Co je vlastně meditace a jak ji můžeme praktikovat? Návod pro začátečníky | Foto: iStock

Foto: iStock

Co je vlastně meditace a jak ji můžeme praktikovat? Návod pro začátečníky

S meditacemi můžeme začít i sami doma, stačí vám klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Základem je zklidnit mysl. Meditačních technik je řada, zkoušejte, až najdete tu, která vám vyhovuje. Tady je přehled základních praktik, které zvládne každý.

Když jsme dlouhodobě ve stresu, nedokážeme se pak mnohdy uvolnit, ani když už máme volno. Mohli bychom odpočívat, ale napětí nás svírá ještě dlouho poté, co skončila práce. Nastává začarovaný kruh. Nestačíme si odpočinout a práce a stres jsou pro nás ještě víc vyčerpávající, a tak pořád dokola, až už třeba křičíme kvůli každé blbosti. Poznáváte se v tom? Pak je opravdu nejvyšší čas naučit se odpočívat a především uvolnit se. Pokud tedy hledáte cestu, jak po příchodu z práce nebo po konfliktu s partnerem či dětmi ze sebe rychle dostat napětí, odpočinout si, pak jste tady správně. 

Jak začít s meditováním?

Nejjednodušším způsobem, jak začít s meditacemi, je účast na některém z takto zaměřených kurzů, které jsou dnes již dostupné. Rovněž lektoři jógy do svých cvičení zařazují meditace. S meditacemi můžeme začít i sami doma. Například já, když jsem s nimi začínala, tak mi velmi pomohlo namluvené meditační CD, které mě velmi jemně navádělo a provádělo celým tímto uvolňováním. Na trhu je jich opravdu velká škála.

Základní meditační cvičení:

Meditace mají mnoho obměn. Je dobré vyzkoušet ty úplně základní a pak pomalu přecházet k jiným variantám, než si najdeme tu, která nám naprosto vyhovuje. Meditace nemusí zabrat příliš mnoho času, i deset minut denně pomůže. 

K uvolňování potřebujeme místo, kde nás nikdo nebude rušit. Posadíme se do pohodlné polohy. Můžeme sedět se zkříženýma nohama na zemi nebo na měkkém polštáři asi 10 centimetrů vysokém. Jestliže je nám příjemnější sedět na židli, tak i to je možné. Všeobecně se nedoporučuje meditovat vleže, protože bychom mohli snadno usnout.

  1. Posadíme se zpříma, velmi pohodlně, abychom se mohli dobře soustředit, ale nebyli jsme napjatí.
  2. Snažíme se držet záda v jedné rovné linii s hlavou a šíjí a tělo co nejvíce uvolňujeme.
  3. Přivřeme oči, abychom se mohli lépe soustředit.
  4. Dech je velmi důležitý, dýcháme zhluboka a stejnoměrně. Snažíme se co nejvíce soustředit na svůj dech, pozorujeme, jak se nadechujeme a vydechujeme a sledujeme své břicho, jak se zvedá a jak klesá. Celou svou pozornost zaměříme na dýchání.
  5. Jestliže se nám začnou toulat myšlenky, opatrně zase vrátíme pozornost pouze k našemu dechu a zvedání a klesání břicha. Pokud se nám to hned nedaří, nevadí, je to cvik, který se musíme naučit.
  6. Takto pokračujeme asi 20 minut.
  7. Nakonec se pomalinku vracíme k normálnímu stavu vědomí. Nesmíme ale nic uspěchat, úplně pomalinku začínáme prociťovat a uvědomovat si své okolí. Pak se postupně protahujeme a ještě před tím, než otevřeme oči, tak si zvedneme ruce a pořádně si o sebe prohřejeme dlaně, ty pak položíme na oči a vnímáme, jak přechází teplo z dlaní do očí. Teď už můžeme oči otevřít a s chutí pokračovat v dalších aktivitách dne.

Meditace se sledováním dechu

Jakmile zvládáme techniku vnímání dechu a pohybů břicha, můžeme přejít na těžší variantu. Ve své představě pozorujeme, jak vzduch vniká dírkami donosu, jak prochází nosem a klesá dolů, kolem úst do oblasti hrtanu, jak se dostává do plic a při výdechu opačnou cestou přes břicho, bránici, plíce, hrtan a ústa až ven. Sledujeme zvuk tohoto dechu a své pocity. Ze začátku si můžeme pomoci představou létajících dveří. Výdech – dveře se hladce a neslyšně otevřou ven. Nádech – dveře se otevřou dovnitř.

Meditace se svíčkou

Pohodlně se posadíme proti hořící svíčce a snažíme se upřeně dívat do jejího plamene a upnout na něj svoji pozornost.

Transcendentální meditace

Transcendentální meditace (TM) se praktikuje ráno a večer po dobu 20 minut, kdy dokola opakujete a soustředíte se na danou mantru. Zatímco většina meditačních praktik směřuje k vyprázdnění mysli od všech myšlenek, TM je spíše o tom, jak nechat myšlenky přicházet a odcházet. 

Meditace s počítáním

Zaujmeme pohodlnou pozici, zavřeme oči a v duchu si počítáme od 1 do 10. Každému číslu věnujeme náležitou pozornost, to znamená, že si představujeme, jak ho píšeme se všemi detaily. Jakmile se začnou naše myšlenky zase toulat, počítáme znovu od 1.

Pokud procházíme těžkým životním obdobím, může se nám stát, že meditace místo zklidnění vyvolá negativní pocity. V těchto případech je dobré se poradit s dobrým terapeutem, který nám pomůže skrz tyto nepříjemnosti proplout.

Voňavé meditace pro dlouhé zimní večery

Vůně rostlin podporují hluboké uvolnění. Aromaterapie využívá účinků přirozených vůní k harmonizaci těla i duše, a tak pomáhá ke zvýšení celkového pocitu pohody. Meditovat se dá s jakoukoliv vůní, která je nám příjemná. Obvykle se však doporučují vůně dřevité, pryskyřičné, teplé, syté. Vůně rostlin nás dokáže zklidnit a příjemně ukotvit.

Levandule – nositelka inspirací
Tato bylinka dokáže velmi uvolnit naši mysl. Její aroma velmi účinně působí při depresích, úzkostech a neklidné mysli.
Santal – sytě smyslný
Santal je asi nejznámější „z rozjímajících“ éterických olejů. Může nám nabídnout bezpečnou, sladce zemitou voňavou náruč. Přináší pocit jistoty a vnitřní jednoty těla i duše.
Kadidlo – vůně chrámů
Tato bohatá pryskyřičně balzámová vůně zklidňuje a zároveň osvobozuje mysl.
Myrtha – osvobozující
Tato sladká pryskyřičná vůně dokáže přinést mysli hluboký klid. Pomůže ve chvílích, kdy je naše mysl roztěkaná a tělo naprosto vyčerpané.
Jalovec – očista mysli
Jalovec je stimulant síly a vitality. Jeho vůně má obrovskou moc čistit a rozpouštět. Ve starověku mu byla přisouzena schopnost odrážet negativní síly. Vůně této rostliny podporuje sebevědomí, intuici a chuť do života. Moudří mniši tvrdí, že meditací může být celý náš život, každý den, každá minuta…

Co je to meditace a jak funguje?

Meditace je vlastně neaktivním stavem plného vědomí, v němž naše myšlenky a jednání nehrají žádnou roli. Díky tomu, že přináší hluboké uvolnění, je meditace úžasnou terapií pro všechny, kteří mají hektický život. Pomáhá nejen zvládat stres, ale i zmírnit bolest. 

Meditace rozpouští napětí tím, že uvolňuje a ztišuje mysl, která následně uvolní celé tělo. V šedesátých letech se prováděly obrovské studie, které prokázaly ohromné emocionální a fyziologické účinky tohoto cvičení. Přístroje monitorovaly tělesné funkce lidí v klidném meditativním stavu a zaznamenaly výrazné rozdíly ve srovnání s těmi, kteří jen klidně sedí nebo spí.

Pulz a dýchání jsou velmi zpomalené, spotřeba kyslíku v těle se snižuje a jsou také ovlivněny hladiny hormonů v organismu. Kromě toho se objevují i výrazné psychické změny. Napětí, nervozita, úzkosti a agrese se v tomto stavu podstatně oslabují, celkově se zlepšuje sebevědomí, celková energie a chuť do života.

Výsledky lékařských studií rovněž prokázaly, že pokud organismus uvolňujeme pravidelně, zvyšujeme tak práh dráždivosti pro vyvolání stresové reakce. To znamená, že nás pak hned tak něco nerozhodí, jsme odolnější vůči stresu. Právě díky svému hlubokému relaxačnímu působení je proto meditace dokonalým protijedem proti našemu komplikovanému stresujícímu způsobu života.

Doporučujeme

Články odjinud