Co dokáže batole?

4. 6. 2002
Co dokáže batole?
Člověk při svém vývoji do jisté míry napodobuje vývoj svého druhu. Prochází stadii, kdy nedokáže chodit po dvou končetinách, kdy neumí mluvit nebo kdy se učí ovládat jednoduché nástroje. Stejně tak se pradávní lidoopové postupně zdokonalovali ve svých dovednostech.

Co dokáže batole?

Klepněte pro větší obrázek Člověk při svém vývoji do jisté míry napodobuje vývoj svého druhu. Prochází stadii, kdy nedokáže chodit po dvou končetinách, kdy neumí mluvit nebo kdy se učí ovládat jednoduché nástroje. Stejně tak se pradávní lidoopové postupně zdokonalovali ve svých dovednostech.

Vývoj člověka je dán genetickou informací v podobě nukleových kyselin.Tyto molekuly může poškodit velké množství negativních vlivů, jako například ionizující záření nebo některé infekce či chemické sloučeniny. Vývoj člověka se takto může nezvratně zastavit a dojde k potratu už v časném stadiu těhotenství.

Vývoj člověka může být dokonán jen tehdy, jestliže se dotyčný pohybuje v adekvátním prostředí. Jeho součástí musí být i ostatní lidé, nakonec kdo by dítě naučil například mluvit. Bez pomoci dalších osob by lidské mládě v prvních letech, natož měsících a dnech, vůbec nepřežilo.

Po narození toho homo sapiens sapiens umí oproti ostatním mláďatům skutečně velmi málo. Dokáže sát a polykat mateřské mléko a křičet, jakmile je s něčím nespokojený. Učí se naštěstí velice rychle.

Už ve druhém měsíci svého života se umí usmát a pohledem zaostřit na jiného člověka, který je nablízku. V tomto období je už také schopen reagovat na různé zvuky, které ho mohou uklidnit. Teprve za další dva měsíce ale sleduje pohybující se předměty a hledá zdroj případného hluku.

Dítě si ve třetím měsíci umí podržet chrastítko, při narození mělo ruce neustále v pěstích. Také se musí naučit udržet těžkou hlavu, ze začátku mu při posazování do sedu neustále padá dozadu.

Postupně se zlepšuje i celková pohyblivost novorozence. Během šestého a osmého měsíce se naučí převracet ze zad na bříško, s pomocí se posadí a vydrží v sedě. Teprve v 10. měsíci se sám dostane do sedu, pak se překulí na všechny čtyři a s oporou se postaví.

Batole chodí nejdříve okolo nábytku, kterého se potřebuje přidržovat. Dobře k tomuto účelu poslouží i něčí podaný prst. Teprve po prvních narozeninách začne chodit samostatně a v roce a půl se rozběhne.

Ještě složitější je to s řečí. Prvních dvanáct měsíců života si novorozenec takzvaně cosi brouká a žvatlá, teprve pak mu vyjdou z úst první slova - jednoduchá a krátká. Po dalším roce se propracuje ke krátkým větám. Slovní zásobu si pak zdokonaluje po celý život.

Jak už bylo řečeno, všechny tyto schopnosti jsou člověku dány jeho genetickou informací, bez okolního prostředí a rodičů by je jedinec nikdy nerozvinul. Vývoj člověka není v jistém slova smyslu ukončen po celý jeho život.

zdroj: MediCentrum , informace o zdraví pro celou rodinu

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Jen zřídka potřebujete pomoc jiných, protože se spoléháte sami na sebe. Nyní však podporu přátel oceníte. S jejich chválou a důvěrou se postavíte nepříjemnostem čelem. Jedná se zejména o…

Nejčtenější články

Doporučujeme