Cibulový čaj nebo šťáva na kašel! Na co všechno pomůže cibule?

2. 4. 2018
To, že je cibule zdravá, asi ví každý. Přesto se ji dost často zdráháme využívat, protože zrovna dvakrát nevoní. Je to škoda, obsahuje totiž řadu cenných vitaminů a minerálních látek. V čem všem vám cibule může pomoci?

Typické štiplavé aroma, které vás nutí k pláči, dodává cibuli silně éterický olej. Tvoří ho více než sto různých látek, z nichž je nejhojněji zastoupen alicin. Ten má protizánětlivé a protiplísňové účinky. Cibule je tak spolu s česnekem skvělým přírodním antibiotikem.

Proč jíst cibuli?

I když se to na první pohled nezdá, cibule je bohatou zásobárnou vitaminu C. Ve 100 g čerstvé cibule najdete až 12 mg vitaminu C, který vám pomůže k lepší imunitě. Dále pak obsahuje vitaminy řady B. B1 příznivě působí na nervovou soustavu a paměť, B2 je důležitý pro zdravou pokožku, vlasy a nehty a vitamin B3 snižuje hladinu špatného cholesterolu.

Je také prokázáno, že cibule pomáhá zvyšovat hustotu kostí, takže je obzvlášť prospěšná pro ženy po menopauze. Je bohatá na enzymatické látky, které mají příznivý účinek na trávicí procesy, zpomaluje rozklad inzulinu a prodlužuje jeho účinek v těle, proto je prospěšná i pro diabetiky.

Zvyšuje produkci moči a díky svému zásaditému účinku napomáhá vylučování odpadních látek. Je vhodná jako součást diety pro pacienty s ledvinovými kameny, infekcemi ledvin a ledvinovým selháním.

Silice a jiné látky, které jsou v cibuli obsaženy, dokážou posílit srdce a krevní oběh, zpevňují cévy a čistí krev.

Recepty pro zdraví z cibule

Cibulová šťáva. Nahrubo pokrájejte oloupanou cibuli, posypte ji cukrem nebo smíchejte se lžící medu a nechte přes noc stát. Šťáva, kterou cibule uvolní, vám uleví od dráždivého kašle.

Cibulový čaj. Dvě oloupané a pokrájené cibule dejte do půllitrového hrnku a po okraj zalijte vroucí vodou. Nechte 10 až 15 minut louhovat. Pak sceďte a oslaďte cukrem nebo medem. Pomáhá při virózách, chřipce i onemocnění průdušek.

Další recepty z cibule, které jsou prospěšné pro vaše zdraví, najdete na webu Mojezdravi.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Včera těsně před půlnocí proběhlo novoluní ve vašem znamení. Nicméně na vás bude mít obrovský vliv i další dva dny. V každém případě si dejte pozor na přecitlivělost a ukořistěte pro sebe…