Co jíst když... se chystáte do fitka, honí vás mlsná nebo chcete mít v šatech ploché bříško?

Co jíst když... se chystáte do fitka, honí vás mlsná nebo chcete mít v šatech ploché bříško?

Nevíte si rady, co si dát k jídlu, když vás čeká náročný den v práci, plánujete zajít si zacvičit, máte stále chuť na sladké nebo se chystáte na párty a chcete se vyhnout nepříjemnostem? Poradíme vám...

...se chystáte do fitka

KVALITNÍ MÜSLI TYČINKA BEZ POLEVY

PROČ: K tomu, abyste měli dostatek energie během cvičení a ne moc velký hlad po něm, musíte jíst pravidelně a správně již od začátku dne. Cvičíte-li hlavně proto, abyste zformovali postavu nebo zhubli, je důležité si dát jídlo naposledy hodinu před začátkem fyzické aktivity. A to proto, abyste příliš nezatížili trávicí systém a tělo mohlo čerpat energii z tukových zásob. Dáte-li si energeticky bohaté jídlo, dojde ke zvýšenému průtoku krve do zažívacího traktu místo do svalů, takže účinnost cvičení se logicky sníží. Důležitým kritériem při výběru pokrmu před fyzickým výkonem je také délka zátěže.

Jednoduché pravidlo zní: „Čím delší zátěž, tím více budou sacharidy převažovat nad ostatními živinami.“ S tím, že u krátkodobých výkonů lze zařadit potraviny s vyšším glykemickým indexem, při několikahodinové zátěži jsou naopak vhodné sacharidy se středním a nižším glykemickým indexem, aby se energie mohla vyplavovat postupně. Vyhněte se tučným jídlům, jako jsou chipsy, čokoláda nebo sýr. Ty pouze zasytí váš žaludek a budete se cítit zpomalení. Jako svačinka před cvičením se skvěle hodí müsli tyčinka nebo ovoce, případně speciální koktejl či proteinová tyčinka obohacená o další užitečné látky, jako je karnitin nebo guarana, které nepatrně podpoří váš výkon.

…vás čeká perný den v práci

CELOZRNNÝ TOAST S HUMMUSEM, ZELENÝ ČAJ

PROČ: Strava s nízkým glykemickým indexem, jako je třeba celozrnný toast nebo müsli, vyniká postupným uvolňováním energie a napomáhá koncentraci. Hummus je čistě rostlinná pomazánka připravená z cizrny, sezamové pasty, olivového oleje, citronové šťávy a soli. Díky svému složení má nejen dobrou chuť, ale i výbornou nutriční hodnotu.

Obsahuje rostlinnou bílkovinu, složité sacharidy, prospěšné tuky i vlákninu. Oproti samotným luštěninám má bílkovina hummusu mnohem vyšší kvalitu, protože obsahuje směs dvou rostlinných bílkovin (cizrny a sezamového semínka), které se vzájemně doplňují, a tím se zvyšuje jejich biologická hodnota. Díky vysokému obsahu vlákniny vás navíc zasytí na delší dobu. Hummus tělu dodá i ochranné antioxidační látky (vitamin E a zinek), které potřebujete při stresových situacích, a L-theanin obsažený v zeleném čaji vás zklidní a zkoncentruje.

...vás honí chuť na sladké

OŘÍŠKY, SÝR

PROČ: Je mnoho důvodů, proč můžete mít chuť na sladké. Jedním z nich je nedostatečný příjem bílkovin během dne, který pak doháníte zvýšeným přijímáním sacharidů. Dáte-li si k obědu talíř těstovin s absencí bílkoviny (a trocha sýra se opravdu počítat nedá), zřejmě vás bude lákat i tzv. sladká tečka. Sacharidy (pečivo a další „škrobnaté“ potraviny) zvyšují hladinu cukru v krvi, proto je důležité je vždy doplnit o bílkovinu, která jejich glykemický index sníží a i vyplavování energie bude postupné. K obědu je proto mnohem lepší volbou krůtí plátek se zeleninou a kopečkem rýže.

Dalším častým důvodem pro chuť na sladké je zajídání nudy, smutku nebo stresových situací. Jakmile si však uvědomíte, že důvodem, proč opět saháte po kelímku zmrzliny, je nuda, raději si jděte nalakovat nehty nebo vyžehlit prádlo. Zaměstnáte tak své ruce něčím jiným. Jestliže si chcete dopřát něco malého mezi jídly, dejte si raději oříšky nebo kousek sýra. Tyto potraviny obsahují již zmíněné bílkoviny. V opačném případě se můžete dostat do začarovaného kruhu, kdy vám sladkosti zvýší hladinu krevního cukru, která ale zase rychle klesne, takže za chvíli budete mít opět hlad nebo chuť na něco „dobrého“.

…se snažíte otěhotnět

AVOKÁDO A LISTOVÁ ZELENINA

PROČ: Jednou z nejdůležitějších složek potravy při plánování těhotenství je kyselina listová. Ta je nezbytná pro správný růst buněk a vývoj embrya. Podle odborníků potravinové doplňky s obsahem kyseliny listové, které žena bere měsíc před početím a v průběhu prvního trimestru, snižují riziko neurologických vrozených vad o 50 až 70 %. Doplňky stravy však nemusíte kupovat, když si budete dávat dost zelené listové zeleniny, brokolici, avokádo, ale také celozrnné výrobky či ořechy. To všechno jsou zdroje bohaté na tento vitamin. Nezapomeňte však na to, že varem se až 95 % kyseliny listové ničí.

…se chystáte na velkou párty

GRILOVANÝ LOSOS SE ZELENINOU A PEČENÝMI BRAMBORAMI

PROČ: Dřív než skončíte v baru, snězte něco vydatného. Vyhněte se ale velkému množství soli, protože byste pak měli ještě větší žízeň. Alkohol se totiž dostává do krve přes střeva, a pokud je žaludek prázdný, celý proces se urychlí. V tomto případě platí nebát se tučnějších – vydatnějších pokrmů, které zpomalí vstřebávání alkoholu. Losos navíc obsahuje zdraví prospěšné tuky, které tělo potřebuje.

Na samotné párty se pak držte následujících rad: vyvarujte se míchání alkoholu a také je dobré myslet na to, že teplým alkoholem, jako je grog nebo svařák, se opijete rychleji. Ke každé skleničce alkoholu si dopřejte sklenici vody, která vám pomůže předejít nepříjemným symptomům kocoviny, jež jsou způsobeny dehydratací.

…chcete mít v šatech ploché bříško

SALÁT Z PETRŽELE (BEZ CIBULE A ČESNEKU)

PROČ: Petržel funguje jako přírodní močopudný prostředek a zabraňuje tak nepříjemnému zadržování tekutin v těle, které se projevuje oteklými prsty a může se vám i zdát, že máte nafouklé břicho. Vyvarujte se potravin způsobujících nadýmání a naopak zařaďte takové, které tomuto jevu pomáhají zabraňovat. Vhodné je zaměřit se na pokrmy obsahující draslík (zralé banány, mango, špenát, rajčata, ořechy nebo chřest). Vyhněte se také tomu, co způsobuje nadměrné polykání vzduchu, což je žvýkání žvýkaček nebo pití perlivých nápojů. Dobré je také zařadit do jídelníčku probiotické bakterie, které se nacházejí například v kysaných mléčných produktech.

V lékárně můžete koupit i cílené doplňky stravy, kde je zastoupení přátelských bakterií mnohem větší i širší. Nadměrné zadržování vody v těle mohou způsobit i potraviny bohaté na jednoduché sacharidy, jako jsou bílé pečivo, těstoviny nebo pizza. Pokud chcete mít večer v upnutých šatech krásně ploché bříško, neměly by být tyto potraviny součástí vašeho oběda.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud