Cigarety dětem často obstarávají dospělí

7. 12. 2001
Cigarety dětem často obstarávají dospělí
Velmi alarmující výsledky přinesly dvě studie, které provedli odborníci v USA. Zatímco se totiž zákonodárci i zdravotničtí odborníci soustřeďují na to, aby si mladí lidé nemohli cigarety koupit, je velmi časté, že dětem kuřivo obstarávají dospělí.

Cigarety dětem často obstarávají dospělí

Velmi alarmující výsledky přinesly dvě studie, které provedli odborníci v USA. Zatímco se totiž zákonodárci i zdravotničtí odborníci soustřeďují na to, aby si mladí lidé nemohli cigarety koupit, je velmi časté, že dětem kuřivo obstarávají dospělí. V prvním z těchto výzkumů, jehož autory jsou vědci z Kalifornské státní univerzity v Chico, bylo 250 studentů vysoké školy dotazováno, zda je někdy nezletilé děti žádají, aby jim koupili cigarety. Asi třetina studentů se v roce, který výzkumu předcházel, s podobnou žádostí setkala, a asi třicet procent z takto dotázaných dítěti cigarety opravdu koupilo. Častěji přitom prosbě vyhověli mladší studenti a muži, zatímco ženy a starší studenti žádosti zpravidla odolali.

Tento výzkum také konstatoval, že jen asi ve třetině případů je kouřící dítě nuceno vyhledat pomoc cizího člověka, když si chce obstarat cigarety; většině dětí s podobným problémem pomůže přítel či příbuzný. Druhé studie, kterou provedli vědci z Minnesotské univerzity, se zúčastnilo více než 16 000 studentů ve věku 14 až 16 let. Těch se výzkumníci ptali, zda kouří a zda v posledním měsíci požádali někoho dospělého, aby jim koupil cigarety. Ukázalo se, že více než 40% z dospívajících, kteří se přiznali ke kouření, tuto zkušenost má. Přitom více než 60% případů takovýchto žádostí se odehrálo u benzínových pump nebo v různých večerkách, a asi polovina dětí neplatila nic jiného než právě cigarety. Podle vědců výsledky obou studií musí posloužit jako varování.

Je třeba provádět osvětu nejen mezi nezletilými, ale i mezi dospělými, kteří by měli vědět například to, že pokud mladý člověk nezačne kouřit do 20 let, je mnohem menší pravděpodobnost, že se kdy stane kuřákem. Proto každá koupě cigaret nezletilému vážně poškozuje jeho zdraví. Tuto situaci přitom nemůže řešit žádný zákon - je potřeba, aby svoje chování změnili sami dospělí. V USA si odborníci jsou tohoto problému vědomi a doporučují, aby byly prováděny speciální preventivní programy, zaměřené právě na tuto problematiku. Ruku na srdce - nemyslíte, že bychom se od nich měli učit?

Zdroj: Reuters Health News, Health Scout - Fertility and Sterility
Reuters Health News
BBC News
UniSci - American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine
HealthScout - Journal of the National Cancer Institute

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Ze dne na den jste si v práci polepšili a hýříte optimismem. Pokusíte se ho navodit také do partnerského vztahu. Jakmile se situace nezlepší, víkend bude katastrofa. Mimořádný pozor si…

Nejčtenější články

Doporučujeme