Cimický hladí poezií

29. 5. 2003
Cimický hladí poezií
Poezie je v dnešní době tak trochu jako druh určený k vyhynutí. Naštěstí se vždy najde nějaký "šílenec", který nekouká jen na zisk a slávu, ale chce lidi pohladit po duši. Oním "šílencem" je v těchto dnech psychiatr Jan Cimický, který vydal v pořadí již svoji pátou sbírku poezie - Pro tebe, má lásko.

"I když je pravda, že doba poezii nepřeje, myslím, že i dnes se najdou čtenáři, kteří ji potřebují, zrovna tak jako se najdou lidé, kteří potřebují pohlazení. Faktem je, že kdysi vycházely v Klubu přátel poezie náklady básní kolem patnácti tisíc výtisků a celý svět nám záviděl," vzpomíná Cimický. "V současné době se jedná o sto či dvě stě kusů. Přitom snad ani nejde o pokles čtenářského zájmu, jako spíše o přesycený trh a zejména malou informovanost o tom, co kde vyjde. Také je problém v knihkupcích, kteří raději objednají titul, který jim zaručí větší výdělek."

Sbírka Pro tebe má lásko je pozoruhodná tím, že se Jan Cimický nechal - více méně náhodně - inspirovat fotografiemi nakladatele Jiřího Gavendy (sbírku vydalo nakladatelství Agave v Českém Těšíně). Obsahem knížečky je i kompaktní disk se zvukovou sbírkou. Jan Cimický své básně recituje za doprovodu hudby, kterou složila Kateřina Krejčíková. "Prvotní nápad vznikl tak, že se nám dostala do ruky knížka poezie z Německa, kde byly citáty, obrázky i audio ukázky. Řekli jsme si, že my to snad uděláme lépe," dodává Jan Cimický. Spisovatel a psychiatr v jedné osobě teď dokončuje román Úlet. (Korzo)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na konci pracovního týdne vám spadne kámen ze srdce a hlavou se vám začnou honit myšlenky, které vás nutí být o samotě. Je to skvělý nápad, protože si odpočinete od práce i lidí kolem…

Nejčtenější články

Doporučujeme