Chválíte svého partnera? Bez pochval a ocenění nelze mít harmonický vztah | Foto: iStock

Foto: iStock

Chválíte svého partnera? Bez pochval a ocenění nelze mít harmonický vztah

Připomínkami, výtkami a kritikou obvykle nešetříme, s chválou je to bohužel v našich zeměpisných končinách právě naopak. Jenže to naprosto neznamená, že ji nepotřebujeme! Pokud začnete chválit partnera, můžete se do budoucna setkat jen s pozitivními výsledky.

Srozumitelná pochvala

Jeden z často citovaných výroků spisovatele a novináře Marka Twaina zní: „Z dobrého komplimentu bych mohl být živ dva měsíce.“ Skutečná pochvala, která se trefí přímo do černého, však nikdy není obecným mazáním medu kolem úst typu: „Sluší…“ Opravdová pochvala v sobě skrývá skutečnost, že o nás chválící přemýšlel, že nás pozoroval, je z ní cítit skutečný zájem a náklonnost. I přesto taková pochvala bývá jednoduchá a srozumitelná.

Proč nás vztah tolik mění? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

V jednoduchosti je síla

V bestselleru Pět jazyků lásky od manželského poradce Garyho Chapmana se uvádí: „Slova ocenění nebo slovní komplimenty jsou mocnými prostředníky lásky. Nejsrozumitelnější jsou v jednoduchých, přímých prohlášeních.“ Chapman zmiňuje kupříkladu věty typu: „Nikdo neumí dělat brambory tak jako ty. Mohu se po nich utlouct.“ Anebo: „V tom obleku máš skutečně šmrnc.“ Jde tedy o jednoduché a konkrétní věty, kterými lze zcela přímočaře vyjádřit náklonnost a uznání.

Pokračování 3 / 5

Pochvala vytváří pohodu

Pokud váš partner vynesl po týdnu upomínek konečně poněkud aromatický bioodpad, máte tři možnosti, jak se zachovat. Ignorovat to, poděkovat, anebo poznamenat cosi ve smyslu, že bylo načase. Zvolíte-li druhou variantu, násobně zvyšujete pravděpodobnost, že odpad příště vynese z vlastní iniciativy. Pochvala vytváří příjemnou atmosféru a přirozeně motivuje k tomu udělat druhému radost. Jednoduše se podílí na domácí harmonii a pohodě.

Pokračování 4 / 5

Sekýrování versus pochvala

„Když jsme sami kladně přijímáni, máme mnohem větší motivaci toto jednání opětovat a vycházet partnerovi vstříc,“ tvrdí manželský poradce. Je to prostě jednoduché! Sekýrování a pichlavé poznámky neudělají dobře vám ani partnerovi, pochvala naopak prospěje oběma.

Pokračování 5 / 5

I tón řeči je důležitější, než si myslíme

Pakliže se vám do slov pochvaly a uznání vkrade ironický tón, „zazdíte“ jím všechno, co jste chtěla sdělit. Láska a laskavost mají stejný slovní kořen – nezapomínejte na to. Chcete-li cokoliv s láskou říct, buďte zkrátka laskavá. Laskavost, ač zní to slovo poněkud archaicky, je nesmírně mocná vlastnost. Laskavý partner, laskavá prodavačka, laskavá lékařka, laskavá sousedka – je zkrátka výhra!

Doporučujeme

Články odjinud