Chrápání

Chrápání

Chrápání, latinsky ronchopatia, starším výrazem stridor nocturnus, je pravidelný či nepravidelný zvukový fenomén, dýchací zvuky vznikající v horních dýchacích cestách v průběhu spánku. Je přítomno asi u 30 % populace, v různých pramenech se tento údaj v malé míře liší.

Chrápáním se zabývaly i mýty a legendy dávnověku, například jedna z tradovaných pověstí popisuje význam chrápání jako určitou ochranu ženě, poskytovanou mužem. Odpuzujícím zvukem měl bránit ženu před napadením zvířaty a jinou havětí.

Chrápání rozdělujeme na prosté, a to pravidelné i nepravidelné, a na chrápání spjaté se zástavami dechu ve spánku neboli s okamžiky pauzy v dýchání, tedy okamžiky bezdeší, ve kterých dochází v různě závažné míře ke snížení nasycení krve kyslíkem. Pak již mluvíme o onemocnění, které se jmenuje zástavy dechu ve spánku – syndrom spánkové apnoe, (zkratkou OSAS, resp. SAS.)

Chrápání prosté nemůže člověka ohrozit, je vadou estetickou se známými důsledky společenskými.

Vznik chrápání Chrápání vzniká v horních cestách dýchacích v měkkých částech nosohltanu, které nemají pevný skelet jako podklad. Je to měkké patro, čípek-uvula, patrové tonsily, kořen jazyka, svaly a sliznice hltanu.

Na chrápání se podílejí čtyři základní faktory:

  1. nedostatečný tonus svalů patra, jazyka a hltanu (u dospělých jde o vůbec nejčastější příčinu);
  2. zbytnělá tkáň exofyticky zasahující do průsvitu – lumen dýchacích cest, např. patrové tonsily (typické pro dětské pacienty);
  3. nadměrná délka měkkého patra či nízko posazené měkké patro a elongovaná prodloužená uvula;
  4. snížená nosní průchodnost způsobující nutnost otevření úst ve spánku.

Dále platí fakt, že více chrápou muži než ženy, a že chrápání má jednoznačnou souvislost s obezitou.

Zdravotní a sociální souvislosti Rizikem chrápání je rozvoj kardiovaskulárních nemocí, dále zvýšení denní spavosti a i rozvoj intenzity chrápáním s věkem. Se snižováním elasticity tkání, snižováním svalového tonu a s úbytkem svalové hmoty, změnou charakteru hrudníku a tvaru mandibuly dochází k jevu, že část postižených chrápajících jedinců se stává apnoiky, tedy pacienty s onemocněním nemocí zvanou syndrom spánkové apnoe. (klasifikace podle MNK 10. revize G47.3)

Ze sociálního pohledu je chrápání možnou příčinou rozchodů partnera, nemožnosti trávit dovolenou ani jiné noclehy mimo domov – služební cesty, kurzy, hospitalizace v nemocnici a pobyt v hotelu. Řada pacientů volí doma oddělené ložnice.

Diagnostika Jako anamnéza slouží informace od partnera pacienta, nutno odlišit zástupné důvody, např. rozhodnutí o odloučení a ukončení spolužití ze zcela jiných příčin. Pacienti často volí „sociální izolaci” v noci. Je prokázáno signifikantně větší množství dopravních nehod u chrápajících i apnoiků. Dále se zdá být typický nízký zájem o sociální aktivity (kulturní, sportovní, hobby, kluby, oblíbené činnosti, koníčky). Jsou narušeny psychologické funkce, zvláště poruchy funkcí kognitivních, tedy přemýšlení, vnímání, paměti, koncentrace, progredující ve stavy zmatenosti nebo iritace, výbuchů vzteku a agrese.

Léčba prostého chrápání konzervativně Léčení spočívá v úpravě životosprávy, redukci nadváhy, omezení léků snižujících pozornost a svalový tonus, vyloučení alkoholu před spaním včetně piva. Zákaz kouření. Zabránění polohy těla při spánku na zádech, spát na boku. Dnes již známé umístění zábrany do horního dílu nočního úboru na záda, tedy vtipný nápad na všití míčku do kapsy kabátku zadní části nočního úboru vznikl jako recese v jednom týmu zabývajícím se poruchami spánku a bdění. Nyní je mezi laickou veřejností díky šedé literatuře často citován. Ve vztahu k poloze těla je zajímavá skutečnost, že zvířata spící na břiše nechrápou. Také kosmonauti ve stavu beztíže nechrápou vůbec. Ortodontické aparátky k zamezení zapadání jazyka jsou účinné, protože nutí pacienta k předsunutí dolní čelisti, avšak způsobují často nesnesitelné bolesti v čelistním kloubu oboustranně, a pacienti od jejich používání často ustupují.

Žádné medikamentosní přípravky nevyléčí příčinu chrápání, ale mohou významně tlumit následky. Přesto jsou používány mnohdy s překvapivým úspěchem. Působí na zvýšení povrchového napětí sliznice měkkého patra a zabrání jeho vibraci, a tím i slyšitelnému chrápání. Jedná se o naprosto bezpečnou neinvazivní léčbu. V tomto pohledu spatřujeme její velký přínos. Dále mohou pomoci i léky snižující otok, městnání a překrvení sliznice nosní, takzvané anemizační nosní kapky. Speciálními léky jsou dekongestiva, způsobující oplasknutí sliznice nosní. Je třeba zkusit i antialergické preparáty. Obecně lze medikamentosní léčbu považovat za adjuvantní, pomocnou, nicméně zlepšující kvalitu života chrápajících jedinců.

Z nekonzervativních metod obvykle pomáhá operace za pomoci laseru nazývaná LAUP. Patří do rukou odborníků, zejména z oboru otorinolaryngologie – ORL. V tomto případě je účinná. Měla by být prováděna v akreditovaných fakultních a univerzitních nemocnicích, kde je i odpovídající zdravotnické zázemí. Skutečnost je ovšem taková, že pacienti jsou operováni v řadě komerčních center.

Závěrem je nutno zdůraznit: Chrápání prosté neboli ronchopatia musí být paletou standardizovaných vyšetření důsledně odlišena od syndromu spánkové apnoe ve spánkové laboratoři polysomnografií. Léčit pacienta s OSAS jako pouhého prostého ronchopata vede ke závažným zdravotním důsledkům.

autor: MUDr. Petr Rambousek, ORL odd. Všeobecné fakultní nemocnice, Praha 2

Sprej proti chrápání Na náš trh právě vstupuje novinka proti chrápání. Jde o sprej proti chrápání Silence. Silence se jednoduše aplikuje do krku, a tak působí přímo v místě vzniku chrápání. Pěna s bio-adhezivním komplexem přilne na sliznici hltanu, vytvoří dlouhotrvající „film“ a účinné látky sliznici zvlhčují, čímž redukují vibrace měkkého patra – intenzitu chrápání. Sprej působí již od první noci a má příjemně mátovou chuť. Účinnost přípravku je klinicky ověřená včetně měření hluku při chrápání.

„Žádné přípravky nevyléčí příčinu chrápání, ale mohou významně tlumit následky. Působí na zvýšení povrchového napětí sliznice měkkého patra, zabrání jeho vibraci, a tím i slyšitelnému chrápání. Jedná se o naprosto bezpečnou neinvazivní léčbu a výrazné zlepšení kvality života chrápajících jedinců,“ uvádí MUDr. Petr Rambousek. „Doporučuji také úpravu životosprávy, redukci nadváhy, omezení léků snižujících pozornost a svalový tonus a vyloučení alkoholu před spaním včetně piva i kouření. Ideální je zabránit spánku na zádech a spát na boku.“

zdroj: archiMEDIA s.r.o.

Doporučujeme

Články odjinud