Co je to osteoporóza a proč u žen vzniká?

24. 7. 2000
Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí postihuje především ženy po menopauze. Ovšem prevence osteoporózy začíná již v dětství.

Co je to osteoporóza a proč u žen vzniká?

Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí postihuje především ženy po menopauze. Ovšem prevence osteoporózy začíná již v dětství. K zabezpečení maximální hustoty kostí je důležitý přísun vápníku ve vhodné podobě již před pubertou. Kost je tvořena sítí kolagenních vláken a v nich uloženými solemi vápníku. Ztrátou těchto dvou složek dochází k řídnutí kostí ( v těch je mimochodem uloženo 99 % tělesného vápníku).
Například v těhotenství při nedostatku vápníku jsou na tvorbu kostry plodu využívány minerály vyplavované z kostí matky. Proto by žena měla v těhotenství a také během kojení jíst hodně mléčných výrobků, hlavně sýry ( nejbohatší zdroj vápníku).
Maximum kostní hmoty bývá ve věku mezi 35-45 rokem života, potom se její množství v důsledku nerovnováhy mezi tvorbou a odbouráváním snižuje. Žena v menopauze ztrácí průměrně 2-3% kostní hmoty za rok, ale může to být i 5%. Rozvoj osteoporózy urychluje nedostatečný přísun vápníku před menopauzou, nízké hladiny vitamínů A a D ( napomáhají vstřebávání vápníku, snížení hladiny vápníku podporují kouření cigaret, vyšší dávky alkoholu, masa a soli. Vliv na vznik osteoporózy má také nedostatek pohybu, některé léky jako steroidy a nemoci ( např. zvýšená aktivita příštítných tělísek).

Autor: Dana

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes je úřední den, takže toho využijte, pokud máte nějaké resty. Z bankovního domu nebo z jakéhokoliv úřadu budete odcházet spokojeni, což není úplně běžné. Také nakupování bude bez…

Nejčtenější články