Chybí vám energie? Tyto potraviny jezte v zimě

Chybí vám energie? Tyto potraviny jezte v zimě

Venku pěkně přituhuje, a tak tělo musí vydat daleko víc energie, aby se zahřálo. Které potraviny a pití mu v tom můžou pomoct?

Med

Med je jedním z nejlepších přírodních sladidel. Ale opatrně, neměla byste to s ním přehánět. Při stejném objemu totiž obsahuje více kalorií než cukr. Pokud ho ale nakupujete přímo od včelařů, máte záruku, že bude obsahovat i spoustu antioxidantů. Med pomůže nejen proti nachlazení, chřipce, zimní únavě a vyčerpanosti, ale dokáže také zahřát. A to je důvod, proč ho v chladných dnech přidávat do čaje pravidelně.

Pokračování 2 / 10

Chilli papričky

Další potravinou, která dokáže v zimě tělu příjemně zatopit, jsou chilli papričky, nazývané také kajenský pepř. Po konzumaci této malé „pálivky“ se rozproudí krev v těle a silně se prokrví pokožka, čímž se opravdu důkladně zahřejete. Do jídla ale stačí přidávat jen malé množství chilli.

Pokračování 3 / 10

Křen

Křen vás ochrání nejen před nachlazením a chřipkami, ale dokáže podpořit krevní oběh, činnost jater a snížit vysoký krevní tlak. A nejen to: Křen dodá některým jídlům pikantní chuť a samozřejmě také pořádně zahřeje.

Pokračování 4 / 10

Čaj

Tento nápoj popíjíte, aby vám nebyla zima. Ale ne každý nás zahřeje. Pro chladné dny není vhodný zelený čaj, protože jeho zahřívací účinek za okamžik zmizí a tělo se naopak ochladí. Zelený čaj totiž stahuje horkost, což je příjemné v létě, nikoli v zimě. Pro toto roční období je naopak vhodný čaj černý nebo ovocný. A jak jinak než oslazený medem.

Pokračování 5 / 10

Horké polévky

Polévka, ze které se kouří, je dalším zaručeným receptem, jak se prohřát. Na zimu se hodí zeleninové vývary i hutnější polévky, ve kterých stojí lžíce. Záleží jen na tom, na kterou právě dostanete chuť.

Pokračování 6 / 10

Skořice

Není divu, že si její vůni spojujete s obdobím Vánoc a zimy. Skořice je přidávána do svařeného vína, punčů i do různých zimních čajů, ve kterých ji najdete v kombinaci s jablkem nebo pomerančem. Není to náhoda. Látky, které skořice obsahuje, dokážou rozproudit krev a důkladně zahřát. Skořice ale nerozehřívá jen tělo, rozehřívá dokonce i mysl. A pokud si čaj osladíte medem, získáte extra silný zahřívací nápoj, který zároveň posílí imunitní systém. Skořici lze přidat také do kávy.

Pokračování 7 / 10

Luštěniny

V zimě máte potřebu jíst hutná a vydatná jídla. Jenže některé z nás volí pokrmy, které jsou zároveň příliš kalorické. V případě luštěnin tomu tak ale není. Právě ony dodají organismu složité sacharidy, bílkoviny rostlinného původu, vitaminy (zejména provitamin A, vitamin E, některé vitaminy skupiny B) a hojné množství vlákniny, která dělá z luštěnin potraviny, jež zasytí, ale také pročistí střeva a ještě se po nich hubne. A ano, také vás dokážou prohřát.

Pokračování 8 / 10

Zázvor

Zázvor je osvědčený prostředek proti kašli i nachlazení. To však není jediný důvod, proč je v zimě tak oblíbený. Zahřát vás totiž dokáže nejen zázvorový čaj, ale i kořen samotný. Jeho štiplavě ostrá chuť, kterou má na svědomí gingerol, sice nemusí být každému příjemná, nicméně právě tato látka dělá ze zázvoru potravinu, která organismus důkladně prohřeje.

Pokračování 9 / 10

Obilninové kaše

Kaše z jáhel, ovesných vloček, pohanky nebo rýže či špaldy vás pořádně ohřeje, dodá vám energii a nastartuje organismus do nového dne. Jáhly dokonce patří mezi potraviny s nejsilnějším zahřívacím účinkem. Podobné účinky při zahřívání organismu mají také ovesné vločky, rýže a pohanka. A pokud obohatíte jáhlovou, rýžovou, ovesnou, špaldovou či pohankovou kaši o skořici, nepřislazované sušené ovoce, med, oříšky či mák, vaše tělo bude sálat jako kamna. A jako bonus získá velké množství vitaminů a minerálů.

Pokračování 10 / 10

Tepelně upravená zelenina

Zatímco v létě si pochutnáváte na syrové zelenině, v zimě se od ní instinktivně odvracíte? Děláte dobře. Ledový salát či okurka ochlazují a to vaše tělo nepotřebuje. V zimě je proto mnohem lepší jíst zeleninu vařenou nebo dušenou. Kořenová zelenina, hlávkové zelí, kapusta, růžičková kapusta, dýně, cibule, česnek – to je sezonní zelenina zimního období a tu byste si měla denně servírovat na talíř.

Doporučujeme

Články odjinud