Co je dobré pro vaše tělo?

18. 4. 2001
Co je dobré pro vaše tělo?
Co vše si můžeme ve výživě dovolit, abychom zůstali zdraví a nepoškozovali svůj organismus, určuje zjednodušeně "pravidlo pěti".

Co je dobré pro vaše tělo?

Co vše si můžeme ve výživě dovolit, abychom zůstali zdraví a nepoškozovali svůj organismus, určuje zjednodušeně "pravidlo pěti". Podle něho by mě a naše denní strava obsahovat některou z potravin z těchto pěti skupin:

  • zelenina - do této skupiny patří zelenina, ovoce, brambory, rýže, kroupy, luštěniny
  • mléko - mléko, tvaroh, sýry, jogurt
  • chléb - chléb, pečivo
  • maso - maso, ryby, výrobky z masa, vejce
  • tuky - máslo, rostlinný olej, sádlo

V jakémkoli množství ( ovšem podle nasycení, chuti a snášenlivosti) můžeme konzumovat čerstvé ovoce, zeleninu, tmavý chléb, nízkotučné mléko, podmáslí, luštěniny, brambory, pitnou vodu, čerstvé ovocné šňávy a stolní minerální vodu. Střídmě bychom měli do našeho jídelníčku zařadit maso, masné výrobky, vejce, tuky a tučnější potraviny, kávu, pivo, víno a slazené nealko nápoje. Omezeně bychom měli jíst výrobky z bílé mouky, čokoládu, cukrářské a trvanlivé pečivo, sůl, cukr, zmrzlinu, škvarky, smetanu, velmi tučné sýry. Maximálně bychom měli omezit lihoviny a velmi slané pečivo.

Skladbu jídelníčku bychom měli přizpůsobit věku, měnící se tělesné aktivitě, aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Po mírnější krizi k sobě nacházíte s partnerem opět cestu. Zjistili jste, že jsou řešené problémy hloupostmi. Konečně jste si přišli opět na chuť a rozhodnete se svým rozepřím zasmát.…

Nejčtenější články

Doporučujeme