Co je to osteoporóza a proč u žen vzniká?

24. 7. 2000
Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí postihuje především ženy po menopauze. Ovšem prevence osteoporózy začíná již v dětství.

Co je to osteoporóza a proč u žen vzniká?

Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí postihuje především ženy po menopauze. Ovšem prevence osteoporózy začíná již v dětství. K zabezpečení maximální hustoty kostí je důležitý přísun vápníku ve vhodné podobě již před pubertou. Kost je tvořena sítí kolagenních vláken a v nich uloženými solemi vápníku. Ztrátou těchto dvou složek dochází k řídnutí kostí ( v těch je mimochodem uloženo 99 % tělesného vápníku).
Například v těhotenství při nedostatku vápníku jsou na tvorbu kostry plodu využívány minerály vyplavované z kostí matky. Proto by žena měla v těhotenství a také během kojení jíst hodně mléčných výrobků, hlavně sýry ( nejbohatší zdroj vápníku).
Maximum kostní hmoty bývá ve věku mezi 35-45 rokem života, potom se její množství v důsledku nerovnováhy mezi tvorbou a odbouráváním snižuje. Žena v menopauze ztrácí průměrně 2-3% kostní hmoty za rok, ale může to být i 5%. Rozvoj osteoporózy urychluje nedostatečný přísun vápníku před menopauzou, nízké hladiny vitamínů A a D ( napomáhají vstřebávání vápníku, snížení hladiny vápníku podporují kouření cigaret, vyšší dávky alkoholu, masa a soli. Vliv na vznik osteoporózy má také nedostatek pohybu, některé léky jako steroidy a nemoci ( např. zvýšená aktivita příštítných tělísek).

Autor: Dana

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se vám zdá, že život chce změnu, začněte hned. Nejdřív si uvědomte, jak důležité je pro vás dobré zázemí. Na tom stavějte. Vaši blízcí se totiž budou cítit ukřivděni. Nerozumí tomu,…

Nejčtenější články

Doporučujeme