Co je to aromaterapie?

2. 3. 2001
Co je to aromaterapie?
Aromaterapie je přirozená terapie a umění léčby využívající esenciálních olejů extrahovaných z rostlinných zdrojů. Jde zcela jistě o jednu z nejpříjemnějších metod k obnovení harmonie a dobrého pocitu.

Co je to aromaterapie?

Aromaterapie je přirozená terapie a umění léčby využívající esenciálních olejů extrahovaných z rostlinných zdrojů. Obnovuje rovnováhu a pomáhá léčit mysl, ducha i tělo. Protože jde především o terapii založenou na tělesném kontaktu, dokáže účinně skloubit fyziologické účinky masáže s psychologickým vlivem esenciálních olejů na mysl a emoce. Jde zcela jistě o jednu z nejpříjemnějších metod k obnovení harmonie a dobrého pocitu.
Aromaterapie je velmi univerzální - nejen že esenciální oleje používáme odlišným způsobem (koupele, masáže, inhalace), ale tyto oleje samy o sobě působí na různých úrovních. V původním smyslu slova aromaterapie hrají vůně jako takové velmi významnou roli. Můžeme to označovat za psychosomatický jev, faktem však zůstává, že v nás vůně vyvolávají příjemné pocity, a cítíme-li se příjemně, má to obrovský terapeutický vliv na naše fyzické tělo. Fyzická choroba je tedy v podstatě do jisté míry spjata se strachem.
Aromaterapie ale není pouze psychosomatickou záležitostí. Esenciální oleje působí na lidský organismus různými způsoby a patří k nejúčinnějším antibakteriálním činidlům, která člověk zná.
Přes nejrůznější možnosti využití aromaterapie dosáhneme nejtrvalejšího účinku masáží. Vstřebání olejů pokožkou a jejich přechod do krevního oběhu trvá asi 30 minut, takže účinky nejsou okamžité, jako je tomu např. u inhalace. Aplikujeme-li však olej na kůži, dosáhneme maximálního efektu, protože v organismu působí několik hodin, než je vyloučíme plícemi, pokožkou a močí. Zde považuji za velice důležité zmínit, že esenciální oleje jsou látky velice koncentrované a proto je musíme před použitím vždy naředit.
Ačkoliv je aromaterapie výbornou metodou k nastolení harmonie těla i ducha, nechci tvrdit, že je to právě to, co je pro Vás nejlepší. Je to pouze jedna z cest, kterých je - díky Bohu - mnoho, a je jen na Vás, kterou si vyberete. Prostřednictvím aromaterapie nám matka příroda poskytla vzácný dar - schopnost sdílet s ní některá z jejích tajemství. Záleží jen na nás, jestli toho využijeme a naučíme se objevovat část jejích léčivých sil a zázraků.

Autor: Pavlína Šalamounová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Váš život je nyní plný adrenalinu a dalo by se říci, že jste v jisté formě stresu. Na jednu stranu vás žene dále, ale na druhý pohled to není zrovna ideální. V rodinném prostředí jste…

Nejčtenější články

Doporučujeme