Chronická žilní onemocnění: Bolesti nohou nejsou normální!

Chronická žilní onemocnění: Bolesti nohou nejsou normální!
S pocitem těžkých nohou, otokem a noční křečí v lýtkách se obvykle smíříte a nijak je neřešíte. Ale může být hůře. Křečové žíly, hemoroidy a bércové vředy bolí a ohrožují vás. Neodkládejte návštěvu lékaře, existuje mnoho metod, jak tato chronická žilní onemocnění řešit.

Zřejmě si už nevzpomenete, že na začátku se problémy hlásily zvláštním pocitem pnutí v lýtkách. Otoky, křeče a pocit těžkých nohou jsou prvotní fází chronického žilního onemocnění. Jde o zánětlivý proces, při kterém dochází k poškození žilní stěny a tím ke zpomalení žilního odtoku. V první linii jsou problémy s křečovými žilami (varixy). Přestože vám lékař vysvětlí, že dochází k narušení zpětného toku krve k srdci, těžko si to umíte v praxi představit. Zpomalená krev zvyšuje tlak na žilní stěnu, což časem vede k nedomykavosti žilních chlopní a ochabnutí napětí žilní stěny. Proto vznikají otoky. Zánět naruší i výživu okolní tkáně a postupně se rozvíjejí další nepříjemné příznaky.

Krok za krokem

V případě lehčích nebo počátečních stadií varixů se volí konzervativní metoda. MUDr. Robert Vlachovský z II. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně, který rovněž působí v Centru žilní chirurgie VASCUMED, s. r. o., kromě režimových opatření, kam patří chůze, plavání, sprchování chladnější vodou, redukce váhy, polohování dolních končetin a omezení pohybu v horku, klade důraz na léčbu v podobě kompresních punčoch. S výběrem vhodných kompresních punčoch vám poradí ve zdravotnických potřebách. Na přeměření byste se měli dostavit nejlépe ráno. Hlavně ženy těší, že se zlepšil výběr punčoch s různými stupni komprese, které vypadají nenápadně a vlastně už je nerozlišíte od běžných „silonek“.

Obtíže dokážou zmírnit také venofarmaka.„Účinné venofarmakum (v Česku dostupné jen na lékařský předpis) zmírní zánětlivé změny na žilních stěnách i chlopních. Proto pacienti rychle cítí úlevu od bolesti. Navíc venofarmakum zvyšuje napětí žilní stěny, což je důležité pro zpětný návrat krve z dolních končetin zpět k srdci,“ vysvětluje odborník. Všechny tyto postupy patří do balíčku konzervativní léčby, která může pomoci předejít možnému pozdějšímu operačnímu zákroku, ale následně je také součástí pooperační léčby.

Sklerotizaci je třeba rozplánovat

K léčbě drobných mikrovarixů a retikulárních žil, což jsou větší prosvítající žíly v tloušťce 1–3 mm, se využívá sklerotizace. Sklerotizační látka aplikovaná do žíly ji zevnitř nenávratně naruší a vyřadí ji z provozu. „Pro dosažení optimálního výsledku je většinou nutné sklerotizaci opakovat v několika sezeních s časovým odstupem a nosit po stanovenou dobu kompresní punčochy nebo bandáže,“ dodává MUDr. Vlachovský.

Stripping působí na laika děsivě

„Vytržení“ celého nefunkčního úseku povrchového žilního kmene velké nebo malé skryté žíly je sice tradiční operační metodou, ale těžko se s ní jako pacient smiřujete. Při tomto zákroku je nutný pobyt v nemocnici a rekonvalescence se protáhne na tři až pět týdnů.

Vyřazení žíly z provozu tepelnou metodou

MUDr. Vlachovský popisuje i tepelné metody, kdy uzávěr žíly spočívá v nepřímém zahřátí žilní stěny bublinkami páry a kontaktu mezi hrotem laserového vlákna s vlastní stěnou. Oproti klasickým chirurgickým technikám je rekonvalescence podstatně rychlejší a není třeba dělat řez v třísle. Operace se provádějí většinou ambulantně v lokální anestezii a pacient ihned po operaci odchází domů.

Moderní metoda lepení

Mezi nejnovější metody patří využití biologického lepidla nebo mechanicko-chemická ablace. Tyto netepelné metody se provádějí bez anestezie. Po použití biologického lepidla ani není nutné následné nošení kompresních punčoch. Na pracovišti, kde novou metodu s využitím lepidla provádějí, je třeba se informovat o ceně ošetření, protože zatím představuje násobky ceny běžného termálního nitrožilního ošetření.

Jak to s vašimi žilami vypadá, se zjistí pomocí duplexní sonografie. Užitečné webové stránky Žilní problematikou se zabývá webová stránka www.zilniporadna.cz. Témata jsou zde rozdělena do jednotlivých sekcí, návštěvníci webu se mohou přes formulář obrátit s dotazy přímo na odborníky, je zde i databáze spolupracujících specialistů a interaktivní mapy příznaků, přes které se tazatelé mohou proklikat až k problematice, o kterou se zajímají. Na této webové stránce lze nalézt i dostupná centra pomoci.

Autor: Marie Hejlová odborná spolupráce: MUDr. Robert Vlachovský, II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, Centrum žilní chirurgie VASCUMED, s. r. o. MUDr. Martin Kouda, Chirurgická klinika 2. LF UK a FN Motol v Praze MUDr. Júlia Černohorská, Ph. D., Dermal Centre Mělník

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Finále pracovního shonu je konečně tady a s ním i velká inspirace pro nadcházející víkend. Už se těšíte, jak zavřete za svým otravným a arogantním šéfem dveře. Snad ho ta nálada do pondělí…

Nejčtenější články

Doporučujeme