Co ještě nevíte o opalování a rozhodně byste vědět měli...

16. 6. 2015
Co ještě nevíte o opalování a rozhodně byste vědět měli...
Myslíte si, že tmavší pletí škodí UV némě než světlejší? Jaké obleční nejlépe chrání před sluncem? Co zabírá proti slunečním alergiím?

Na sluníčko se všichni těšíme. Jakmile vysvitne, vystavujeme obličej paprskům, dobíjíme energii a získáváme vitamin D pro pevné kosti. V posledních letech se ale stále častěji dozvídáme, že móda opalování může být velmi škodlivá. Lékaři varují před rakovinou a spolupracují s dermatologickými laboratořemi, aby nás společně naučili, jak se správně a účinně chránit. O opalování už toho bylo napsáno hodně. Přesto se objevují nové výzkumy a poznatky. Porovnejte své vědomosti s novinkami ze světa opalování a pomozte tak svému zdraví a kráse nejen teď, ale hlavně do budoucna.

Zjistěte, jaký jste typ

My Středoevropanky máme většinou světlou pleť a s opalováním je to tak složitější. Patříme mezi severské typy, které zhnědnou jen trochu nebo vůbec.

Ať už jde o blondýnku, pihovatou zrzku nebo černovlásku s bílou pletí, všechny potřebují na slunci maximální ochranu. Strach nemusí mít jen snědé kakaové typy, které zdědily hodně melaninu, což je pigment, který poskytuje pokožce její zabarvení působením UV záření. Chrání tak kožní buňky před poškozením stejně jako slunečník. Bronzový odstín ale můžete získat i bez dlouhodobého pobytu na slunci. Chyťte ho bezpečně z tuby. Nemáme na mysli samoopalováky, ale přípravky, které stimulují přirozenou tvorbu melaninu a dokážou vytvořit i jednotlivé odstíny zhnědnutí, a to postupně a rovnoměrně.

CO JE NOVÉHO?

Teprve v posledních letech se zjistilo, že i tmavé kůži hrozí následky ve formě předčasných vrásek a nepravidelné pigmentace. Dermatologové upozorňují, že v symbióze se sluncem už není ve výhodě žádný z barevných typů pleti. Nechráněné a časté opalování může vést až ke genetickým změnám v kožních buňkách a vyvinout se v rakovinu kůže – melanom. Poškození se také projevuje jako drsná šupinatá skvrna na kůži, která se nazývá sluneční keratóza.

U nejtmavších typů jde o nepravidelnou pigmentaci. Proto je potřeba, aby přípravek na opalování nejenom chránil buňky, ale také jejich DNA. Spolehlivým ochráncem je například protěž alpská nebo kyselina glycyrrhetinová, což je součást kořene lékořice.

Přemýšlejte o oblečení

I když v obchodech je k dostání spousta kvalitních opalovacích přípravků, za nejspolehlivější ochranu je stále považován pobyt ve stínu a oblečení. Čím silnější je látka, tím účinněji omezí UV záření. Roli hraje také barva a střih. Platí, že volné tmavé oblečení chrání lépe než těsné a světlé. Syntetická vlákna obecně odolávají UV záření lépe než přírodní, jako je bavlna.

Existuje už oblečení s UV ochranou. Vhodné je hlavně pro děti, které u vody těžko uhlídáme, ale také pro citlivou pleť, jež se téměř pokaždé bolestivě spálí. Oděvy s ochranným slunečným faktorem 40+ jsou podle jednotné normy EU označeny symbolem malého žlutého slunce.

6 lžiček bohatě stačí

Každý barevný typ pokožky potřebuje různě vysokou ochranu SPF v krému nebo mléku, která určitou dobu brání pokožku před spálením. Nejdelší dobu zvládne SPF 50+ a nejkratší dobu SPF 6. Důležitou roli hraje také množství přípravku.

Zapamatujte si, že pro optimální ochranu potřebujete nanést na celé tělo zhruba šest čajových lžiček přípravku na opalování. Jednu na každou paži, jednu na každou nohu, jednu na horní část těla a jednu na záda. Mazání pak opakujte zhruba po dvou hodinách.

CO JE NOVÉHO?

Výsledky posledních průzkumů ukazují, že 40 % žen se před sluncem vůbec nechrání. Pokud ano, na některá místa často zapomínají, a to na nárty, zátylek, uši, spodní část zad a zadní stranu kolen. Na tato místa je dobré použít sprej, což je jednodušší než roztírání hutného krému.

Poraďte se s UV kamerou

Pigmentové skvrny na obličeji, hrudníku nebo hřbetech rukou se mohou objevit jakoby zničehonic. Stejně jako většina slunečních poškození se však vyvíjejí roky, pomalu a skrytě pod povrchem pleti. Dříve se pigmentové skvrny ukázaly pouze u starších lidí. Dnes se ale s tímto problémem setkává stále více mladých žen. Viníkem jsou ultrafialové paprsky, které sice tvoří pouze 5 % slunečního záření, ale procházejí skrze pokožku.

CO JE NOVÉHO?

Jestli chcete zjistit, co s vaší pletí udělalo do dnešního dne opalování, najít důkaz poškození pleti, které zatím není viditelné a zkontrolovat, zda jste důkladně rozetřeli opalovací krém, vyzkoušejte UV kameru. Letos se s ní setkáte na koupalištích (http://www.nivea.cz). Její první zastávkou budou pražské Žluté lázně, a to 13. června v rámci finále soutěže Diety Hubneme do plavek. Na plátně vidíte po aplikaci opalovacích přípravků ztmavnutí tváře i jiných částí těla a zkontrolujete tak kvalitu ochrany.

Připravte se na další den

Až půjdete od vody, nejdříve osprchujte písek i sůl z pokožky, a teprve pak pokožku pořádně promazejte. Nejspíš bude podrážděná a dehydratovaná. Pomůže vám aloe vera, výtažky z manga a bambucké máslo, které dobře zklidňuje.

CO JE NOVÉHO?

Zvlášť pečliví buďte v péči o citlivou pokožku. Vyzkoušejte tělové mléko s výtažkem z vilínu, který působí jako účinný přírodní lék a na pokožku má chladivý a zklidňující účinek. Proti slunečním alergiím zabírá i alfa-glukosyl-rutin (AGR), který je rostliného původu a posiluje přirozené mechanismy kůže v boji proti volným radikálům. Sloužit proto bude jako dobrý ochránce i na druhý den.

Zdroj: Dieta, připravila Františka Těšínská

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Naplánujte si s rodinkou prima den někde na příjemném místě. Nezapomínejte ani na lehké sportovní aktivity a poznání historie. To vše se bude líbit nejen vám, ale také všem blízkým.…

Nejčtenější články

Doporučujeme