Co nevíte o pomerančích: Fresh vypít do 15 minut, bílou slupku vykousat

21. 2. 2015
Co nevíte o pomerančích: Fresh vypít do 15 minut, bílou slupku vykousat
Pomeranč je nejen dobrým zdrojem vitamínu C, ale i skvělým zdrojem vápníku a draslíku! Víte, že v pomerančích obsažený limonen dokáže chránit plíce před škodlivým ozonem a pomerančová vůně prospívá astmatikům?

„Pomeranč jako přirozená potravina je lepším zdrojem vitaminu C než kterýkoliv farmaceutický přípravek. Dnes víme, že kromě vitaminu C pomeranče obsahují téměř 170 fytochemikálií, které umocňují a doplňují jeho působení v organismu. Toto vše, spolu s pocitem duševní pohody, který navozuje jeho konzumace, vyvolává mnohem silnější zdravotní účinky, než by se očekávalo od 53 mg/100 g vitaminu C, “ uvádí ve své knize Encyklopedie léčivých potravin lékař a autor mnoha publikací o výživě George D. Pamplona-Roger.

Samozřejmě, že existuje celá řada plodů, které jsou na vitamín C ještě bohatší, avšak pomeranč patří k těm nejchutnějším, nejdostupnějším a nejoblíbenějším.

Pomeranč v číslech

1 středně velký oloupaný pomeranč váží v průměru 150 g. Následující údaje odpovídají 100 g pomerančové dužiny.

87% vody

9 g jednoduchých sacharidů

50 – 60 mg vitaminu C

30 – 40 mg vápníku

200 mg draslíku

0,4 mg železa

0,08 mg mědi g

170 druhů fytochemikálií

20 druhů karotenoidů

1 větší pomeranč obsahuje 15 % denního doporučeného množství vlákniny!

Pomeranč jako zdroj vápníku? Proč ne!

Pomeranče, a samozřejmě i další citrusy, jsou velmi populární díky specifické chuti a hojnému obsahu čerstvé osvěžující šťávy. Oblibě se těží i vzhledem k vcelku vysokému obsahu vitaminu C. V pomerančích je však přítomné i malé množství vitaminu B1 a B2, dále pak karotenoidy a v populaci často deficitní kyselina listová. Milovníky pomerančů dále jistě potěší značné množství draslíku a u ovoce vcelku nezvyklého vápníku a také menší množství hořčíku a železa.

Pomeranč, silný antioxidant

„Pomeranče obsahují i čtyři vysoce účinné antioxidanty, které vzájemně posilují svůj účinek: vitamin C, kvercetin (žluté přírodní barvivo), provitamin A a kyselinu listovou. Díky tomu mají silný antioxidační vliv na všechny buňky organismu, čímž částečně zabraňují vzniku arteriosklerózy a brzdí proces stárnut,“ tvrdí Pamplona-Roger.

Pomeranče se tak právem řadí mezi plody s velmi vysokou tzv. antioxidační kapacitou. Za zmínku dále stojí v pomerančích obsažené ovocné kyseliny, které dle odborníků omezují tvorbu ledvinových kamenů, zvyšují účinek vitaminu C a podporují vylučování toxických látek z těla (např. kyseliny močové).

Pomeranče dále obsahují zajímavé fytochemikálie zvané flavonoidy a limonoidy (propůjčují pomerančům citrusovou vůni). Flavonoidy disponují silným antioxidačním, protizánětlivým a antikarcinogenním účinkem. Limonoidy patří mezi látky, které snižují riziko vzniku rakoviny.

„Fresh“: Co byste měli vědět

Čerstvá pomerančová šťáva je lahodným tekutým zlatem, v němž najdeme všechny skvělé látky obsažené v pomeranči. Pokud vypijete 3 dcl čerstvé šťávy (přibližně 3 pomeranče), mnohonásobně překročíte doporučenou denní dávku vitaminu C! „

Fresh“ je ideální připravovat z oloupaného pomeranče, na němž se díky okrájení nožem, zachová alespoň část bílé slupky (mezokarpu). I ta totiž obsahuje některé zdraví prospěšné látky (např. vitamin P a pektin).

Šťávu je vhodné vypít do 15 minut po vylisování, neboť rychle oxiduje a ztrácí mnohé cenné látky. V případě, že jste příznivci krátkodobých (jednodenních) půstů, je silně alkalická pomerančová šťáva skvělou volbou! Doporučuje ji například autorka knihy Džusy pro zdraví, Caroline Wheater či odborník na výživu, lékař a autor knihy Džusový půst, Paavo Airola.

Co možná nevíte: Pomerančem proti astmatu

• Výzkumný tým doktora Ehuda Keinana z Institutu technologie v Izraeli zjistil, že limonen (látka obsažená v citrusech) dokáže ochránit plíce před škodlivým ozonem, který podporuje rozvoj zánětů a astmatu.

• Není-li astmatik na citrusy alergický, neměl by se vyhýbat jejich loupání a cílenému čichání citrusové vůně! Během loupání dochází k uvolňování léčivých esencí, zejména limonenu, do ovzduší.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Senzační náladu zrovna nemáte, ale jste rádi, že vedoucímu už dochází vaše potřebnost. Nikdy jste nedělali nic napůl, protože to prostě neumíte. Nadřízený si všimnul vašich skvěle…

Nejčtenější články

Doporučujeme