kromě úchvatných pláží nabízí Omiš širokou škálu aktivit a atrakcí, které uspokojí rozmanité zájmy cestovatelů. Zde jsou některé z nich.

Outdoorová dobrodružství

Omiš je rájem pro milovníky dobrodružství. Řeka Cetina, klikatící se dramatickými kaňony, poskytuje příležitost pro vzrušující aktivity, jako je rafting, canyoning a zip-lining. Prozkoumávání těchto drsných terénů vám umožní spojit se s přírodou a poznat nezkrotnou krásu Chorvatska.

Historické a kulturní poklady

Milovníci historie najdou v Omiši spoustu zajímavostí. Bohatá historie města se odráží v jeho středověké architektuře, včetně impozantní pevnosti Mirabella a kostela svatého Michala. Můžete se ponořit do minulosti a seznámit se s pirátským dědictvím města, které dodává historii Omiše zajímavý akcent.

Kulinářské požitky

Chorvatská kuchyně je lahůdkou pro chuťové pohárky a Omiš nabízí celou řadu možností stravování. V půvabných restauracích na nábřeží si můžete vychutnat čerstvé mořské plody, středomořská jídla a místní speciality. Ale pokud se ubytujete v apartmánu, můžete se porozhlédnout po bohatě zásobených místních tržištích a připravit si něco podle svého gusta. Možná dětem nebudete muset připravit oblíbený Kinder dort, ale vyzkoušejte třeba místní sladká jídla jako jsou chorvátské šišky.

Nezapomeňte se také stavit na vyhlášená dalmatská vína (například Plavac Mali) a vychutnejte si tak kompletní gastronomický zážitek.

Doporučujeme

Články odjinud