Co pomůže vaší postavě II - papáníčko

12. 3. 2001
Co pomůže vaší postavě II - papáníčko
Dobrý den přeji. Dnes si budeme povídat o jídle. Nevím, jak vy, ale já jím ráda. Přesto se mi podařilo zhubnout. Jak? S fantazií. Ano milé dámy a pánové, lze změnit jídelníček tak, aby vás to bavilo, aby vám při tom bylo dobře a abyste se zbavili přebytečných kilogramů.

Co pomůže vaší postavě II - papáníčko

Dobrý den přeji. Dnes si budeme povídat o jídle. Nevím, jak vy, ale já jím ráda. Přesto se mi podařilo zhubnout. Jak? S fantazií. Ano milé dámy a pánové, lze změnit jídelníček tak, aby vás to bavilo, aby vám při tom bylo dobře a abyste se zbavili přebytečných kilogramů.
Rozdělme si potraviny na skupiny. Tuky, cukry a ostatní (přílohy).

Začněme s tuky. Přečetla jsem si v jednom časopise radu jisté modelky a vyzkoušela ji. Ta rada zněla - vypěstujte si alergii na tuky. 
Příklad: představte si chleba se sádlem, nebo kostku másla. V duchu. A neustále si opakujte, když to sním, bude mi zle, když to sním umřu, a pořád a pořád, až tomu uvěříte. Asi to nebude fungovat vždy, ale u mě to zabralo. Z dřívějších tří rohlíků s máslem k sobotní snídani je dnes jeden se sýrem. Dále. Mléko, sýry, jogurty, vše dnes koupíte nízkotučné a ve velmi dobré kvalitě. Stačí odstranit ze své domácnosti potraviny s vysokým obsahem tuků a nahradíme je nízkotučnými. Musí-li do kuchyně přijít olej, je lépe použít olivový, lisovaný za studena. Maso typu vepřový bůček nesmí přijít na váš stůl. Tedy přesněji do vaší pusy. Pokud nemůžete být bez řízku, zkuste si ho upéci v troubě. Nebo jej těsně po vyjmutí z oleje osušte ubrouskem. Tím se obsah oleje sníží. Uzeniny musíte vyloučit z jídelníčku docela. Není to rozhodně nic, bez čeho by jste se nemohli obejít. Je to jenom otázka zvyku. Klasické máslo nahraďte pomazánkovým, či žervé, nebo nejlépe nízkotučnými sýry.


Cukr
. To je důležitá část našeho jídelníčku. Bez cukru se neobejdeme zejména my, ženy. Nechci vám sladké zakazovat. Ani já se bez něj neobejdu. Ale, místo šlehačkového dortu, či štrúdlu lze mlsat i jinak. Co takhle müsli tyčinky, nebo sušenky a oplatky značky Vitalinea? No a sami si také můžeme připravit leccos dobrého. Ovoce nakrájené na kousky zalité nízkotučným jogurtem s rozinkami je také dobré mlsání. Pokud se neobejdete bez čokolády, užívejte menší kousky, ne celou tabulku, ale třeba jenom jeden čtvereček. A nebo si zkuste vzít třeba Nutellu, což není klasická čokoláda a jedna malá lžička namazaná na krajíc celozrnného chleba je mlsání zdravé a dobré.
Ostatní potraviny, brambory jsou asi tak nevděčnější přílohou, pozor, rýže má poměrně dost kalorií. Bílé pečivo nahraďte pečivem celozrnným. Jak uvidíte v konečné tabulce, je nesporně méně kalorické. Těstoviny ujdou, pozor na omáčky.


Pití
, to je velice důležitá součást jídelníčku. Dospělý člověk by měl za jeden den vypít až dva litry tekutin. Pokud se snažíte snížit hmotnost, měli by jste pít víc. Mnohdy stačí pít a zjistíte, že máte méně hlad. K pití jsou výborné různé bylinkové čaje, střídané s minerálkou, případně občas lehká kola, či minerálka slazená lehkým cukrem. Pozor na limonády s obsahem dvakrát přepalovaného cukru. Jsou příšerně kalorické! A džusy rovněž.
I káva se počítá do jídelníčku, zejména pijeme-li ji s mlékem i to by mělo být nízkotučné, káva pak lépe překapávaná. Množství vypité kávy se do příjmu tekutin nepočítá.


Záleží na vás, jak se získanými informacemi naložíte. Je jen otázkou fantazie, jak si poskládáte svá jídla.
Zkuste si udělat k večeři například mraženou zeleninu dušenou v páře ochucenou kečupem. S celozrnným pečivem, případně s kouskem kuřete (libového, bez kůže) je to prostě pohádka. Nemohu nepřipomenout např. instantní polévky, či jídla. Není to sice příliš zdravá strava, ale ani neškodí, pokud ji použijete občas. Navíc jsou to nízkokalorická a i poměrně chutná jídla. Pozvolna snižujte množství potravy, kterou sníte. Nemusíte přece hned v počátcích diety dodržet spotřebu 800 kalorií.
Ve svém harmonogramu si vytvořte dny tlusté a tenké. Tlustý je den, kdy se přísun potravy zvýší až na 1.200 kalorií, hubený den je pak od 600 do 800 kalorií. Samozřejmě, pokud máme den tlustý, dbáme na to, aby se zvýšila pohybová aktivita. Při dnech hubených naopak můžeme malinko lenošit. Své místo zde mají i dny čistící, kdy se nejí vůbec, jenom se pije. Vůbec nejíst, to jsem nevydržela ani jednou.
Aň už si sestavíte jídelníček jakkoli, mělo by vás to bavit, neděláte to přece proto, že musíte, ale proto, že chcete. Každá dieta, i změna životního stylu je především záležitostí psychickou. Musíte začít vždy od hlavy. Pokud se rozhodnete, ano chci se s sebou něco udělat, pokud se rozhodnete začít, doporučuji vám vřele, zejména máte-li velkou nadváhu, navštívit dietologii. Hladovění nemá smysl. Jediné čeho docílíte hladověním je, že si zničíte zdraví. Nejde o to zhubnout, ale jde o to, naučit se žít zdravě. Nechci tvrdit, že musíte za každou cenu po zbytek života sčítat kalorie, abyste nepřekročili určité hodnoty (kalorické). Rozhodně ne. Jde jen o to, naučit se volit jednotlivá jídla tak, aby jste nehromadily tukové zásoby v sobě. Časem se vaše tělo samo naučí rozeznávat, co mu sedí a co ne. Potom se budete cítit lehká a přitom sytá po zelenině s kuřecím masem, a naopak unavená a přejedená po vepřovém s knedlíkem. Tím nechci říct, že nesmíte naše národní jídlo, jistěže ano, ale libové maso a minimum omastku nebo žádný. Omáčky místo smetanou zavařujte mlékem, i to jde. A pohyb, hlavní je vždy pohyb. No, a o pohybu si povíme příště. Přeji hodně síly a přikládám malou kalorickou tabulku.

druh jídla množství v g  kcal
chléb kmínový 60 150
chléb celozrnný 60  100
Rohlík (1kus) 50  150
olej 10 100
brambory 190 150
syrové těstoviny 45 150
syrová rýže 45 150
syrová čočka 45 150
maso hovězí libové 100 150
kuře s kostí 200 150
králík 220 150
pstruh 160 150
filé 200 150
1 vejce 5 60
rajčata 230 50
salátová okurka 420 50
syrový květák 250 50
čínské zelí 450 50
jablka 100 50
jahody 140 50
hroznové víno 80 50
banány 80 50
ananas 210 50
pomeranče 150 50
     

Autor: Jitka Záleská

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Krok po kroku se snažíte o nápravu vztahu. Vypovídejte se ze svých ztrát. Pokud si o všem v klidu promluvíte, určité pochopíte, že nesete také velký díl viny. Ne-li celý. Jakmile si…

Nejčtenější články

Doporučujeme