Chraňme se před žloutenkou očkováním

5. 3. 2002
Chraňme se před žloutenkou očkováním
V České republice bylo v roce 2000 hlášeno celkem 604 nových případů tohoto závažného infekčního onemocnění. Snížila se nemocnost u nejmenších dětí a starších osob, alarmující je však skutečnost, že stále vzrůstá počet onemocnění u osob ve věku 15 - 24 let.

Chraňme se před žloutenkou očkováním

MUDr. Jarmila Seifertová, dětská lékařka z Kladna: "Dvě děvčata, středoškolačky, 16 a 17 let, propadla svodům drog. Přišla se ale osvíceně poradit, jak se mohou chránit . Doporučila jsem jim očkování proti žloutence typu A a B jako základní krok a hned jsem provedla odběr krve, abych vyloučila již přítomnou infekci. Že nemají používat injekční stříkačku již jednou použitou, samozřejmě již dávno vědí, nejsou přece tak hloupé. Že se mají vyvarovat nechráněného styku, jsem ani nestačila říci. Obě děvčata byla v té době zdravá, virem hepatitidy neinfikovaná. Za 5 měsíců obě opět přišla do ordinace. Jedna ze strachu po úmrtí kamaráda na žloutenku, druhá pro zánětlivé onemocnění kůže . U obou jsem zopakovala své rady a provedla kontrolní odběr krve. Obě děvčata onemocněla hepatitidou . Jedna se dnes léčí interferonem a spolupracuje. Druhá léčbu odmítla, protože slyšela, že se někdo uzdraví i sám. Připomněla jsem jí úmrtí jejich kamaráda, ale odpověděla mi, že kamarád byl hloupý a jí se nemůže nic takového stát."

V České republice bylo v roce 2000 hlášeno celkem 604 nových případů tohoto závažného infekčního onemocnění. Snížila se nemocnost u nejmenších dětí a starších osob, alarmující je však skutečnost, že stále vzrůstá počet onemocnění u osob ve věku 15 - 24 let. V roce 2000 bylo v této věkové kategorii registrováno celkem 252 případů. Kromě rizikového sexuálního chování se v této skupině populace uplatňují i další způsoby přenosu, zvláště intravenózní (nitrožilní) užívání drog, tetování či piercing.

Právě neodborně prováděné piercing a tetování se v poslední době stávají častým zdrojem nákazy, což dokazuje i příběh dvacetileté Andrey, studentky vysoké školy, která odjela během prázdnin se spolužáky pracovat do Německa. Před návratem domů si nechala na památku udělat malé tetování. Před Vánocemi se jela učit domů k rodičům. Po pár dnech se začala cítit špatně, zvracela a byla velmi unavená. Jednou ráno zjistila, že má zažloutlá bělma očí. Otec ji okamžitě odvezl do nemocnice, kde lékaři konstatovali nakažení hepatitidou typu B. Kvůli jednomu malému obrázku musela Andrea podstoupit spoustu vyšetření a dlouhou léčbu. Školu musela na rok přerušit, nesmí sportovat, zajít si na skleničku a drží velmi přísnou jaterní dietu.

Od července loňského roku se i u nás v rámci pravidelného očkování vakcinuje proti hepatitidě B, avšak ze státních prostředků se hradí pouze kojencům a dvanáctiletým.

Existuje několik nejrizikovějších způsobů přenosu nemoci:

  1. Přenos pohlavním stykem (hetero- i homosexuálním) patří dnes mezi nejčastější.

Virus při něm proniká sliznicí pohlavního ústrojí.

- Nitrožilní aplikací drog a poraněním o použité pohozené injekční jehly. K případům poranění i nejmenších dětí dochází prakticky v průběhu celého roku ve všech krajích České republiky. Osoby drogově závislé jsou v riziku hepatitidy A, B ale i C. Proti hepatitidě C očkovací látka zatím bohužel neexistuje.

- Neodborně prováděné tetování, piercing bez použití sterilních nástrojů
a v podmínkách umožňujících přenos nákazy.

- Používáním společných hygienických potřeb: typickým příkladem přenosu infekce je, když si syn půjčuje od otce holící strojek. Nebezpečné ale může být i používání stejného zubního kartáčku mezi několika lidmi.

- V České republice klesá počet případů, kdy k přenosu infekce došlo při krevní transfuzi a různých výkonech a operacích v nemocnicích. Pozor však na případné ošetření v zahraničí, zvláště v rozvojových zemích.

- K přenosu může také dojít z matky na dítě při porodu. Ženy, které se nakazí v těhotenství a u nichž onemocnění probíhá bezpříznakově, mohou nakazit plod - virus proniká do organismu novorozence nejčastěji během porodu, vzácněji před porodem.

Po infekci virem žloutenky typu B může dojít k situaci, kdy organizmus infekci zvládne a uzdraví se a nemocnému nehrozí žádné závažné zdravotní komplikace. Problémy nastávají u nemocných s chronickou formou žloutenky typu B, při níž člověk nedokáže virus eliminovat. Chronická forma žloutenky typu B má dvě podoby. U první dochází k množení viru v jaterní buňce a k jejímu následnému rozpadu. Rozpadlé buňky postupně nahrazuje vazivo a výsledkem je jaterní cirhóza. Proces přeměny jaterních buněk na vazivovou tkáň je dlouhodobý. Může trvat od 2 do 15 let. Jaterní cirhóza je závažné onemocnění, které značně omezuje funkci jater. Dalším důsledkem může být vznik primární rakoviny jater. Vztah mezi prodělanou infekční žloutenkou typu B a vznikem primární rakoviny jater je dnes již nade vší pochybnost prokázán.

Ve druhé formě žloutenky typu B se množení viru v jaterní buňce zastavuje a virus přežívá v jádře buňky. Pacienty potom označujeme jako nosiče viru hepatitidy B. I oni mohou onemocnět jaterní cirhózou. Daleko častěji však u nich probíhají velmi mírná zánětlivá postižení jaterní tkáně a jejich ohrožení není tak bezprostřední jako u nemocných s cirhózou.

Zdroj: Ewing PR

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ze dne na den jste si v práci polepšili a hýříte optimismem. Pokusíte se ho navodit také do partnerského vztahu. Jakmile se situace nezlepší, víkend bude katastrofa. Mimořádný pozor si…

Nejčtenější články

Doporučujeme