Na konci osmdesátých let bylo ternem, když měl někdo plísňáče či plísňáky, tedy džíny s mramorovanými fleky, jako slečna v modré bundě  Foto: Profimedia

Na konci osmdesátých let bylo ternem, když měl někdo plísňáče či plísňáky, tedy džíny s mramorovanými fleky, jako slečna v modré bundě  Foto: Profimedia

Takové džíny ale bylo těžké sehnat, proto si lidé vypomáhali savem Foto: Profimedia
Nosila se trvalá, hladké dlouhé vlasy měl málokdo Foto: Profimedia
Držet krok s módou byl ale problém, obchody velkým výběrem neoplývaly Foto: Profimedia
Džíny se nosily volné s vysokým pasem Foto: Profimedia
43
Fotogalerie

Co se dělo 17. listopadu 1989 v ulicích a jak jsme vypadali? Zavzpomínejte na fotkách ze sametové revoluce

Přijde vám to jako včera, nebo máte naopak pocit, že 17. listopad 1989 byl neskutečně dávno? Pamatujete si ještě, co jste tehdy dělali? Jak jsme žili, jaká byla móda, jaké jsme nosili účesy? Připomeňte si, jaká byla sametová revoluce, prostřednictvím fotografií i vzpomínek lidí, kteří listopad 1989 více či méně vzdáleně zažili.

RADKA: Sametová revoluce byla nadějí do budoucna

Když přišla sametová revoluce, byla jsem v první třídě. Moc jsem z toho tehdy neměla rozum, ale cítila jsem to napětí ve vzduchu a věděla jsem, že se děje něco zásadního. Poznala jsem to na rodičích, kteří revoluci strašně prožívali a pořád mluvili o tom, že konečně přijdou lepší časy. Sice jsem nevěděla, co to znamená, ale těšila jsem se s nimi!

Marta Kubišová byla jednou z tváří sametové revoluce. Podívejte se na video o jejím životě:

Pokračování 2 / 5

LIBUŠE: Za komunismu jsme přišli o všechno

Moji rodinu připravili komunisti o vše. Nebyla jsem tehdy ještě na světě, ale rodiče mi hodněkrát vyprávěli, jak je vyhnali na ulici, sebrali jim krásný dům a připravili rodinu o firmu. Těsně před revolucí jsem oslavila osmnáctiny a komunisty jsem z duše nenáviděla, takže pro mě bylo samozřejmostí vyrazit s ostatními studenty do ulic. Byl to neuvěřitelný pocit! Myslím, že nic podobného už nikdy nezažiji.

Pokračování 3 / 5

PAVLÍNA: Lepší šance na život

Když probíhala revoluce, byly mi pouhé dva roky, takže si samozřejmě nic nepamatuji. To, že jsem se dění fyzicky účastnila, dokazuje pouze černobílá fotka, na které sedím tatínkovi na zádech během demonstrace a cinkám jeho klíči. I když jsem totalitní režim v podstatě nezažila, jsem šťastná, že nám rodiče vybojovali lepší šanci na život, než jakou měli oni.

Pokračování 4 / 5

RENATA: Z revoluce jsem nebyla nadšená

pád komunismu příliš v nadšení neuváděl. Vyrostla jsem na vesnici, kde jsem pak zůstala celý život. Měli jsme malé hospodářství, takže jsme za jídlo téměř neutráceli, práci jsme měli jistou a nemuseli jsme se bát, že ji ztratíme. Cestovat jsem nikdy netoužila, však i naše země nabízí spoustu hezkých míst. Ale já jsem vždycky raději byla doma. Dnešní doba je uspěchaná a nejistá, nevidím v ní žádné velké výhody…

Pokračování 5 / 5

ZUZANA: 17. listopad 1989 jsem zažila v emigraci

Sametovou revoluci jsem bohužel měla možnost sledovat jen zdálky. Kdysi dávno se totiž mojí rodině podařilo emigrovat, a tak jsem období totalitního režimu prožila v Americe. Jsem rodičům vděčná, že mi dali lepší šanci na život, než bych kdy mohla mít, kdybychom zůstali u nás, protože naše rodina by rozhodně neměla lehkou situaci. Přesto jsem si často říkala, že jsme měli za naši zemi bojovat víc. Teď už ale čas nevrátím, a tak jsem vděčná alespoň za to, že jsme se po revoluci do naší země mohli vrátit. Doma je prostě doma!

Doporučujeme

Články odjinud