Proč je správná hygiena intimních partií důležitá?
Správná intimní hygiena je nezbytná pro prevenci gynekologických zánětů a mykóz. Nejčastějším a stále tabuizovaným typem vaginálního onemocnění jsou souběžně se záněty močových cest vaginální mykózy. Podle průzkumu značky intimní péče Gynella se s mykózou během života setká až 75 % žen, polovinu z dam dokonce postihuje opakovaně. Mykóze i dalším gynekologickým problémům se ale dá předcházet. Stačí, když dodržujete pár zásadních rad. Snažte se při intimní hygieně vyhnout chybám, kterých se ženy dopouštějí nejčastěji.
Pokračování 2 / 7
1. Mytí obyčejným mýdlem
Pokud si myjete intimní partie běžným mýdlem, děláte zásadní chybu. Hodnota pH zdravé vaginy se totiž pohybuje v rozmezí 3,8–4,5 – jedná se tedy o kyselé prostředí. Oproti tomu pH klasického mýdla je zásadité. Mytí obyčejným mýdlem vám tedy může narušit přirozenou vaginální mikroflóru a zároveň umožňuje výskyt a množení nežádoucích bakterií. V důsledku toho se můžete dočkat nepříjemného zápachu a nežádoucího svědění, pálení, bolesti, podráždění, a dokonce také infekce. Sáhněte proto raději po speciálních mycích prostředcích pro intimní partie s uzpůsobeným pH.
Tereza Brožová
8. ledna 2025
Pokračování 3 / 7
2. Přehnaná péče je na škodu
I v oblasti intimní hygieny platí důležité pravidlo střídmosti. Mnoho žen si totiž v úzkostlivé starosti o své tělo a jeho čistotu neuvědomuje, že všeho moc škodí. Nejen nedostatečná, ale také přehnaná péče způsobuje vyhubení přirozených vnitřních bakterií ve vagině, které mají za úkol přirozeně chránit vnitřní prostředí proti vnějším škodlivým vlivům. Přirozená schopnost obrany vlivem přehnaného mytí a působení hygienických přípravků ubývá nebo se úplně vytrácí. V důsledku pak můžete být náchylná k různým intimním zánětům.
Pokračování 4 / 7
3. Pravidlo správného utírání
I když jde o známé pravidlo, ne všechny dámy ho dodržují. Řeč je o správném směru utírání intimních partií, zpředu dozadu (směrem ke konečníku), po vykonání potřeby na toaletě. Toto doporučení má své důležité opodstatnění. Díky němu totiž zabráníte možnému přenosu škodlivých bakterií. Ty vedou k opakovaným zánětům močového měchýře i vzniku dalších možných gynekologických obtíží.
Pokračování 5 / 7
4. Nošení neprodyšného prádla
Kromě pravidelné výměny spodního prádla je důležitá ještě další zásada v jeho nošení. Zaměřit byste se měla na jeho materiál. Pokud patříte mezi fanynky neprodyšného sexy prádla a nosíte ho daleko častěji než jen na výročí či na schůzku s partnerem, koledujete si o gynekologický zánět. Vyhněte se obloukem všem upnutým neprodyšným syntetickým materiálům. Zabraňují volnému proudění vzduchu, a tím i odvětrávání vlhkosti v intimní oblasti. Vlivem toho se pak mohou ve vagině tvořit škodlivé bakterie. Preferujte raději prodyšné materiály, vyrobené ze stoprocentní bavlny nebo příjemného bambusového vlákna. Vyhněte se také častému nošení džín a dalších upnutých kalhot, které mají na zdraví vašich genitálií podobně negativní dopad.
Pokračování 6 / 7
5. Pozor na to, co jíte
Asi vás nepřekvapí, že stejně jako v jiných oblastech zdraví je i v oblasti intimních partií důležitý zdravý a vyvážený jídelníček. Potraviny, které pravidelně jíte, sice neaplikujete přímo na genitálie, přesto mají na jejich správné fungování výrazný vliv. Například konzumace bílého cukru a bílé pšeničné mouky narušuje přirozenou vaginální mikroflóru. Pokud naopak chcete udělat něco pro prevenci vzniku gynekologického zánětu, zařaďte do svého jídelníčku dostatek zeleniny, bílý jogurt a mléčné výrobky.
Pokračování 7 / 7
Vaginální mykóza není jen letním problémem
I když se o vaginální mykóze moc nemluví, faktem je, že postihuje velké množství žen. Často se týká především žen s dalšími zdravotními problémy, nejčastěji cukrovkou, ale i kožními chorobami, problémy s trávením, nebo dokonce s obyčejným nachlazením. Na vině může být v případě jejího vzniku také nadužívání některých léků, včetně analgetik, tedy prášků proti bolesti. Jak vyplynulo z výzkumu, vaginální mykóza zdaleka není jen sezónní záležitostí. Poznáte ji především jako nepříjemné pocity svědění, pálení, často doprovázené hustým výtokem z pochvy.
Mykózu, o které řada lidí možná neví, že postihuje i muže, se snaží většina žen řešit sama. Podle odborníků mohou být kromě čípků, mastiček a dalších přípravků z lékárny v takovém případě užitečné babské rady. „Z babských rad má své opodstatnění kvalitní bílý jogurt s obsahem laktobacilů, který může žena využít jako první pomoc, když není lékárna v dosahu. Další nápady, které kolují po internetu, jako je zavádění bylinek nebo česneku do pochvy, bych určitě nedoporučovala,“ varuje před nesprávným a neodborným postupem léčby MUDr. Kristýna Koutná. Lékařka zároveň dodává, že jestliže obtíže přetrvávají, vrací se nebo je doprovází neustupující výraznější bolest v podbřišku, je namístě navštívit gynekologa.
Martina Machová
7. ledna 2025