Co mám dělat když... První pomoc a samoléčba I.

Co mám dělat když... První pomoc a samoléčba I.

Každý „Domácí lékař“ by měl umět svým uživatelům poradit, jak si mají poradit v případě různých potíží. Mnozí z nás již znají své obvyklé zdravotní problémy, které se čas od času ozývají. Co lze udělat pro svoji úlevu?

A

Akutní urologické potíže

Bolesti v podbřišku, nucení na močení a pálení při něm jsou nejčastějšími příznaky infekce močových cest. Vyšší teplota svědčí spíše pro to, že zánět postihuje i ledvinné pánvičky. Někdy se přidají i bolesti v kříži. Klid, teplo, dostatek tekutin - to jsou první opatření.

Další záleží na vyšetření moči, které může provést jakýkoli (praktický) lékař. Vyšetření je nezbytné, protože (antibiotiky) neléčená infekce močových cest může vést k vážnému poškození ledvin. Přípravky s brusinkami nenahradí antibiotika, mohou se doporučit v případě lehkých nastupujících obtíží nebo pak k doléčení po dobrání léků.

B

Bolest hlavy

Občas postihne každého. Nejčastěji jde o tzv. tenzní bolesti, které se někdy nazývají „příznakem všedního dne“. Jde o důsledek psychického vypětí, stresu, únavy a vyčerpání. Zpravidla je pocit popisován jako „hlava ve svěráku“. U tohoto typu bolestí je lepší než zobat pilulky (pozor na vznik závislosti) změna denního režimu a relaxační techniky. Občasné potíže může vyřešit tabletka s paracetamolem nebo ibuprofenem.

Migréna je v podstatě taková „neurologická alergie“ a ještě k tomu má často genetický podklad. Asi polovina postižených mívá před rozvojem kruté bolesti zvláštní pocity a vjemy, tzv. auru. Bolest je krutá, zpravidla jednostranná, provázená nevolností a někdy i zvracením.

Trvá hodiny až dny. Někdy spustí záchvat migrény charakteristický podnět (alkohol, některé sýry, čokoláda, ale třeba jen pouhá vůně či pocit). Při prvních příznacích, než dojde k rozvoji bolesti, někdy pomůže káva a kyselina acetylsalicylová (která tlumí tzv. sterilní zánět - původce migrény). Rozvinutou migrénu lze ovlivnit speciálními léky, které by měl předepsat neurolog. Při častých a těžkých migrenózních záchvatech lze užívat i preventivní léky, které četnost a tíži zmírní.

Clusterové bolesti jsou nejkrutějšími bolestmi a postižení je přirovnávají ke šlehání rozpáleným drátem. Podle nich ze svépomoci pomáhá surově řečeno jen „tlučení hlavou o zeď“. Záchvat trvá desítky minut. Léčbu musí vést neurolog. Kromě léků se někdy doporučuje inhalace kyslíku. Příčina těchto bolestí, které nejčastěji postihují obličej, není známa.

Asi ve čtvrtině případů bolestí hlavy jde o doprovodný příznak jiného onemocnění, někdy banálního (běžná infekce, rýma, nachlazení) jindy závažného (prasklá cévní výduť nebo jiné krvácení do mozku, zánět mozkových blan, nádorové onemocnění a další). Hlava také může bolet v rámci tzv. cervikokraniálního syndromu - tedy „od páteře“.

Alarmující je vždy:

  • první „nová“ bolest hlavy u pacienta ve věku nad 40 let, náhle vzniklá, intenzivní bolest hlavy,
  • postupně se rozvíjející atypická bolest hlavy nereagující na běžnou léčbu,
  • bolest hlavy u pacienta s nádorovým onemocněním či infekcí HIV,
  • porucha vědomí, spavost,
  • bolest hlavy s horečkou, ztuhlostí šíje a zad, zvracením, přítomnost jakéhokoli dalšího neurologického příznaku (poruchy citlivosti nebo hybnosti, poruchy vidění apod.).

Bolavý krk

Koho ještě nikdy nebolelo v krku? Tato bolest provází běžné virózy, angíny a patří k nejčastějším příznakům. Pomáhá obklad (Priessnitz, tj. vlhká vrstva překrytá suchou) nebo hedvábný šátek kolem krku. Bolest v krku sníží chladné nápoje, dokonce i zmrzlina.Na tyto obtíže se prodává bezpočet pastilek, tabletek, sprejů... Záleží na osobní oblibě.

K lékaři se vypravíme, pokud bolest v krku znemožňuje polykání, objeví se potíže s dechem nebo se stupňuje jednostranná bolest v krku, případně když teplota vystoupí nad 39 stupňů. Odborníka navštívíme, pokud je bolest v krku provázena chrapotem (trvajícím dva a více týdnů).

Bolest na hrudi

Není tak častá, jako bolest břicha a hlavy. Na hrudníku může bolet důsledek úrazu, uskřinutý nerv (od páteře), pásový opar, zánět pohrudnice, někdy i zápal plic. První laickou pomocí je klid, ale když bolest nepřejde do 3 dnů nebo se stupňuje, případně se přidává horečka, kašel, bušení srdce, vyrážka apod., je lepší zkonzultovat stav s lékařem. V první pomoci je možné užít volně prodejné léky proti bolesti.

Pozor! Bolest (svíravá a palčivá) za hrudní kostí, studený pot, úzkost, nevolnost a pocit „krátkého dechu“, to jsou příznaky srdečního infarktu. Tehdy je nutný absolutní klid a okamžité přivolání záchranky!

Bolesti kloubů

Mohou provázet banální chřipkové onemocnění, bolí při zvýšené námaze (přetížení), po úrazu (i po dlouhou dobu), při artritidě (zánětlivé onemocnění u pacientů mladšího věku) i degenerativních změnách (artróze). Bolest kloubů však může provázet rovněž chronické infekce (například borreliózu) nebo akutní bakteriální zánět kloubu.

Na klouby, které bolí po úrazu, platí chlad, klid a zvýšená poloha. Artrotické klouby zase mají rády teplo a mírný pohyb (při nehybnosti bolestivě ztuhnou). Na známé bolesti klubů můžeme použít jakýkoli volně prodejný lék, raději začínáme s gely nebo mastmi; neuspěje-li místní léčba, pak můžeme užít tablety.

Podle doporučení začínáme paracetamolem, ibuprofenem, případně na radu lékaře nasadíme další léky proti bolesti. K lékaři bychom měli zajít, pokud se objeví neznámá a nevysvětlitelná bolest, když bolestivý kloub oteče (nikoli po úrazu) a je teplejší, eventuálně zarudlý a ztuhlý, případně jestliže bolest kloubu provází horečka.

Bolest v břiše

Nepohoda v břiše může provázet jakoukoli chorobu nebo duševní stav. Typů bolestí břicha je tolik, co nálad během roku, ale jen některé z nich jsou nebezpečné. Pokud bolest rychle odezní a již se nevrací, pak není nutné se jí zvláště zabývat.U bolestí břicha bez zcela zjevné příčiny (průjem, angína, úporný kašel apod.) nelze doporučovat samoléčbu.

U tzv. akutních, náhle vzniklých a prohlubujících se obtíží může jít o tzv. náhlou příhodu břišní (zánět slepého střeva, střevní infarkt, „prasklý“ žaludeční nebo dvanáctníkový vřed, invaginaci Z „zauzlení“ střev a další). Tyto stavy musí rychle řešit chirurg. Není žádoucí podcenit žlučníkové nebo ledvinové záchvaty, jež mohou přinést komplikace.

Břicho může bolet i u infekčních zánětů jater (nemusí být vždy provázeny žloutenkou). Opakované mírnější bolesti se objevují například u chronických střevních zánětů, dráždivého tračníku, ale i u nádorů. Nejasné bolesti břicha by měl vždy vyšetřit lékař.

Bolest v podbřišku u žen

V tomto případě jsou na prvním místě gynekologické potíže: bolestivá menstruace, zánět (nejrůznější tíže), rostoucí myomy i „prasklá“ vaječníková cysta, endometrióza či „prasklé“ mimoděložní těhotenství a další. Bolestivou menstruaci můžeme léčit klidem, teplem i léky proti bolesti.

Nepříjemnou potíží je diagnostikovaná endometrióza, která vyžaduje individuálně specifický přístup včetně tišení bolestí. Rostoucí myomy, zejména provází-li je silná menstruace, potřebují taktéž lékařský zásah, aby se předešlo chudokrevnosti. Pokud neznáme příčinu bolestí, je nutné vyhledat co nejdříve lékaře: neléčený hluboký pánevní zánět může končit neplodností, z mimoděložního těhotenství lze vykrvácet do břišní dutiny.

Bolest v podbřišku u dětí

Malé děti často nerozliší, kde je vlastně bříško bolí. Téměř vždy bolest lokalizují kolem pupíku. Je na rodičích, aby podle dalších příznaků poznali, co se za tím může skrývat. V první řadě pozor na zánět slepého střeva: dítě bývá unavené, nehraje si, odmítá jídlo, může mít zácpu a mírně zvýšenou teplotu.

S podezřením na „slepák“ je třeba vždycky vyrazit k lékaři. Infekce močových cest „bolí“ také v podbřišku, ale při tom bývá změněná barva moče (zkalená nebo s příměsí krve), může být i zvýšená teplota. V podbřišku se může bolestí hlásit rovněž zácpa.

!!! Bolavé dětské bříško by měl vždy vidět pediatr. Samoléčba může mít špatné důsledky.

Pokračování brzy v dalším článku!

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Doporučujeme

Články odjinud