Co nevíte o Českém Slavíkovi

10. 11. 2014 Komerční článek
Květiny pro oceněné interprety jsou neodmyslitelnou součástí slavnostního galavečera.  Floristickým partnerem ankety Český slavík Mattoni je i letos květinářství Gerbera – čerstvě čerstvé květiny (www.gerbera.cz). Inspirativní obchod Gerbera naleznete v Karlíně – Praha 8, Sokolovská 49 u tram. zastávky Karlínské náměstí.
Český slavík Mattoni se blíží ke svému vrcholu. Už 23. listopadu o půlnoci bude na stránkách slavikmattoni.seznam.cz ukončeno hlasování a nastane fáze sčítání a zpracování výsledků. O několik dní později, 29. listopadu budou v rámci galakoncertu vyhlášeny výsledky. Nejočekávanější televizní hudební program roku moderuje Libor Bouček. Letošní ceny jsou udělovány už po čtyřicáté deváté. Není proto divu, že kolem Slavíka se dělo a děje mnoho zajímavého.

Z historie

Český slavík, původně Zlatý slavík, je anketa, kterou založil v roce 1962 časopis Mladý svět. V jejím prvním ročníku zvítězil Waldemar Matuška. Karel Gott tehdy získal pouhé tři hlasy. O rok později už ale vyhrál. Gott má na svém kontě 37 Zlatých slavíků, 5 stříbrných a 3 bronzové. Naposledy zvítězil loni, kdy předloňského vítěze Tomáše Kluse porazil o pouhých 47 hlasů.

Slavík se od ostatních anket liší tím, že jde o celostátní anketu, v níž může hlasovat každý. Jiné ankety se omezují na čtenáře určitých časopisů, internetových stránek nebo hudebních stanic, popřípadě jsou limitovány věkem. V posledních letech přichází pravidelně zhruba kolem 120 tisíc hlasů.

Nejúspěšnější zpěvačkou novodobé éry je Lucie Bílá, která získala 15 Zlatých slavíků a 2 stříbrné. Jediný, kdo ji dokázal porazit, byla v letech 2005 a 2006 Aneta Langerová.

O slavíka v kategorii skupin se začalo poprvé hlasovat až v roce 1977. Historicky nejvíc Zlatých slavíků získal Kabát – osm. Loni poprvé zvítězila skupina Kryštof.

Celkem získalo Zlatého nebo Českého slavíka osm zpěváků, deset zpěvaček a jedenáct skupin.

Český slavík se zásadně proměnil v roce 1999, kdy spojil své síly s minerální vodou Mattoni, která měla a má stejné zájmy jako pořadatelé slavíka – podporovat českou hudbu a zvláště mladé umělce. S podporou Mattoni vznikla v průběhu let řada dalších nových kategorií, z nichž nejdůležitější je každoročně vyhlašovaný Objev roku.

Klepněte pro větší obrázek

Slavík letos

Už 49. ročník Českého slavíka Mattoni přináší novou kategorii, která reaguje na významný posun v poslechu hudby. S tím, jak pomalu končí éra cédéček, roste význam stahované hudby z internetu. Proto bude letos v rámci slavíka poprvé udělena cena za nejstreamovanější českou skladbu uplynulého roku.

Ceny ve všech třech hlavních kategoriích budou stejné jako v minulých ročnících. Stalo se tradicí, že zlaté, stříbrné a bronzové plastiky, poseté 44 českými granáty, vyrábí náš nejvýznamnější výrobce pyropových šperků, Družstvo umělecké výroby Granát z Turnova. Naše nejvýznamnější pěvecké hvězdy se tak dostávají do nejvybranější společnosti, v níž najdeme manželky amerických prezidentů, nejbohatší šejky, papeže a další V.I.P. osobnosti z celého světa, které nosí granátové ozdoby z dílen turnovských šperkařů.

Kolem Českého slavíka Mattoni se v posledních letech soustředila řada dalších partnerů, kteří chtějí podporovat domácí populární hudbu. Najdeme mezi nimi i tak významné podniky jako je pleťová a dekorativní kosmetika Mary Kay, společnost, která své profesionální zásady uplatňuje mimo jiné citlivým přístupem k zákazníkům i životnímu prostředí ve všech 35 státech, kde působí.

Klepněte pro větší obrázek

A kdo bude obhajovat?

Karel Gott mezi zpěváky, Lucie Bílá mezi zpěvačkami a Kryštof v kategorii skupin. Slavíkem bez hranic neboli nejpopulárnější slovenskou skupinou v Čechách byli No Name. Jak to dopadne letos záleží i na tom, zda využijete své právo hlasovat. Stačí najít www.ceskyslavikmattoni.cz a rozpomenout se, kdo ze zpěváků, zpěvaček, nebo hudebních skupin vás letos nejvíce zaujal. Od letošního roku nejsou v anketě hlasovací SMS zpoplatněny vyšší sazbou, jako u jiných akcí, kde se hlasuje. Za hlasovací SMS zaplatí každý tolik jako za jakoukoli jinou SMS, kterou posílá třeba kamarádům. A kdo má v rámci svého tarifu volné SMS, hlasuje vlastně zadarmo. Navíc, můžete i vyhrát. Na jednoho z hlasujících totiž čeká letecký zájezd pro dva na Menorku z nabídky CK Alexandria.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Vypadá to, že se nyní můžete dostat do situace, na kterou jste si zadělali už minulý týden. Přitom by stačilo málo, abyste se tomu obloukem vyhnuli. Pomůže vám, když se budete orientovat…

Nejčtenější články