Kdo by neznal jeden z nejobyčejnějších a stále ještě nejlevnějších druhů zeleniny, cibuli. Je nenahraditelná nejen v české kuchyni, ale i v lidovém lékařství.
Nedá se bez ní připravit pořádný guláš a neexistovala by pravá francouzská cibulačka, ovšem i dalším pokrmům dává vynikající chuť. Patří mezi naši tradiční zeleninu, která je dostupná po celý rok, a když si ji vypěstujete a dobře uskladníte, vydrží vám do jara. Pokud nepatříte mezi lidi, kteří trpí alergií na cibuli nebo ji špatně tráví, máte i velkého pomocníka pro zdraví.
Cibule jako vitamínová bomba
Možná vás překvapí, že cibule kuchyňská patří do rodu česnek (Allium), je tedy příbuzná nejen česneku, ale i pažitky a pórku. Proto již zmínění lidé, kteří nesnášejí cibuli, většinou nemohou ani ostatní vyjmenované druhy zeleniny. Některým může pomoct, když nakrájenou cibuli přelijí vroucí vodou, nechají ji chvíli vylouhovat a zbaví ji tím štiplavosti, jiní ji snesou sterilovanou ve sladkokyselém nálevu, například v čalamádách, anebo jinak tepelně upravenou. Někomu zase dělá dobře jemnější šalotka, je nutné to vyzkoušet.
Cibule obsahuje hodně vody, velmi málo energie – zhruba 40 kcal na 100 g – a spoustu vitamínů a minerálů, dodá vitamíny A, C, E a několik ze skupiny B, dále draslík, vápník, hořčík nebo železo. Odjakživa je vyhlášená jako přírodní antibiotikum, které má schopnost likvidovat choroboplodné zárodky, viry, škodlivé bakterie a podobně, na to má vliv mimo jiné obsažená síra.
Na cibuli nedali dopustit například středověký lékař Avicenna nebo jeho renesanční kolega Mattioli.
Opírají se o ni léčitelství mnoha zemí, staré východoevropské recepty ji doporučovaly například na žíly, namoženiny, pro posílení srdce a obranyschopnosti těla a podobně. Využívaly se i slupky, které platily za cenné léčivo, a když náhodou vyrazila z cibule zelená nať, zužitkovala se i ta, nic se nevyhodilo.
Vnitřně i na povrchu
Léčivé účinky cibule pocítíte při jejím vnitřním i vnějším použití. Oblíbená bylinkářka Maria Treben radila pojídat tuto zeleninu třeba pro snížení cukru v krvi a také pro zbavení se parazitů v trávicím traktu. Lámavé nebo poraněné nehty doporučovala potírat cibulovou šťávou.
Jak použít cibuli proti kašli, bolesti v krku a zánětu hlasivek
Nakrájená cibule se zalije několika lžícemi medu, aby pustila šťávu, a tento sirup se pak užívá po lžičkách. Můžete také pít cibulový čaj, tedy nálev z cibule, který lze vylepšit kořením vhodným na kašel a chrapot, kupříkladu tymiánem.
Cibule se hodí i do obkladů, kterými likvidujete záněty, třeba ty v krku, kloubech nebo močovém měchýři. Nejdřív vyzkoušejte, jestli vám tato zelenina příliš nedráždí kůži. Na obklady se používá buď spařená horkou vodou, nebo vmíchaná v tvarohu. Ten jednak obklad zjemní, jednak se sám podílí na léčbě. A v mnoha rodinách najdete od podzimu do jara na různých místech rozkrojené cibule – od chodby až po noční stolek. Cibule pomáhá čistit vzduch a zbavovat ho choroboplodných zárodků.
Co radily babičky?
Naši předkové znali tuhle zeleninu i jako pomocnici při komářím, včelím a vosím bodnutí, ránu potírali rozkrojenou cibulí nebo na ni přikládali plátek jako obklad. Otok nebyl pak tak velký. Plátky cibule vkládali také do ponožek, šťáva působící přes chodidla prý spolehlivě zahnala chřipku nebo horečku. Navíc možná budete překvapeni, že vás tahle kúra proti nachlazení zbaví i některých bradavic – šťáva je prostě někdy zlikviduje.
"Článek vyšel v časopise Blesk hobby 9/23"
Text: Marcela Kašpárková