Co pomůže vaší postavě

26. 2. 2001
Co pomůže vaší postavě
Blíží se jaro a brzy přijde čas odložit zimní šatstvo do skříně a obléci si něco lehčího. Pak se ale snadno může stát, že tu nedopneme sukni, tu nám bude těsné tričko a podobně.

Co pomůže vaší postavě

Blíží se jaro a brzy přijde čas odložit zimní šatstvo do skříně a obléci si něco lehčího. Pak se ale snadno může stát, že tu nedopneme sukni, tu nám bude těsné tričko a podobně. Já neměla nikdy oblečení, které by moji postavu příliš odhalovalo, či obepínalo. Z jednoduchého důvodu. Byla jsem tlustá. Po mateřské dovolené s dvojčaty jsem při 175 cm výšky vážila 86 kg. Dost hrůza. Zkusila jsem celou řadu diet a jediný pocit z nich byl veliký hlad a špatná nálada. Nástup do zaměstnání - na plastiku do nemocnice - to byl další šok. Postupně mi tu začali dávat najevo, že to s mou postavou není zrovna ideální. A to mě naštvalo. Tak moc, že jsem se do toho dala. Přečetla jsem hory odborných časopisů, zdravotnických, kulturistických, různých fit pro život, atd. A sestavila jsem ze získaných informací program, který mi umožnil toto: z váhy 86 kg zhubnout na 71 kg, ze 112 cm přes boky snížení na 99 cm, přes bříško z 90 na 79 cm. Svoje zkušenosti jsem vtěsnala do tří článků, které si vám, milé dámy dovoluji nabídnout. Ze všeho nejdřív chci říct, že neexistuje jednotná šablona na to, jak svou hmotnost snížit. Na každého člověka působí okolnosti jinak, každý si musí tu svoji dietu vyrobit. Když píši dietu, nevyjadřuji se přesně. Nejde totiž o dietu ale o dlouhodobou změnu životního stylu, ne-li o trvalou změnu. Ty z nás, které často trpí nadváhou, ty, které sní jeden rohlík a přiberou dvě kila, nemohou držet nějakou dietu měsíc, nebo dva a potom najet do starých kolejí. Jediným opravdu účinným řešením je trvalá sebekontrola. Zní to hrozně, viďte, ale nebojte se, není to tak zlé.


Naše tělo funguje na základě jednoduché rovnice, kterou lze vyjádřit účetní tabulkou. V ní se příjem musí rovnat výdeji. Pokud je příjem vyšší, zvyšuje se tělesná hmotnost. Pokud je vyšší výdej, hmotnost jde dolů. Neznamená to ale, že snížíme-li příjem, začneme hubnout. To je zásadní omyl. Pokud přestaneme jíst, naše tělo se začne připravovat na stav nouze, tedy na omezený přísun kalorií a vybuduje si zásoby - tukové. Abychom tedy mohli snížit hmotnost, nestačí snížit příjem, je třeba zvýšit i výdej.
Žena zaměstnaná v kanceláři, nebo jako pokladní, tedy taková, která má tzv. sedavé zaměstnání by měla mít denní spotřebu asi 800 kalorií na den. Naše tabulka by tedy měla vypadat asi takto:

Příjem Výdej
Snídaně: 200 kcal Za den v práci: - 600 kcal
Svačina: 100 kcal  
Oběd: 200 kcal Procházka: - 400 kcal
Svačina: 100 kcal  
Večeře: 200 kcal  
CELKEM: + 800 kcal CELKEM: +1000 kcal

Za den, kdy jsme dodrželi tuto kalorickou stavbu, podařilo se nám snížit tělesnou hmotnost o 200 kcal. Vím, že se to zdá málo. Je však normální snížit svoji hmotnost týdně o půl až jeden kilogram. Přibližně po měsíci takového režimu se dostaví období, kdy se úbytek váhy sníží, či dokonce zastaví. Je to proto, že tělo přeměňuje tuková depozita na svalovou hmotu a zvyká si na změny. Po jednom až dvou týdnech se vše opět dá do pohybu. Jen je třeba vydržet.


Závěrem první části našeho povídání o hubnutí ještě několik rad.

1. važte se vždy ve stejný den jednou týdně, vždy ve stejnou dobu, nejlépe ráno na lačný žaludek.
2. váha u žen kolísá v době před a při menstruaci, a to o půl až jeden kilogram
3. zapisujte si váhový stav do tabulky, nebo do grafu, povzbudí to vaši chuň pokračovat dál.
4. nevzdávejte to, jste přeci silná a skvělá! Dokážete vše, co si umanete!

Nashledanou příště u povídání o jídle.

Autor: Jitka Záleská

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Občas jste nevypočitatelní, a proto se držíte zpátky. Máte pocit, že se něco chystá, protože o vaše názory a rady není takový velký zájem. Některé věci byste si měli nechat pro sebe a…

Nejčtenější články

Doporučujeme