Citrusy – detoxikace v každé kapce

2. 1. 2013
Citrusy – detoxikace v každé kapce
Kdo by je neměl rád? Úžasně voní, dodává nápojům, dezertům a salátům svěží chuť a ještě velmi blahodárně působí na náš organismus.

GREPY

Grepy jsou bohaté na vitamín C, A, B1, B2, B6, kyselinu listovou, hořčík, draslík a fosfor. Hořký glykosid naringin povzbuzují chuť k jídlu a trávení, enzymy zase látkovou výměnu. Vnitřní kúra – albeno, je bohatá na pektin a rostlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, který účinně posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. Grapefruit má nahořklou chuť, ale rozhodně se nedoporučuje přislazovat bílým cukrem, protože v této kombinaci v žaludku kvasí.

Hubneme s grepy

Tento druh ovoce snižuje v našem organismu množství inzulinu a právě nižší hladina tohoto hormonu tlumí pocit hladu. A dobrá zpráva navíc – grepy dokážou potlačit chuť na sladké!

Grepová semínka likvidují bacily

Grepová semínka vykazují silné antibiotické účinky. Nejlepší způsob podávání je ve formě tinktury, při potížích (nachlazení, záněty, angína, chřipka, močové cesty...). Můžeme používat i zevně na dezinfekci poranění. Tento přírodní přípravek by neměl chybět v žádné lékárničce.

Návod na přípravu grapefruitové tinktury:

Potřebujeme: 3 lžíce nadrcených grepových semínek, 2 dl 60% lihu

Postup: Semínka zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a užíváme 3 x denně 15 kapek nakapaných do 2 dl vody po dobu 3 týdnů.

Pro koho jsou grepy vhodné?

Tento druh ovoce rovněž pomáhá snižovat cholesterol a krevní cukr. Tudíž je vhodné pro osoby se srdečními potížemi, vysokým krevním tlakem, křečovými žilami, cukrovkou.

Pozor! Grepy jsou chemicky ošetřovány, proto upřednostňujeme tyto plody v bio kvalitě.

CITRÓNY

Citróny jsou bohatým zdrojem chemických sloučenin posilujících imunitu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a také bránicích některým buněčným změnám vedoucích například k rakovině. Vitamín C je silným antioxidantem, snižuje hladinu nestabilních molekul poškozujících buňky, známých jako volné radikály a pomáhá i posilovat srdíčko. Vědecké studie potvrdily, že nízká hladina tohoto vitamínu zvyšuje riziko srdečních komplikací, například infarktu.

Organismu rovněž používá vitamín C k posílení obranyschopnosti organismu a tvorbě kolagenu, látky, která podílí na stavbě pojivové tkáně a pomáhající při hojení nejrůznějších poranění. Vitamín C obsažený v tomto ovoci také snižuje hladinu histaminu, látky, která přispívá k slzení očí a ucpávání nosu. Citróny obsahují kyselinu citrónovou, sloučeninu snižující vylučování vápníku částečně předcházejí vzniku ledvinových kaménků. Dva a půl litru vody s příměsí šťávy z jednoho většího citrónu bez cukru jsou stejně účinné jako citrátové léky. Citróny rovněž pomáhají odkyselovat organismus.

Citrónová kůra je velmi léčivá

Kůra tohoto plodu pomáhá odvádět z organismu kyselinu močovou, proto je velmi vhodným prostředkem proti revmatismu, artróze, dně. Dále pomáhá snižovat krevní tlak, zabraňuje vzniku sraženin, kornatění tepen, posiluje játra a žlučník.

Vnitřní citrónová kůra – albeno, je bohatá na rostlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, který účinně posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. V kůře je také obsažena látka limonen, ta vykazuje určitě působení proti růstu nádorů. Vědci se zaměřili především na výzkum využití limonenu při prevenci a léčbě nádorových onemocnění, zejména prsu. Zjistili, že tato látka výrazně potlačuje růst nádorů. Zajímavé bylo i zjištění, že v organismu vyvolává rozpad estrogenu na slabší formu. Zvýšená hladina tohoto hormonu je spojována s vyšším ohrožením rakovinou prsu. Limonen rovněž posiluje jaterní činnost.

Osvědčené citrónové recepty:

Nápoj z citrónové kůry

Chemicky neošetřenou kůru z 1 citrónu rozmixujeme v 3 dl vody a pijeme po douškách během dne.

Ranní shake

Tímto prohřívacím, zásaditým a očistným nápojem můžeme začínat každý den.

Potřebujeme: 2 dl vroucí vody, 1 lžičku citrónové šťávy Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme nalačno.

Citrónová šťáva zatočí s překyselením organismu

Při překyseleném žaludku užíváme 3 x denně 1 čajovou lžičku čerstvé citrónové šťávy.

Citrónovo – mátový čaj uleví nevolnosti

Potřebujeme: 1 lžičku máty, 1 lžičku citrónové šťávy, 2 dl vroucí vody

Postup: Mátu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a přilijeme šťávu z citrónu. Hotový nápoj popíjíme po douškách.

Meduňkovo – citrónový nápoj zklidní mysl

Potřebujeme: 1 lžičku meduňky, 1 lžičku citrónové šťávy, 2 dl vody

Postup: Meduňku, citrónovou šťávu rozmixujeme s vodou. Hotový nápoj popíjíme po douškách.

Detoxikační citrónová kúra

Tato kúra je výborným přírodním prostředkem na vyčištění organismu. Potřebujeme 3 dl čisté neperlivé vody a 1 lžíci čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě).

Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme 3 x denně po douškách po dobu 14 dní.

Citróny pomáhají redukci váhy

Účinné obsahové látky tohoto plodu urychlují metabolismus bílkovin a pomáhají tak při snižování tělesné hmotnosti.

Lék na bolesti v krku

Při bolavém, podrážděném krku a kašli si můžeme pomoci tímto prostředkem. Potřebujeme: 1 lžíci kvalitního tekutého medu, půl lžičky čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě)

Postup: Med a citrónovou šťávu dobře promícháme a pomalinku cucáme v ústech. Tento přírodní prostředek nás účinně zbaví bolesti v krku.

Citrónová šťáva dezinfikuje ústní dutinu

Citrónová šťáva je rovněž výborným prostředkem při zánětech dutiny ústní, například dásní či při aftách. Čerstvou šťávou si po dobu pěti dní několikrát denně vyplachujeme ústa.

Citrónem proti zácpě

Toto ovoce je účinný přírodní prostředek proti zácpě. Při těchto potížích si po dobu 3 týdnů dopřejeme tento ranní nápoj – 4 dl teplé vody smícháme se 1 dl citrónové šťávy a vypijeme nalačno.

Citrónová kosmetika:

Pleťové tonikum z citrónu

Potřebujeme: 1 lžíci citrónové šťávy, 2 dl 40% lihu

Postup: Líh smícháme s citrónovou šťávou, vzniklým tonikem si dvakrát denně jemně masírujeme pokožku obličeje a dekolt.

Citrón zpevňuje nehty

Šťáva z tohoto plodu velmi posiluje nehty. Zabraňuje také jejich lámavosti, třepení a tvorbě záděrů.

Postup: Jedenkrát denně si potíráme a masírujeme nehtová lůžka.

Citrónový peeling

Potřebujeme: 1 hrst mořské soli, 1 dl citrónové šťávy

Postup: Sůl smícháme s citrónovou šťávou, po koupeli si tuto přísadu nasypeme na žínku a důkladně si promasírujeme celé tělo. Poté opláchneme teplou vodou.

Pozor! Citróny jsou chemicky ošetřovány, proto upřednostňujeme tyto plody v bio kvalitě.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se chcete v práci zviditelnit, podívejte se na svět pozitivníma očima. V tento den jste akční a prahnete po úspěchu. Pokud chcete povýšit, máte jedinečnou šanci na vítězství.…

Nejčtenější články

Doporučujeme