Schválně, jak prodlužujete potravinám životnost vy? Pokud v tomto směru tápete, možná vám pár šikovných triků přijde vhod.
Stalo se národním sportem nakupovat ve slevách. Protože co stálo včera hodně, bude zítra dvakrát dražší. A tak když se při pohledu do regálu něco setsakra vyplatí, pak je fajn toho vzít tolik, kolik unesete. Jenže i skladování má svoje jasná pravidla.
Dóz není nikdy dost
Správné nádoby (plastové, skleněné především) jsou základ a popsané pak značka ideál. Jen tak nesáhnete vedle, a navíc se k obsahu neprobojuje hmyz. Snažte se je vypotřebovat celé a průběžně je nedosypávejte – ten nejstarší obsah by se držel stále dole.
Tereza Brožová
17. září 2022
Jak dát správně věci do lednice?
- Průběžně kontrolujte, jestli potraviny (i ty v ledničce) nechytají plíseň, něco se nezkazilo, nežluklo. V ledničce se snažte udržovat teplotu maximálně 5 °C.
- Vajíčka vždycky přebalte z papírové krabičky (může být zdrojem infekce) do vlastního omyvatelného boxu.
- Syrové maso, ryby zásadně držte od ostatních v bezpečné vzdálenosti – ve zvláštní nádobě nebo přes ně na talíři alespoň přetáhněte potravinovou fólii.
- Maso a ryby mají v ledničce místo dole – nejlépe nad zeleninovým šuplíkem (ten se vyplácí udržovat v suchém stavu). Nad ně patří uzeniny, sýry, výše pak mléčné výrobky. Máslo a pomazánky se doporučuje umístit přibližně uprostřed.
- Sýry by měly být pod poklopem nebo také v sáčku (aby nevysychaly a neokoraly). Zvlášť ty aromatické, které by mohly „vůní“ zamořit ledničku, rozhodně balte pečlivěji než jiné.
Tereza Brožová, hrk
9. března 2024
Co nedávat do lednice
- Rajčata, okurky, papriky nebo jablka do ledničky neukládejte. Buď jednotlivé kousky ztratí chuť, nebo uspíší u ostatních druhů ovoce a zeleniny přezrání.
- Stejně tak nemusí být v chladničce kečup, hořčice, med – těm svědčí suchá spižírna. Podobně jako exotickému ovoci typu ananas, banány, citrony, pomeranče.
Vždycky, opravdu vždycky vyjměte před uskladněním všechno ovoce i zeleninu z igelitových sáčků.
Jak ukládat věci do mrazáku?
- Každý kus jídla by měl mít v mrazáku svůj obal – bez výjimky. Jinak ztratí svěžest nebo do sebe natáhne nežádoucí pachy. Sáčky, krabičky popisujte lihovou fixou – co je uvnitř a kdy to bylo zamrazeno.
- Mrazák nikdy nepěchujte až po okraj, vzduch v něm musí proudit.
- Čas od času proveďte inventuru zásob, ať víte, čeho je zatím dost a co naopak chybí. Vyplácí se vést si o obsahu mrazáku seznam.
Jak dlouho mohou být věci v mrazáku?
Maso by mělo bez ztráty kvality vydržet v mraženém stavu maximálně rok, pečivo půl roku, máslo šest měsíců, libové uzeniny dva měsíce, mořské plody a ryby rok.
Co jednou rozmrzlo, nikdy nemrazte znovu – ztratí to konzistenci, chuť i výživovou hodnotu.
Lenka Chvostová
3. srpna 2023
Nechybujete
- Teplé nebo vlažné jídlo musí nejdříve vychladnout, aby posléze mohlo putovat do ledničky.
- Zelenina ani ovoce se před uložením do ledničky neumývají – připravili byste je tímhle krokem o důležitou ochrannou vrstvu.
- Suché potraviny nevkládejte do ledničky ani nemrazte. Z originálních papírových nebo plastových obalů je přesypte nejlépe do skleněných dóz s pevným uzávěrem a držte je mimo dosah slunečních paprsků.
- Trsy čerstvých bylinek by neměly ležet u zeleniny – jejich místo je ve sklenici s vodou (tu vyměňujte maximálně obden).
Jana Vašáková
25. února 2013
"Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 9/23"
Text: kač