Co mám dělat? Každý si o mně myslí to nejhorší!

28. 9. 2012
Co mám dělat? Každý si o mně myslí to nejhorší!
Ať se snažíte, jak jen můžete, lidé z vašeho okolí si o vás nemyslí nic dobrého. Proč? Je to důsledek vašeho chování, nebo spíš jejich přezíravost? A můžete to změnit? A máte vůbec důvod chtít to měnit?

Je vám sympatická Agáta Hanychová? Není? A proč vlastně? Znáte ji jinak než ze stránek bulvárních časopisů, abyste mohli říct, že její chování vám připadá nemožné, a tudíž si o ní nemyslíte nic dobrého? Nejedná se jen o celebrity z barevných časopisů, o kterých smýšlíme negativně. Tu vykřikujeme, že nemáme rádi kolegu z práce, tu zase expartnerovu novou přítelkyni, přitom - ruku na srdce - co o těchto lidech vlastně víme? Ovšem stejně jako „nemusíme“ my je, neberou třeba ani oni nás. A důvod?

„Obvykle jsme v zajetí jistých stereotypů, nezanedbatelný vliv má i tzv. haló efekt. Stereotyp je dán tím, že se chytneme nějakého snadno dešifrovatelného vnějšího definičního znaku a na jeho základě si vytváříme o druhých lidech celkový dojem.,Všechny blondýny‘,,každý Rom‘,,všichni taxikáři‘,“ vysvětluje psycholog Petr Šmolka a pokračuje: „Haló efekt zase znamená, že se chytneme nějaké výrazné hodnotící charakteristiky - hodný x zlý, chytrý x hloupý - a touto optikou pak druhé vnímáme. A stejně tak oni nás.“ Že si o nás druzí lidé vytvářejí negativní dojem, aniž by nás pořádně znali, je věc jedna.

Ale co když o nás smýšlejí špatně i ve chvíli, kdy nás poznají osobně, nebo jsou dokonce naši známí řadu let? Jedním z možných důvodů podle odborníka je, že skutečně nejsme až takové pozitivní „hvězdy“, jak si o sobě myslíme. Druhou možností jsou pak sdílené stereotypy, časté například u rasových předsudků. „Bude-li se nápadně zmalované děvče oblečené pouze do velmi sporých kousků látky rádo pohybovat noční Prahou, pak se jen těžko může divit, pokud se k ní okolí bude chovat jako k dívce poněkud odlehčených mravů. Byť by se samo o sobě domnívalo, že je mravnější než většina novicek v klášteře,“ říká psycholog. Smýšlení lidí kolem je navíc výrazně ovlivněno tím, jak zapůsobíme při prvním kontaktu nebo jaká je poslední zkušenost, kterou s námi měli. Hloupý rozchod nebo rozvod tak může zcela zkazit vzpomínky na všechno pozitivní, co mu předcházelo. Roli hraje i častý sklon k černobílému vnímání světa, který je jednou z univerzálních lidských charakteristik.

„Máme-li pocit, že ten druhý je,bílý‘, pak je celkem přirozené, že budeme dlouho ignorovat jakékoli informace dokazující, že je třeba pouze šedivý nebo puntíkatý. A to až do okamžiku, kdy přijde pomyslná poslední kapka, která pak může náš původní dojem otočit naruby. Možná i proto se právem říká, že od lásky k nenávisti je dost blízko,“ upozorňuje Petr Šmolka. Kromě toho platí, že čím víc se snažíme udělat na své okolí dobrý dojem a čím silnější je naše potřeba pozitivní odezvy, tím křečovitěji se zpravidla projevujeme. Jak říká jedno staré moudro: „Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem!“ Nejrůznější nepochopení, špatné interpretace nebo neopodstatněný špatný názor k životu prostě patří a podle Petra Šmolky je nutné se s tím smířit. „Někdy stačí, když si uvědomíme, že nejsme tím, co si o nás myslí okolí, ale tím, čím jsme ve skutečnosti. Ti, jimž na nás skutečně záleží, si budou všímat a časem se třeba doberou k poznání našeho skutečného já,“ tvrdí.

Pokud vás negativní smýšlení okolí trápí, mohlo by vás alespoň potěšit, že už jednou vytvořený názor se sice mění jen svízelně a pomalu, ale přesto mění. „Třeba tím, že budete jeho nositeli poskytovat dostatečnou,korektivní zkušenost‘. Ať si nás považuje třeba za sobce. Uvidí-li nás však opakovaně v situacích, kdy se naopak projevíme altruisticky, pak časem třeba svůj názor pozmění,“ nabízí možné řešení Petr Šmolka.

PhDr. Petr Šmolka: co dělat, aby o vás ostatní smýšleli v dobrém?

Přestaňte řešit, jak na okolí působíte. Zbavíte se tím křečovitosti, která nikomu zpravidla moc „nefandí“. Dávejte ostatním příležitost vidět vás v různých rolích, v různém vnějším kontextu. Pak je šance, že i názor okolí na nás bude plastičtější a realitě bližší. Pracujte s tím, co můžete sami ovlivnit - chování, vnější úprava atd. Třeba tím spustíte jiné stereotypy. Vyhledávejte sympatizující okolí; získáte tím větší sebedůvěru a nebudete už tolik upjatí.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Už jste si také všimli, že doma vládne nepříjemná atmosféra. Dala by se dokonce krájet. Udělejte něco pro její zlepšení. Když už se i vy těšíte do práce, musí to být opravdu vážná situace.…

Nejčtenější články

Doporučujeme