Co je dobré pro vaše tělo?

18. 4. 2001
Co je dobré pro vaše tělo?
Co vše si můžeme ve výživě dovolit, abychom zůstali zdraví a nepoškozovali svůj organismus, určuje zjednodušeně "pravidlo pěti".

Co je dobré pro vaše tělo?

Co vše si můžeme ve výživě dovolit, abychom zůstali zdraví a nepoškozovali svůj organismus, určuje zjednodušeně "pravidlo pěti". Podle něho by mě a naše denní strava obsahovat některou z potravin z těchto pěti skupin:

  • zelenina - do této skupiny patří zelenina, ovoce, brambory, rýže, kroupy, luštěniny
  • mléko - mléko, tvaroh, sýry, jogurt
  • chléb - chléb, pečivo
  • maso - maso, ryby, výrobky z masa, vejce
  • tuky - máslo, rostlinný olej, sádlo

V jakémkoli množství ( ovšem podle nasycení, chuti a snášenlivosti) můžeme konzumovat čerstvé ovoce, zeleninu, tmavý chléb, nízkotučné mléko, podmáslí, luštěniny, brambory, pitnou vodu, čerstvé ovocné šňávy a stolní minerální vodu. Střídmě bychom měli do našeho jídelníčku zařadit maso, masné výrobky, vejce, tuky a tučnější potraviny, kávu, pivo, víno a slazené nealko nápoje. Omezeně bychom měli jíst výrobky z bílé mouky, čokoládu, cukrářské a trvanlivé pečivo, sůl, cukr, zmrzlinu, škvarky, smetanu, velmi tučné sýry. Maximálně bychom měli omezit lihoviny a velmi slané pečivo.

Skladbu jídelníčku bychom měli přizpůsobit věku, měnící se tělesné aktivitě, aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nesmíte ani tento týden usnout na vavřínech. Můžete založit firmu nebo si najít nové místo. Všechno bude lepší, než aby věci zůstaly při starém. Vaše aktivita se musí zvýšit na maximum.…

Nejčtenější články