Co jsou metličky a jak se jich zbavit?

4. 3. 2019 Reklama
Popraskané žilky neboli metličky patří mezi onemocnění žil dolních končetin, které postihují značnou část populace. Pacienti se většinou mylně domnívají, že se jedná pouze o estetický problém. Ve skutečnosti však tyto minivarixy mohou signalizovat vznik křečových žil.

Jak a proč metličky vznikají?

Metličky jsou nafialovělé nebo namodralé žilky objevující se především na lýtkách, bércích a zevní straně stehen. Můžeme je nalézt i na obličeji nebo břiše. Vznik křečových žilek je způsobený ztrátou elasticity žilní stěny, kterou ovlivňuje především dědičná dispozice a hormonální změny. Existují však další faktory jako obezita, nedostatek pohybu či antikoncepce, které toto onemocnění zhoršují.

Prevence?

Absolutní prevence neexistuje právě proto, že jsou metličky způsobeny z velké míry dědičnou dispozicí. Lékaři doporučují jednak včasnou léčbu, tzn. dorazit k cévnímu chirurgovi na vyšetření již při vzniku prvních popraskaných žilek, a jednak zdravý životní styl s dostatkem pohybu. Metličky se objevují také při užívání hormonální antikoncepce s estrogeny, proto se o jejím dalším užívaní poraďte se svým gynekologem.

Jak se metliček zbavit?

Součástí každé léčby metličkových žilek by mělo být vyšetření ultrazvukovou sondou, které zkoumá stav hlubokého žilního systému. Pokud je vše v pořádku, doporučí vám lékař skleroterapii nebo laserovou terapii. Záleží především na místě a velikosti popraskaných žilek. U malých žilek a žilek v obličeji se používá laser. Na dolní končetiny injekčně aplikovaná sklerotizační látka, která žilky naruší natolik, že dojde k jejímu uzavření a postupnému vstřebání.

Rekonvalescence je nenáročná

„Sklerotizace je šetrná ambulantní metoda, minimálně omezující klienty v jejich běžné aktivitě. Ošetření včetně konzultace trvá zhruba 40 minut a je oproti jiným metodám cenově nenáročné,“ říká cévní chirurg Asklepionu MUDr. Radek Vyšohlíd. Skleroterapie vyžaduje nošení punčoch po dobu 2 týdnů k urychlení rekonvalescence po výkonu a dobrému vstřebávání žilek. U laserové terapie není komprese nutná. Po odstraňování žilek obecně se nedoporučuje ošetřované oblasti vystavovat slunečnímu záření po dobu cca 6 týdnů.

Je ošetření bolestivé a jak dlouho vydrží?

Při skleroterapii lékař aplikuje sklerotizační látku tenkou jehlou, takže můžete na citlivějších partií zaregistrovat píchnutí. Výkon je velmi dobře snášen a nevyžaduje lokální anestezii. Ani při laserové léčbě se nemusíte obávat výrazné bolesti. Laserové impulzy způsobují bolest, kterou pacienti připodobňují štípnutí gumičkou.

Kdy přijít na vyšetření?

Pacienti se často domnívají, že na vyšetření křečových žil se chodí pouze v chladných měsících. To je omyl. Cévní chirurgové provádí vyšetření celoročně. Pouze některé druhy operací vyžadující nošení kompresním punčoch se nedoporučují v létě. „Teplé období je pro vstupní konzultaci ideální, protože žíly mají tendenci se rozšiřovat, cévní obtíže se zvýrazní a lékař pak může snáze stanovit diagnózu a doporučit vhodnou léčbu. Navíc jsou ordinace méně vytížené a pacienti nečekají dlouho na volný termín,“ vysvětluje cévní chirurg Asklepionu MUDr. Marek Šlais.

Témata článku:   

Horoskopy

Někdy jste zbytečně podezíraví a bojíte se budoucnosti. Tyto pocity vás přepadají i nyní. Na tom by nebylo nic zvláštního, protože je prožívá celý národ. Vymaňte se ze spárů nejistoty a…

Nejčtenější články

Doporučujeme