Chrápete? Nejste jediná! Pravidelně chrápe až 30% žen. Jaká existují řešení?

6. 10. 2015
Chrápete? Nejste jediná! Pravidelně chrápe až 30% žen. Jaká existují řešení?
Chrápání je nejen společensky nepříjemné, ale může způsobovat i závažné zdravotní komplikace. Pokud chrápete, je třeba zahodit stud a začít problém řešit!

Chrápání je způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Bariérou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu či zhoršená nosní průchodnost vzniklá povolenou tkání či nachlazením.

„Chrápání ohrožuje zdraví člověka tím, že se v noci vícekrát budí. Ať už se probudí sám od sebe nebo jej ruší ostatní mlaskáním či třesením, je unavený a malátný,“ uvádí odbornice Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Chrápání je doménou hlavně obézních lidí a mužů

Přestože i ženy chrápou, mnohem častěji se tento problém objevuje u mužů a lidí trpících nadváhou. Důvodem je tuk ve stěnách hltanu, který oslabuje jejich pevnost a tím umožňuje vibrace. Proto je pro ně součástí léčby hubnutí. „Dalšími rizikovými faktory pro vznik chrápání je věk nad 40 let, větší obvod krku, ale také požití alkoholu před spaním, užívání některých léků (sedativa, léky uvolňující svaly, hypnotika), anatomické anomálie v dýchacím ústrojí a na spodní čelisti,“ vysvětluje Řehořková.

Chrápání jako zdravotní problém

U 4 % mužů a 2 % žen ve věku 30–60 let je však příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Tento druh chrápání se nazývá spánková apnoe. Chrápat mohou dokonce i děti. Jejich „chrápání“ zkouší rodiče i lékaři řešit odstraněním krčních i nosních mandlí. 70 % případů chrápání je dědičná záležitost.

Trpí-li člověk spánkovou apnoe, dochází u něj ve spánku k desetivteřinovým až minutovým zástavám dechu.„Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika, jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí,“ uvádí MUDr. Petra Samková.

Dechová zástava ve spánku „nutí“ mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Následující den by se dal v podstatě popsat jako „stav po propité noci, i když jste se alkoholu ani nedotkly“.

Vyšetření ve spánkové laboratoři

Současná medicína však nabízí možnosti jak toto zdravotní riziko řešit. Na počátku je nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby.

„Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin, a přitom vyhodnocuje dechovou křivku,“ vysvětluje Řehořková. Přístroj pozná stavy apnoe, změří délku jejich trvání a frekvenci, měří tepovou frekvenci, sleduje dýchání a další události. Vše průběžně vyhodnocuje pomocí takzvané dechové křivky. Podle odborníků by měl spánek probíhat co nejvíce jako v běžných domácích podmínkách – tedy bez léků na spaní, ve vlastním pyžamu, ve tmě, bez rušení jakýmkoli blikáním či hlučením přístroje.

Ve spánkové laboratoři byste se měli cítit co nejlépe:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Léčba podle závažnosti: od laseru po přetlakový přístroj

Pokud diagnostika zjistí, že chrápání vzniká vibracemi měkkých tkání hltanu, lze potíže vyřešit celkem jednoduchým zákrokem pomocí laseru. Samotné ošetření je bezbolestné, nepříjemný je pouze zápach spálené kůže. Dva dny po jeho provedení cítí člověk mírnou nebo střední bolest v krku podobnou angíně, která do týdne zmizí. Chrápání se upraví do měsíce od zákroku.

Jestliže chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí, řeší jej plastická chirurgie (odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra) nebo radiofrekvenční termoterapie.

Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL. Na léčbu se využívá takzvaný přetlakový přístroj, který pomocí masky nasazené přes nos brání kolapsu stěn v dýchacím ústrojí. Masku používá pacient doma a každou noc.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Procházíte výjimečným profesním děním, které vás posune o velký kus dopředu. Nadřízený je z vaší píle a snahy nadšený. Do toho pomáháte pomalejším kolegům a ukazujete, že jste týmoví…

Nejčtenější články

Doporučujeme