Chuťovky z pánve: Jak na steak, biftek, mleté i pražmu

Chuťovky z pánve: Jak na steak, biftek, mleté i pražmu

V jednoduchosti je krása. Ať už si zvolíte steak, burgery nebo ryby, na grilovací pánvi dostanou úplně jiný rozměr.

Biftek

Hovězí steak ukrojený z prostřední části pravé svíčkové čili tournedo o tloušťce 3 až 4 cm. Vychází masa, při kterém se nejprve vyjme z evropského způsobu porcování svíčková a ta se porcuje.

Bifteky ze svíčkové s rozmarýnem

2 porce příprava: 20 minut

2x 300 g hovězí svíčkové, 2 snítky rozmarýnu, olivový olej, mořská sůl a růžový pepř

Maso nechte odpočinout, aby mělo pokojovou teplotu. Steaky obmotejte snítkami rozmarýnu, upevněte provázkem a grilujte na pánvi potřené olejem dozlatova z obou stran (asi po 3 minutách z každé, pokud chcete medium). Nakonec osolte a opepřete.

Recepty na další pokrmy najdete v následujících kapitolách. Pokud se chcete podívat na konkrétní pokrm, zvolte si ho v boxíku a zbytek textu se vám vůbec nezobrazí. Jestliže si chcete článek přečíst celý, postupujte po kapitolách tak, jak za sebou následují.

Pokračování 2 / 6

T-bone steak

Typická ukázka amerického způsobu porcování. Maso je ve středu rozděleno kostí, přičemž jedna část je ze svíčkové a druhá z roštěnky. Delikatesa, pokud steak rovnoměrně opečete. Jistotu vám dá marinování.

T-bone steak s bylinkovým máslem

2 porce příprava: 20 minut + chlazení másla

2x T-bone steak (asi 1 kg masa), olivový olej, sůl a růžový pepř, 1 palice česneku

BYLINKOVÉ MÁSLO: 100 g másla, bylinky (petrželka, pažitka, chilli, mořská sůl)

Steaky vyndejte z ledničky a nechte odpočinout, dokud nedosáhnou pokojové teploty. Mezitím si připravte bylinkové máslo. Změklé máslo smíchejte s nasekanými bylinkami a mořskou solí. Přendejte do svačinového sáčku, vytvořte ruličku a nechte ztuhnout v mrazáku. Steaky vložte na rozehřátou grilovací pánev potřenou olejem. Ugrilujte z obou stran dozlatova společně s rozpůleným česnekem (z každé strany 3 minuty). Odstavte, dochuťte solí a růžovým pepřem. Podávejte s bylinkovým máslem.

Pokračování 3 / 6

Mleté

Nejlepší mleté? To, které si namelete doma. Tuk mu dodá šťavnatost, ale určitě si vyberte kvalitní kousek zbavený šlach a nechte vyniknout chuť masa.

Burger se zeleným pepřem a chilli

2 porce příprava: 30 minut + chlazení

400 g mletého hovězího masa, sůl a zelený pepř, olivový olej, 3–4 chilli papričky

Hovězí maso namelte, zabalte do fólie a dejte přes noc do ledničky. V hnětači (maso zůstane studené) nebo jen rukama smíchejte maso se solí a čerstvě mletým zeleným pepřem. Rozdělte na dva burgery a grilujte na pánvi s olivovým olejem a chilli papričkami z obou stran dozlatova (asi po 5 minutách).

Pokračování 4 / 6

Baby kuře

Říká se mu také kukuřičné nebo jarní. Dosahuje maximálně 400 g, proto se podává v celku nebo půlené. Je nažloutlé a vyniká velmi jemným, křehkým masem.

Baby kuřátka s tymiánem

2 porce příprava: 50 minut

2 baby kuřátka, olivový olej, tymián, mořská sůl a pepř

Kuřátka podélně rozkrojte na půlky. Olivový olej smíchejte s tymiánem, pepřem a solí. Směsí maso potřete a zabalte je do alobalu. Po 30 minutách rozbalte a vložte ještě na 15 minut přímo na gril. Podle potřeby ještě potřete tymiánovým olejem.

Náš TIP: Pokud kuřátka pečete v troubě, pozor na vysokou teplotu, raději ji snižte, nespěchejte a maso hlídejte. Z minuty na minutu se mohou vysušit, a to je opravdu škoda.

Pokračování 5 / 6

Pražma

Vysportovaný mořský dravec s minimem tuku a jemným bílým pevným masem, které nepotřebuje přebít pachuť vrstvou koření.Výhodou je, že má mohutnější kosti, které se vytahují snadněji než drobné křehulinky, a to i po tepelné úpravě.

Pražma s citronem a koriandrem

2 porce příprava: 20 minut

2 menší pražmy, olivový olej, hrst lístků koriandru, mořská sůl a pepř, citronová šťáva

Očištěné a vykuchané pražmy shora na kůži nařízněte, vetřete olivový olej s koriandrem (trochu odložte stranou), mořskou solí a pepřem. Grilujte z obou stran dozlatova (asi po 8 minutách). Před podáváním ozdobte lístky koriandru a zakapejte šťávou z citronu.

Pokračování 6 / 6

Jak na maso

MLETÉ maso má být prokazatelně čerstvé. Při přípravě mu pomůže chlad. Než maso umelete, dejte ho odpočinout do ledničky, stejně tak to udělejte po umletí.

PROVÁZEK zajistí, že si kus pečeného či grilovaného masa udrží tvar a také více šťávy. Stačí ho kolem něj obmotat třeba i s bylinkami.

MARINÁDOU maso křehne, případně se zbavuje pachuti. Jestliže máte výběrový kousek, dejte pozor, ať nepřehlušíte jeho chuť. Stačí trocha vinného octa, pár zelených bylinek a krátký pobyt v nálevu. Nálož česneku, cibule či koření je nežádoucí.

Doporučujeme

Články odjinud