Člověk v písni aneb Když se dětský sen vyplní

24. 3. 2012
Člověk v písni aneb Když se dětský sen vyplní
Bylo mi deset let, když se moje nejlepší kamarádka přihlásila do pěveckého sboru. Když šla na konkurz, rozhodla jsem se, že to zkusím taky. Vždycky jsem ráda zpívala, tak proč by mě neměli vzít? Třeba proto, že nemám talent... Tehdy jsem tvrdě narazila na běžný systém "lidi bez talentu nemůžou chodit do sboru a zpívat, natož na veřejnosti". Teď je mi 34 a už třetím rokem chodím do sboru. Zpívám. Veřejně. A je to krása.

Před pěti lety jsem absolvovala víkendový kurz zpívání pro nezpěváky. Dodnes si pamatuji pocit trémy, když jsem přijížděla na určené místo. Já a zpívat? Navíc před cizími lidmi? Po zkušenosti z dětství jsem si to dost dobře neuměla přestavit. Zase na druhou stranu: když něco chci, musím pro to taky něco udělat, že. Kurz jsem nakonec absolvovala. A pak ještě několikrát. Vždycky se dá najít něco nového – i tam, kde si myslíme, že to dobře známe.

Zpívat? Může (a měl by) opravdu každý

Nejdřív jsem si zpívala jen tak, doma pro sebe. Střídavě se mi to dařilo a pak zase nedařilo... Zkrátka když mi přišla pozvánka do nově založeného pěveckého sboru, neváhala jsem ani chvíli. Nebyl to totiž klasický sbor – šlo o seskupení lidí, kteří absolvovali právě víkendový kurz pro nezpěváky, jejichž autorkou je Dana Houdková.

I amatéři dokážou vyprodat koncertní sály

Zpočátku jen parta nadšenců, první nesmělé krůčky, pochybnosti o sobě samé, o vlastním hlasu... můžu vůbec zpívat s ostatními? Před ostatními? Pak Dana přišla s tím, že bychom mohli uspořádat koncert. Veřejné vystoupení? My? To bude asi nějaký omyl. Nakonec jsme do toho šli. První vánoční koncert byl pro naše příbuzné, přátele. Účast byla veliká, někteří se do kostela ani nevešli. Potlesk nebral konce. Měli jsme obrovskou radost, do další sborové práce jsme se vrhli s novým nadšením.

Máme za sebou 8 koncertů, na které chodí už nejen naši příbuzní. Míváme vyprodáno. A chystáme samozřejmě další. "Náš sbor je otevřen opravdu každému, kdo má chuť se ve zpěvu zdokonalovat, a ví, že přes všechnu práci a vynaložené úsilí (kterého je opravdu třeba) je zpěv hlavně o relaxaci, sebevědomí a radosti. Jsme prostě důkazem, že zpěv boří hranice," říká zakladatelka sboru a jeho sbormistryně Dana Houdková.

---------

Pozvánka

Přijďte se podívat na koncert:

Kdy: 29. 5. 2012 od 19 hodin

Kde: kostel Českobratrské církve evangelické v Praze 2 na Vinohradech, Korunní 60

Jana Vápeníková foto: archiv autorky

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!


Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jaro prostě milujete, kdyby se vám ale dařilo v práci, měli byste ho ještě raději. Sami vidíte, že je situace spíše neúnosná a něco se děje. Již delší dobu nejste na pracovním místě…

Nejčtenější články

Doporučujeme