Cigarety jsou větším zabijákem než alkohol

1. 11. 2001
Cigarety jsou větším zabijákem než alkohol
Jak ukázal výzkum vědců z Vermontské univerzity, nebezpečnější ze dvou oficiálně povolených druhů drog jsou rozhodně cigarety. I alkoholici-kuřáci častěji umírají na příčiny spojené s kouřením, než s alkoholem.

Cigarety jsou větším zabijákem než alkohol

Jak ukázal výzkum vědců z Vermontské univerzity, nebezpečnější ze dvou oficiálně povolených druhů drog jsou rozhodně cigarety. I alkoholici-kuřáci častěji umírají na příčiny spojené s kouřením, než s alkoholem.

Vědci se rovněž zabývali myšlenkou, zda existuje nějaká spojitost mezi oběma zlozvyky. Dospěli také k názoru, že je možné, že by i kuřákům, kteří měli problémy s alkoholem, mohlo jít k duhu, kdyby používali nikotinové náplasti nebo žvýkačky. Jejich studie se zúčastnilo 20 kuřáků, kteří se potýkali s alkoholismem, a 10 kuřáků, kteří alkoholiky nebyli. Po první tři dny studie dostal každý účastník výzkumu nikotinovou žvýkačku s dávkou 2 mg, další se 4 mg nikotinu a žvýkačku neúčinnou, tzv. placebo. Tyto žvýkačky si vyzvedli vždy v poledne a večer vrátili ty, které nepoužili. Čtvrtý den výzkumu si mohli vybrat, jaké žvýkačky budou během celého dne používat.

Ukázalo se, že zatímco kuřáci bez problémů s alkoholem nijak zvlášň neupřednostňovali některý druh žvýkačky, alkoholici svou volbou do těla dostali vždy největší množství nikotinu. Zajímavé také je, že i když účastníci studie - kteří se ovšem nijak nepokoušeli se zlozvykem skončit

  1. neměli žádné speciální pocity po použití některého druhu žvýkačky,

ani si nebyli vědomi, že by nějakou zvlášň vybírali, přesto automaticky volili ty, které měly nejvyšší obsah nikotinu. Podle autorů studie je to podobné jako s kuřáky obecně - často nevědí, proč kouří, ale prostě kouří. Zajímavé bylo také zjištění, že kdyby si měli žvýkačku kupovat, alkoholici by za ni byli ochotni zaplatit víc než ostatní kuřáci. To naznačuje, jak důležitá pro ně žvýkačka je.

K problému, kterým se vědci zabývali, statistiky dodávají, že kouření i závislost na alkoholu jsou úzce spojeny - mezi alkoholiky je asi 90 procent kuřáků. Podle vědců je to důkazem faktu, že existuje něco jako osobnost náchylnější k závislosti. Další otázkou, kterou si nyní odborníci kladou, je ta, zda je pro alkoholika-kuřáka důležitější zbavit se návyku na cigaretách či alkoholu, případně v jakém pořadí se o to pokoušet. Dosud lékaři při práci s alkoholiky kouření opomíjeli, protože se domnívali, že odvykání by mohlo ohrozit boj s alkoholem. Zdá se ale, že by možná bylo vhodnější zvítězit nejdříve nad cigaretami, které jsou celkově životu nebezpečnější, případně zkusit odvykání obou látek najednou. A to klidně za pomoci nikotinových žvýkaček či náplastí, které jsou o mnoho lepší než kouření.

Zdroj: Reuters Health News - Plastic and Reconstructive Surgery 2001; 108: 1063-1073;
Reuters Health News - Thorax 2001; 56:703-707;
Reuters Health News - Nicotine and Tobacco Research 2001; 3;
The Times

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Dostáváte se do lepší nálady a přestáváte na věci tlačit. Pokud si nebudete brát všechno osobně, ještě se v práci vyznamenáte. Do ničeho nešťourejte a nechte si každého dělat, co chce. Jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme