Chytré telefony a tablety obsahují třicetkrát víc bakterií než záchodové prkénko

Chytré telefony a tablety obsahují třicetkrát víc bakterií než záchodové prkénko

Ačkoli prkénka veřejného záchodu by se většina lidí holou rukou nikdy nedotkla, na dotykovou obrazovku cizího tabletu či chytrého telefonu položí prsty ochotně. Jenže! Dotykové obrazovky této moderní elektroniky obsahují mnohem více nebezpečných bakterií – včetně těch ze stolice – než záchodové prkénko na veřejné toaletě.

Lidé totiž používají tablety a mobily s dotykovou obrazovkou celý den. Nemyjí si ruce před ani po použití. Obohacují tím kulturu bakterií na povrchu přístroje. Stačí vzít za kliku, madlo u dveří, v hromadné dopravě, sáhnout na peníze či zboží, rukojeť košíku či vozíku v obchodě, všude tam jsou spousty bakterií včetně těch pro zdraví nebezpečných. Z ruky se pak lehce přenesou na mobil či tablet.

Mikrobiologové ze společnosti Which? testovali bakteriální kultury na mobilech a tabletech. V průměru na jejich dotykových obrazovkách bylo v jednom stěru na šest set jednotek bakterie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), zatímco na záchodovém prkénku jich je v průměru jen kolem dvaceti. A obrazovky obsahují také enterokoky včetně E. coli a salmonely.

„Více než tisíc jednotek enterobakterií v jednom stěru bylo objeveno na osmi ze třiceti tabletů a na sedmi ze třiceti chytrých telefonů,“ tvrdí autoři ze společnosti Which?. Záchodové prkénko má v průměru jen deset jednotek enterobakterií na stěr.

Ovšem výrobci tabletů a mobilů s dotykovou obrazovkou varují před použitím detergentů či alkoholových čističů. Mohou totiž displej poškodit.

Doporučujeme

Články odjinud