Clona

23. 4. 2008
Clona
Smrt může být jen začátek. Více než jedna třetina lidí věří na duchy, s čímž souvisí také fenomén starých fotografií. Po celém světě přinášejí stránky časopisů nové důkazy o jejich existenci. Je na tom něco pravdy nebo se jedná o mistrný podfuk?

Uznávaný fotograf Benjamin se po krátké pauze vrací do Japonska, kde předtím dlouho pracoval, a s sebou si bere i svou čerstvou novomanželku Jane. Dřív než se ale vrhnou do víru každodenního života v Tokiu, chtějí si užít líbánky přímo pod posvátnou horou Fuji. Pronajmou si romantickou chatu a jezdí na výlety po okolí. Když se z jednoho takového vracejí, je už noc. Řídí Jane, protože Benjamin je unavený, ale i ona už by nejraději byla v posteli, a tak stačila chvilka nepozornosti. Do cesty jim vbíhá neznámá mladá žena, Jane se snaží rychle reagovat, ale ženu přece jen srazí a i s autem skončí v příkopě. Oba vyvázli bez škrábnutí, ale neznámá dívka zřejmě utrpěla vážnější poranění, jenže nikde není… jako by se po ní slehla zem. Možná se jim to ale jen zdálo?

Oba se snaží na nepříjemnou nehodu zapomenout, ale mrazení v zádech cítí pořád. A když Benjamin uvidí fotky z líbánek, na kterých jsou tajemné stíny a šmouhy, už necítí jen nevinné mravenčení.

Šmouhy se začínají objevovat i na jeho pracovních fotkách a nabývají stále jasnější tvary, až je téměř zřejmé, že mají co do činění se ženou, kterou srazili na silnici. Jane se vrhá do pátrání a zjišťuje, že jim dívka chce něco sdělit… jenže Jane ještě netuší, že jestli chce odhalit tajemný vzkaz, musí nejdřív odhalit Benjaminovu minulost, která ale rozhodně není taková, jakou si představovala.

Remake dnes už kultovního thajského hororu Shutter z roku 2004 natočili pro studio Fox japonský režisér Masayuki Ochiai a Katsumi Yanagishima, výhradní kameraman režiséra a herce Takeshi Kitana. Díky této spolupráci je film velmi autentický a zároveň prodchnutý japonským „hororovým umem“. Scény mají napětí, příběh pomalu, ale intenzivně graduje a zápletka má překvapivé rozuzlení. To vše dotvářejí výborné herecké výkony Joshuy Jacksona (Prokletí, Dawsonův svět) a Rachael Taylor (Transformers).

Clona není jen další z řady amerických hororů na asijský způsob, je to překvapivě silný příběh o strachu uvnitř každého z nás a utrpení, které jsme na sebe schopni přivolat. Horor s podtitulem – Smrt může být jen začátek – promítají česká kina od 24. dubna 2008.

foto: archiv Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Žárlivost, skrytá manipulace a přehnaná tvrdohlavost jsou zbraněmi namířenými na vaši lásku. Obrňte se krunýřem trpělivosti. Naštěstí je vám nápomocný Merkur, který přepíná z bojové…

Nejčtenější články

Články odjinud