Dámská sportovní bunda Foto: sijemesrdcem.cz

Dámská sportovní bunda Foto: sijemesrdcem.cz

Dětská softshellová bunda Foto: www.jozanek.cz
Dětský softshellový overal Foto: www.jozanek.cz
Pánské softshellové kalhoty Foto: omniasport.cz
Pánská bunda Foto: omniasport.cz
19
Fotogalerie

Softshellové oblečení: Jak je vybrat, kdy nosit a proč prát jen výjimečně?

Softshellové oblečení a doplňky jsou na trhu již mnoho let. S trochou nadsázky můžeme říct, že bundu z tohoto materiálu měl na sobě alespoň jednou v životě snad každý. Jak kvalitní softshellové oděvy fungují, kdy je nosit, jak o ně pečovat a co si pod ně obléct, abyste z nich vytěžili maximum?

 

Co je softshell?

Jedná se o funkční textilní materiál (látku), ze kterého se šijí např. bundy, vesty, kalhoty, dětské overaly a čepice. Není problém koupit také softshellový batoh nebo boty. Výhodou oblečení ze softshellu je jeho prodyšnost, dobrá tepelná izolace, odolnost proti větru a částečně také dešti. Tento materiál je také příjemný na omak, je měkký a poddajný.

Softshellové oblečení může být:

  • Membránové – tento druh látky je odolnější vůči větru a má lepší parametry voděodolnosti. Většinou je střední vrstva látky tvořená funkční textilní membránou. Nevýhodou tohoto softshellu je ale menší prodyšnost a horší podmínky pro odvádění potu.
  • Nemembránové (tkané) – tyto oděvy jsou prodyšnější a váhově lehčí. Voděodolnost je dána vrchní impregnací a vysokou hustotou vláken u svrchní vrstvy.

Podle sezonnosti můžeme softshell rozdělit na:

  • Jarní – středně silná látka, která je zateplená z vnitřní strany například pleteninou, mikrofleecem, polyesterem, bavlnou nebo bambusovou viskózou. Použijete je na jaře a na podzim. S vhodným vrstvením také při mírné zimě.
  • Letní – velice tenká látka bez zateplení a vnitřní vrstvy. Pro chladnější letní dny či letní vycházky v horách je ideální volbou.
  • Zimní – silná látka, která je na vnitřní straně zateplená především hřejivým fleecem. Při správné spodní vrstvě oblečení můžete použít až do –10 °C.

Velmi oblíbený je softshell mezi sportovci a turisty. Jedná se také o ideální volbu oblečení pro děti, protože i v zimě dítě neztrácí možnost volného pohybu, který například tlustá péřová bunda a kalhoty znemožňují. Díky tomu, že je to materiál zčásti voděodolný, nestane se, že budou dětská kolínka při hře venku hned promáčená. Často jsou softshellové bundy ideální variantou bund pracovních. Mnoho firem tento druh svrchního oděvu volí pro své zaměstnance, kteří pracují v nejrůznějších venkovních podmínkách.

Abyste z takového oblečení vytěžili maximum, je důležité zvolit správný druh softshellu pro danou aktivitu a vhodně vrstvit oblečení pod bundou či kalhotami. Pojďme se na tyto dvě základní podmínky správné funkčnosti softshellu podívat blíže.     

Jak poznat kvalitní softshellové oblečení a doplňky?

Při nákupu softshellového oblečení se soustřeďte především na dva parametry – voděodolnost a prodyšnost. Správné hodnoty těchto ukazatelů si vybírejte na základě toho, kde a jak budete daný druh oděvu používat.

Voděodolnost je hodnota, která nám říká, jaká je výška vodního sloupce, kterému oděv odolá, než propustí vodu. Logicky tedy, čím vyšší je tato hodnota, tím je oděv vodě odolnější. Na každém výrobku ze softshellu tuto informaci najdete uvedenou jako číslo s milimetry, např. 1300 mm. A právě těchto uvedených 1300 mm je hranice, od které je podle norem oděv nepromokavý. Pro představu: Oděvy ze tkaného softshellu dosahují hodnoty maximálně 5000 mm. Naopak membránový softshell nabízí vodní sloupec až 30 000 mm.

Prodyšnost nám říká, jak rychle látka odvede od těla pot. Uvádí se v gramech na plochu 1 metr za 24 hodin (např. 5000 g/m2/24 hodin). Opět platí, že čím vyšší je hodnota, tím je látka propustnější. 

Jestliže nakupujete oblečení pro běžné použití, je nejlepší najít si kompromis mezi voděodolností a prodyšností. Nemá smysl, aby měla vaše bunda velkou voděodolnost, když se pod ní brzy zpotíte a začne vám být zima. Pro běžného uživatele bohatě postačí bunda s 5000 mm a 5000 g/m2/24 hodin. Pro horskou turistiku bude lepší voděodolnost 15 000 mm a u zimní bundy by to měla být hodnota ke 20 000 mm.

Co obléct pod softshellové kalhoty?

Někdo má pocit, že je mu v softshellové bundě zima, a proto na tento materiál zanevřel. Aby ale byla zajištěna správná funkčnost softshellu, je potřeba dodržet při oblékání základní pravidlo, tzv. vrstvení. Zejména v zimě či v chladnějších dnech je správné vrstvení základem pro teplo a sucho na těle.  

Jak tedy ideálně vrstvit při teplotě kolem nuly?

  1. Funkční tričko a legíny – tato vrstva napomáhá tomu, aby byl pot od těla správně odváděn. Pokud se tedy při zimních radovánkách vaše dítě zpotí, tato vrstva zajistí, aby mu nebyla zima.
  2. Tecnostretch (fleece nebo svetrovina) – úkolem této vrstvy je naopak zahřát a vzniklé teplo nenechat utéct ven.
  3. Softshell – funkční vrstva s optimální prodyšností a voděodolností.

Počet vrstev vždy upravujte tomu, jaké je počasí a jaká je okolní venkovní teplota. Zimní softshellové oblečení je plně dostačující až do –10 °C. Jakmile jde teplota k 5 °C, je potřeba uvažovat o jednodušším vrstvení nebo lehčím softshellu. 

Kdy je správný čas na softshell?

Oblečení z tohoto materiálu nejlépe oceníte při špatných klimatických podmínkách, jako je např. vítr, mírný déšť nebo sněžení. Kromě horkého léta můžete softshell nosit celoročně (samozřejmě různé druhy softshellu podle ročního období).

Pokud vás ale potká extrémní déšť, mráz nebo velké sucho, pak je softshell naprosto nevhodný a je lepší poohlédnout se po jiných funkčních materiálech a doplňcích.

Jak se o softshellové oblečení starat?

Údržba je velmi jednoduchá. Co lze, stačí omýt lehce navlhčenou houbičkou. Tento materiál není potřeba často prát v automatické pračce. Když už máte opravdu pocit, že si vaše bunda pračku zaslouží, nepoužívejte žádné aviváže, změkčovadla vody nebo bělicí prostředky. Pořiďte si naopak speciální prací prostředek na softshell a zároveň také impregnaci, kterou na bundu po jejím usušení nanesete. Softshellové oblečení nepatří do sušičky a ani pod žehličku. Díky dodržení těchto pravidel prodloužíte životnost vašeho kousku.

Doporučujeme

Články odjinud