Co pomůže na bolest zubů?

15. 6. 2020 Reklama
Co pomůže na bolest zubů?
Rostou vám zuby moudrosti, máte citlivé zuby, trpíte na záněty dásní nebo čas od času trpíte neurčitou bolestí? Bolesti zubů nejsou nic příjemného a příčiny mohou být různé.

Na některé problémy postačí zvýšená péče o ústní dutinu. Na méně závažné problémy můžete dokonce zkusit i nějakou tu babskou radu. Pokud ale trpíte dlouhodobými bolestmi, rozhodně byste je neměli podceňovat a co nejdříve navštívit odborníka. Jak zahnat bolest zubů a jak na to, aby se vám problémy se zuby vyhnuly obloukem?

Příčiny bolestí

Jste si vědomi toho, že máte citlivé zuby? Trápí vás bolest zubů, když pijete studené a sladké limonády? Řešením není pouze vyhýbat se nápojům a potravinám, na které jsou vaše zuby citlivé. Především byste se měli zamyslet nad svou ústní hygienou a čistit si zuby opravdu pravidelně a pečlivě, abyste jim co nejdříve navrátili pohodu a zdraví. Limonády ale nejsou to jediné, co může stát za vaší bolestí. Tady jsou nejčastější příčiny, které mohou způsobovat bolest zubů:

 • Konzumace sladkých nebo kyselých potravin a nápojů
 • Zbytky jídla uvíznuté mezi zuby nebo pod dásní
 • Rostoucí zuby moudrosti
 • Zubní kaz
 • Narušená zubní výplň
 • Obnažené krčky
 • Zánět dásní
 • Zánět nervu
 • Úrazy zubů

Co naše babičky znaly a my zapomněli

Poslouchejte své tělo. V dnešní době si lidé na bolest zvykli polykat růžové pilulky. Ty možná zmírní bolest, ale neodstraní její příčinu. Pokud byste ale znali jinou variantu, jak se dočasně zbavit bolesti zubů a nezatěžovali tím své tělo, využili byste ji? Jako první pomoc při bolesti zubů nebo zánětu dásní můžete využít šetrnější řešení.

 • Ne nadarmo je česnek označován za přírodní antibiotikum. Zkuste nadrcený česnek smíchat se solí a nanést na bolavé místo. Cibule zase působí proti infekcím. Zkuste ji žvýkat nebo alespoň přiložit na bolavé místo.
 • Proti zánětům působí i tea tree olej, jeho vůně ale může být někomu nepříjemná. Silně dezinfekční a antibakteriální účinky má hřebíček, který můžete cucat nejen v případě bolesti, ale i preventivně. A třeba vám bude jeho vůně milejší.
 • Zkuste si k bolavému místu do úst vložit vatový tampónek, který jste předem namočili do směsi čerstvě nastrouhaného zázvoru a mleté papriky. Vatu v ústech nechte, dokud bolest neodezní a klidně ještě trochu déle.
 • Pokud nejste abstinenti, můžete zkusit i tvrdý alkohol. Naneste ho na zub vatovou tyčinkou nebo kloktejte alespoň po dobu jedné minuty.
 • Nezapomínejte chladit. Studené obklady jsou na bolest zubů jednou z největších úlev. V případě potřeby přikládejte ledový obklad na bolavé místo i několikrát denně. Ale pozor na omrzliny!

Když si nejste jistí, jděte k zubaři

Pokud se vám něco nezdá, neváhejte. S časem se pravděpodobně bude celá situace jen zhoršovat. Pokud se vám například klube zubní kaz, při včasném ošetření můžete mít jen malou plombu. Při dlouhodobém odkládání návštěvy zubaře se ale také může stát, že o zub úplně přijdete a budete muset řešit jeho umělou náhradu. To je samozřejmě náročné jak psychicky a fyzicky, tak především finančně. Za malou plombu zaplatíte pár stovek korun. Cena zubní náhrady se ale může vyšplhat i do deseti tisíců.

Prevence je jistota

Nejjednodušší způsob, jak předejít bolestem zubů, je správná zubní a ústní hygiena a pravidelné zubní prohlídky. To vám řekne každý zubař. Že jste někde četli, že si musíte zuby čistit dlouho a na to nemáte čas nebo vás to nebaví? Doba, kterou trávíte čištěním zubů je individuální a víc než na celkovém čase záleží na vhodné technice čištění.

Pokud si nejste jistí, jestli si zuby čistíte správně, pořiďte si elektrický zubní kartáček. Moderní elektrické kartáčky mají spoustu funkcí, které vám ulehčí život a usnadní čištění zubů i dásní. Například mají senzor tlaku, který hlídá, abyste na kartáček moc netlačili. Chcete mít bělejší zuby, zaměřit se na masáž dásní nebo čištění jazyka? Na elektrickém kartáčku si můžete vybrat konkrétní program čištění. A jako bonus k tomu všemu ještě výrazně zkrátíte dobu čištění zubů, protože elektrický kartáček udělá za minutu až 58 tisíc pohybů, s ručním byste jich zvládli maximálně 400 až 600.

Pokud máte opravdu citlivé zuby, mrkněte na náhradní hlavice Oral-B. Když svůj elektrický kartáček doplníte kartáčkovou hlavou Sensitive, můžete si být jisti, že vaše zuby budou jako v bavlnce. Jemná kartáčková vlákna, která byla vyrobena speciálně pro citlivé zuby a dásně, zajistí opravdu šetrné, ale přitom důkladné čištění, takže se ze zlepšení můžete radovat už za týden.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Druhý pracovní den se ponese v duchu toho prvního a bude plný nejistot. Nespokojený šéf je vlivem Marsu v Beranu stále protivnější a vy doufáte, že ho to brzy přejde. Nechcete se s ním…

Nejčtenější články

Doporučujeme