Co dělat, když máte chuť na sladké? Musíte začít víc jíst

Co dělat, když máte chuť na sladké? Musíte začít víc jíst

Čím víc sladkého jíte, tím větší na ně máte chuť. Je to logické, do krve se vám při konzumaci sacharidů vyplaví inzulín, který pomáhá dostat cukr do buněk, jeho hladina však poté v krvi výrazně klesne a vy máte potřebu opět ho doplnit. Co tedy dělat, abyste permanentně nemlsali?

1. Dostatek živin a pravidelný jídelníček

Důvodem časté chuti na sladké bývají velké rozestupy mezi jednotlivými chody a nevyvážená strava. Nad jídlem je potřeba přemýšlet a nepokoušet se jej dohnat až doma u večeře. Připravujte si jídlo dopředu, myslete na dostatek čerstvých surovin a vitamínů, které vaše tělo nakopnou a udrží bez sladkého celý den.

Když budete jíst dostatečně, nebude vaše tělo potřebovat rychle doplňovat energii – nebudete mít potřebu dát si cukr, který energii dokáže doplnit nejrychleji.

Pokračování 2 / 6

2. Více ovoce, méně zbytečných cukrů

Ovoce obsahuje fruktózu, zdravější formu cukru. Úplně byste se měli vyhnout bílému rafinovanému cukru a sladké nahradit ovocem. Víme, že banán nikdy nebude chutnat jako čokoláda, ale pokud vydržíte 14 dní bez sladkostí, uvidíte pokrok a nižší touhu po sladkém.

Pokračování 3 / 6

3. Hledejte alternativy!

Ovoce není jediným zdrojem zdravých cukrů. Není důvod odpírat si oblíbené dezerty, když víte, čím nezdravý cukr nahradit. Alternativní sladidla dnes seženete v běžných supermarketech, konkrétně sirup z agáve, javorový, konopný, kokosový či datlový nebo rýžový. Všechny mají trochu jinou chuť, ale na výsledné chuti sladkých pokrmů nepoznáte rozdíl.

Pokračování 4 / 6

4. Spočítejte to sami sobě

Napište si, kolik sladkého denně sníte a kontrolujte také cukry obsažené ve slaném jídle. Možná vás to překvapí, ale nezdravý cukr naleznete i v hamburgeru nebo kupované bagetě, v kečupu. Tato lákadla vyřaďte nekompromisně z jídelníčku alespoň po dobu 14 dnů.

Pokračování 5 / 6

5. Vytvořte si plán

Vezměte do ruky tužku, papír a sepište si, co a v kolik hodin budete celý týden jíst a vařit. Dodržujte plán a vše si pečlivě odškrtávejte. Bavte se během nakupování jídla, zkoušejte nové potraviny a recepty. Uvidíte, že vás změna motivuje a pokud se stane, že si sladké neodpustíte, zbytečně se netrestejte.

Pokračování 6 / 6

6. Měsíc bez alkoholu

Kdo by si nedal jednou za čas skleničku vína s přáteli? Oslavy, večírky a posezení s vašimi blízkými svádí k dobrému alkoholu, který je často spojován se zábavou. Vyhecujte se k měsíční očistě těla bez alkoholu. Uleví se vašemu metabolismu a jako bonus zhubnete.

Doporučujeme

Články odjinud