Chronický únavový syndrom

27. 1. 2005
Chronický únavový syndrom
Také se cítíte k smrti unavení? Možná že nejde pouze o normální únavu, ale nemoc, která má svoje diagnostické číslo.

Každý z nás se cítí někdy unavený, ale rozhodující je, aby tato únava nebyla trvalá. Z pozice simulanta přecházejí tito pacienti do pozice diagnózy a jejich nemoc je brána konečně vážně. Netrpíte tímto onemocněním?

Příznaky 1. vysilující únava trvající šest nebo více měsíců 2. zduření mízních uzlin, zvláště v podpaží 3. bolest kloubů a svalů, strnulost, brnění nebo ztuhlost 4. vzplanutí dřívějších alergií nebo náhlé objevení nových 5. mnohočetné další bolestivé příznaky, jako bolest hlavy, břicha, hrudníku, uší a vracející se bolest v krku 6. různé psychologické příznaky jako deprese, úzkosti, potíže se spánkem,zhoršení paměti a špatná koncentrace 7. je i horečka, nevolnost, průjem, hubnutí

Riziková skupina V projevech osob postižených chronickým únavovým syndromem ( CFS ) jsou značné rozdíly. Většinou se objevuje u mladých dospělých odborných pracovníků, a to spíše u žen než u mužů. CFS zůstává kontroverzní diagnózou, která se obtížně definuje a ještě hůře léčí.

Průběh onemocnění Chronický únavový syndrom začíná obvykle náhle, často v průběhu jiného onemocnění s chřipkovými příznaky, jejichž původcem bývá mononukleóza nebo virové infekce dýchacího a trávicího traktu. Je zajímavé, že příznaky se objevují po emoční krizi nebo po fyzickém traumatu, jako je smrt někoho blízkého, závažný úraz nebo operace.

Pacienti udávají široké spektrum příznaků včetně různých bolestí. Dominantním jevem je však vyčerpávající, šest a více měsíců trvající únava. Typicky jsou příznaky nejzávažnější během prvního roku nebo prvních dvou let,k pak setrvávají na stejné úrovni a poté nelze další průběh předvídat. Zhruba polovina pacientů s CFS se plně zotaví do pěti let. U zbylých se příznaky ztrácejí a zase se vracejí po neurčitě dlouhou dobu.

Svépomoc Snažte se o zklidnění ve všech oblastech svého života. Dbejte o dostatečný ( ne však nadbytečný ) spánek, pravidelně jezte, ale nepřejídejte se, Nebuďte také příliš dlouho bez jídla. Snažte se pravidelně cvičit, ale nepřehánějte to. Naslouchejte hlasu svého těla a klaďte si reálné cíle. Váš lékař vás může doporučit na konzultaci ke specialistovi pro pracovní lékařství, abyste se naučili šetřit svou energií.

Usilujte o duševní vyrovnanost. Není to samozřejmě jednoduchý úkol, protože život s chronickým onemocněním vede sám o sobě ke stresu a deprese a úzkosti jsou mezi lidmi s chronickým únavovým syndromem velmi rozšířené. Jestliže máte depresivní pocity a cítíte se na dně, nesnažte se tiše trpět. Existují i skupiny sdružující pacienty s CFS, často pomáhá i psychoterapie, např. kognitivně behaviorální metody.

O svém onemocnění byste měli poučit i členy své rodiny, přátele a spolupracovníky, nebo o to požádejte svého lékaře. Protože lidé s chronickým únavovým syndromem často vypadají zcela zdravě, jejich okolí nebývá tak trpělivé a soucitné jako u jiných chronických onemocnění. Je důležité pochopit, že CFS je opravdová nemoc.

Léčba Mírné bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy a zvýšenou teplotu lze léčit analgetiky bez předpisu jako jsou protizánětlivé nesteroidní látky ( NSAID), např. acylpyrin, ibuprofen. Intenzivnější bolest je důvodem k podávání silnějších léků na předpis. Bolesti kloubů, na které tablety nezabírají, mohou zmírnit injekce místního anestetika, jako je lidokain. Důležité je, aby byl přerušen bludný kruh chronické bolesti.

Jinou možnost představují selektivní blokátory zpětného vstřebávání serotoninu- novější skupiny antidepresiv. Sem patří Deprex, Prozac, Seroxat, Zoloft. Při úzkosti a pocitu paniky mohou být předepsány např. Neurol, Xanax.

Prevence

Protože chronický únavový syndrom nemá známou příčinu, nelze mu předcházet.

Alternativní terapie Fyzioterapie a léčba dotykem Některým pacientům přináší úlevu od bolesti akupunktura, masáže, chiropraxe a terapeutické dotyky – Reiki.

Fytoterapie Krém nebo mast s kapsaicinem – aktivní složkou kajenského pepře – pomáhá na bolesti kloubů a svalů. Bylinkáři rovněž doporučují obecně povzbuzující rostliny, např. sibiřský ženšen, , u pacientů, kteří trpí na opakované záněty se doporučuje na posílení imunity dvou až třítýdenní kúra echinaceou. Echinaceu nepoužívejte déle než šest až osm týdnů.

Výživa Doporučují se dávky vitamínů B12 a karnitin.

Relaxační terapie Pomáhají meditace, jóga, autohypnóza a ostatní relaxační techniky. Také prospívá cvičení Tchaj-či.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest www.zdravi4u.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S partnerem si prostě v těchto dnech nerozumíte. Už se to táhne delší dobu a moc jste se kvůli tomu natrápili. To je minulost. Necháte věci odležet a věnujete se sami sobě. Prospěje vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme