Cítíte po očkování proti covidu tyto příznaky? Je to v pořádku a nemusíte se bát

2. 5. 2021
Foto: iStock
Cítíte po očkování proti covidu tyto příznaky? Je to v pořádku a nemusíte se bát | Foto: iStock
To, že se po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny proti covidu-19 objeví nějaké vedlejší účinky, nutně neznamená, že jde o účinky nežádoucí. Ve většině případů jde o přirozené reakce, které se objevují po jakémkoli očkování. A podle odborníků jde taky o signál, že vakcína funguje správně a imunitní systém začíná odpovídat. Kdy se není třeba bát?

Bolest v místě vpichu nebo zarudnutí

Tento příznak pociťuje podle průzkumů až 80 procent očkovaných. Většinou jde o převážně mírnou bolest, nejvýše střední intenzity, která odezní během několika dnů. Deborah Fuller, epidemioložka a mikrobioložka na University of Washington School of Medicine v Seattlu říká: „Právě tento symptom je přesně to, co odborníci očekávají od vakcíny, která se pokouší napodobit patogen, aniž by vyvolala onemocnění.“ Kromě bolesti se může objevit i malé zarudnutí. K bolesti dochází také zcela přirozeně proto, že když dojde k porušení tkáně, bílé krvinky začnou zvýšeně pracovat, aby porušenou tkáň „opravily“. Dojde k roztažení cév, které pak tlačí na nervy, ty zase vyšlou signál do mozku, který vnímáme jako bolest.

Pro koho není vhodné očkování proti covidu? Podívejte se na video: 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Profesní svět vám leží u nohou a nadřízený je s vámi plně spokojený. Na vše se soustředíte a vše stíháte splnit v termínu. Někteří kolegové vám však začínají závidět a vy byste měli být ve…