Co chci pod stromeček? No přece VÁNOCE!!!

20. 12. 2001
Co chci pod stromeček? No přece VÁNOCE!!!
Když jsem byla ještě dítko školou povinné, těšívali jsme se nejen na dárky od Ježíška, alias maminky, tatínka a spol, ale těšívali jsme se také na to, kterak se na onoho čarovného dědu proměníme i my.

Co chci pod stromeček? No přece VÁNOCE!!!

Když jsem byla ještě dítko školou povinné, těšívali jsme se nejen na dárky od Ježíška, alias maminky, tatínka a spol, ale těšívali jsme se také na to, kterak se na onoho čarovného dědu proměníme i my. Vybralo se šetřící prasátko a hurá!!! nikoliv na oblíbený záškolácký mejdan, ale do vyhlídnutých obchůdků. Domů jsme nanosili takové skvosty, jako kapesníky pro tatínka, nad nimiž se radoval, jako by dosud nos otíral do rukávu, krém pro maminku, nad kterým zářila víc než vánoční stromek a jímž po zbytek roku natírala svůj obličej, dědečkovy nohy a tatínkovy boty, barevné cucavé bonbóny pro bezzubou babičku (a nebyla to škodolibost!) a když rozbalil svůj dárek děda, se zaujetím zkoumal nový patent zapínání na svých stopadesátých kostkovaných bačkorách v pořadí. A radost byla toho svátečního večera veliká. Vánoce voněly pohodou, cukrovím i smaženým kaprem. Byli jsme všichni spolu a byli jsme rádi. A ani nám dětem nevadilo, že děda mlaská hlasitěji než sousedův čuník a babička jí rybí polévku vidličkou. Vánoce nám pro čas okolo nich i pro ně samotné naočkovaly koňskou dávku trpělivosti, dobré nálady a vlídnosti.

Vzpomněla jsem si na ty sladké časy nedávno. Nevěřím, že byly sladké jen proto, že mi bylo o pár pátků míň. Porušila jsem své předsevzetí vybírat dárky pro své nejbližší v malých obchůdcích, kde člověku nehrozí, že ho dav ušlape a ukřičí. Jak ten tupec, zlákána reklamou, udělala jsem chybu velikou a navštívila obchod zvaný supermarket. U parkoviště chodci, kteří nebyli vidět za naloženým vozíkem, jej s vypětím všech sil tlačili před sebou, ve snaze udržet vozík i sebe pokud možno při kraji uličky vedoucí parkovištěm, zatímco projíždějící a zaparkování chtiví řidiči soutěžili o nejpeprnější nadávku. Jak jen je ta čeština pestrá! Chodci řidiče zřejmě pozorně poslouchali a za odměnu za všechna ta roztomilá "telátka", "kravičky", "krůtičky", "idiotíčky" a "blbečky" je odměňovali tím, že svým vozíkům úmysl před a pod auta vjet rozmlouvat přestali…S nákupním vozíkem, připomínající mi svou velikostí klec na medvědy, jsem se vydala ke chřtánu svítící převeliké budovy. Bylo to asi takhle:
Osm šňouchnutí do žeber, pětkrát podražené nohy, dvakrát čísi rýma za krkem. Vražedným pohledem jsem byla na místě zabita nepočítaně. Též nepočítaně jsem slyšela kolem sebe věty o pitomých Vánocích, o osmi, dvanácti, patnácti druzích toho proklatého vánočního cukroví, které stejně nikdo nechce, o jediném přání- aň už je to za námi. Vzdala jsem to. Na rozdíl, od většiny nakupujících, jsem nekoupila ani pět párů bot, ani sadu hrnců, ani můj vozík nevypadal jako nákup pro školní stravovací zařízení. Pokladní na mne hleděla s šíleným výrazem v očích, neb jsem nakonec kolem jejího království projela bez ztráty bodíku. Potěšeně se chechtala snad jen má peněženka, že pro tentokrát všechny své svěřence ochránila.
Následujícího dne jsem si vzala půl dne dovolené a zašla do malých obchůdků s usměvavými prodavačkami, a se zákazníky, kteří se na sebe mile podívají a byň se neznají, popřejí si klidné a veselé Vánoce.

Koupila jsem pár hezkých knížek, plyšového medvěda, keramický (a úplně šílený) hrníček. Pořídila jsem svým milým všechny ty nepraktické věci, po kterých touží a které si z nějakého důvodu přes rok nekoupí. Přinesla jsem je domů a měla jsem z nich radost a - kupodivu - necítila jsem se ani trochu unavená, utahaná, předvánočně stresovaná. Na otázku, co chci pod stromeček odpovídám stylem "zaseknutý gramofon" - Vánoce. Pohodové a klidné Vánoce…

Autor: ebra

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte pocit, že nejste schopni dosáhnout na vysněné pracovní mety a je to tak. Nyní jen trpělivě čekejte a vše vykonávejte důsledně. Váš čas ještě nepřišel. Nadřízený je s vašimi výkony…

Nejčtenější články

Doporučujeme