Cimický hladí poezií

29. 5. 2003
Cimický hladí poezií
Poezie je v dnešní době tak trochu jako druh určený k vyhynutí. Naštěstí se vždy najde nějaký "šílenec", který nekouká jen na zisk a slávu, ale chce lidi pohladit po duši. Oním "šílencem" je v těchto dnech psychiatr Jan Cimický, který vydal v pořadí již svoji pátou sbírku poezie - Pro tebe, má lásko.

"I když je pravda, že doba poezii nepřeje, myslím, že i dnes se najdou čtenáři, kteří ji potřebují, zrovna tak jako se najdou lidé, kteří potřebují pohlazení. Faktem je, že kdysi vycházely v Klubu přátel poezie náklady básní kolem patnácti tisíc výtisků a celý svět nám záviděl," vzpomíná Cimický. "V současné době se jedná o sto či dvě stě kusů. Přitom snad ani nejde o pokles čtenářského zájmu, jako spíše o přesycený trh a zejména malou informovanost o tom, co kde vyjde. Také je problém v knihkupcích, kteří raději objednají titul, který jim zaručí větší výdělek."

Sbírka Pro tebe má lásko je pozoruhodná tím, že se Jan Cimický nechal - více méně náhodně - inspirovat fotografiemi nakladatele Jiřího Gavendy (sbírku vydalo nakladatelství Agave v Českém Těšíně). Obsahem knížečky je i kompaktní disk se zvukovou sbírkou. Jan Cimický své básně recituje za doprovodu hudby, kterou složila Kateřina Krejčíková. "Prvotní nápad vznikl tak, že se nám dostala do ruky knížka poezie z Německa, kde byly citáty, obrázky i audio ukázky. Řekli jsme si, že my to snad uděláme lépe," dodává Jan Cimický. Spisovatel a psychiatr v jedné osobě teď dokončuje román Úlet. (Korzo)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Druhý pracovní den proběhne bez komplikací, až by se dalo říci, že se kapánek nudíte. Na druhou stranu jste však rádi, že se nemusíte zbytečně stresovat. Však ono se to na vás brzy nakupí.…

Nejčtenější články

Doporučujeme