Čínský nový rok Zajíce 2023 začíná: Co nám přinese a jaký bude mít vliv? | Foto: iStock

Foto: iStock

Čínský nový rok Zajíce 2023 začíná: Co nám přinese a jaký bude mít vliv?

Počínaje 22. lednem 2023 startuje nový čínský rok vodního Zajíce. Podle významů čínské astrologie by měl být příležitostí pro nové slibnější začátky. Celý rok 2023 bude ve znamení optimismu, nových nadějí a klidu. Co od vodního Zajíce můžeme čekat?

Lunární rok

Čínský nový rok letos trvá od 22. ledna až do 9. února roku 2024. Číňané ho nazývají lunární nový rok. Vnímají ho jako přechod ze zimy do jara. Lunárním silvestrem začínají šestnáct dnů trvající oslavy nového roku, které jsou plné barev, karnevalu a všeobecného veselí. Zakončené jsou tradičně svátkem Luceren. V pevninské Číně jsou jisté odchylky od tradice. Jarní festival tu probíhá pouhých sedm dní. Lunární rok slaví také další země, například Korea, Japonsko a Vietnam. Radost lidem kazí pouze extrémně přetížená doprava během svátků.

Jaký bude rok 2023 pro jednotlivá znamení čínského zvěrokruhu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Období plné pověr

Oslavy Čínského nového roku jsou doslova opředené různými pověrami. Některé jsou přitom velice podobné těm našim. Například o lunárním silvestru se lidé nemají sprchovat, neměli by ani prát, věšet prádlo či uklízet, jinak se na ně nalepí smůla. Zákazy se týkají i vynášení odpadků, které symbolizuje vyhozené štěstí. Číňané mají také určené dny oslav, kdy nesmí chodit na žádnou návštěvu, aby se vyhnuli hádkám, a také dny, kdy slaví všichni z rodiny narozeniny. Kromě toho byste si měla obléknout červené prádlo, které vám přinese štěstí.

Pokračování 3 / 5

Teorie pěti živlů

Čínská astrologie rozděluje jednotlivých dvanáct znamení podle teorie pěti prvků, což je podobné našemu horoskopu. Prvek vzduchu jim ale chybí a nahrazuje ho dřevo a kov. Všech pět živlů je tedy voda, oheň, země, dřevo a kov. Živly určují koncová čísla daného roku, které přísluší k daným prvkům. Jednotlivé roky se pak opakují pravidelně po dvanácti letech. Podle toho se dá snadno zjistit, jakému roku bude vládnout vaše znamení.

Pokračování 4 / 5

Znamení vodního Zajíce

Letos nám bude vládnout opět vodní znamení. Rok 2023 má totiž na konci číslo 3, které je stejně jako koncové číslo loňského roku 2 přisuzováno vodě. Vodní Zajíc tak ve vládě vystřídá vodního Tygra. Voda je v čínské mytologii spojovaná s černou barvou, proto se Zajíci říká také černý. Zajíci jsou stejně jako voda vyrovnaní, klidní a laskaví. Mezi slavné Zajíce patří například Johnny Depp, Angelina Jolie, Albert Einstein, Frank Sinatra, Maria Curie nebo Ralph Lauren.

Pokračování 5 / 5

Jaký Čínský nový rok nás čeká?

Vodní Zajíc je nenápadný, dobromyslný a citlivý. A přesně takový by měl být i celý rok pod jeho vládou. Slibuje klid a méně nebezpečí. Protože je znamení Zajíce spíše opatrné, bude mezi lidmi převládat racionalita, umírněnost a zdrženlivost. Celkově by se měl celý rok nést spíše v optimistickém duchu příznivém pro všechny. Najdou se však i výjimky. Špatný vliv může mít energie Zajíce na Kohouty, pro které by nadcházející období mohlo být hodně náročné.

Doporučujeme

Články odjinud