Co potřebují vaše vlasy? Rady a tipy pro každou ženu

11. 4. 2014
Aby si vlasy udržely zdravý vzhled, vyžadují pravidelnou péči. Tu volte vždy podle typu svých vlasů a také podle jejich potřeb.

Správná péče začíná ještě před mytím vlasů. Nejprve je důkladně rozčešte. Použijte hřeben se širšími zuby, jestliže máte dlouhé nebo hodně husté vlasy, hodí se pro vás spíše plochý kartáč, nejlépe s kulatě zakončenými zuby. Pokud máte velmi suché, případně silné a husté vlasy, dopřejte jim výživu ještě před zásahem vody. Naneste na ně několik kapek vlasového oleje, dobře rozetřete po celé délce vlasů, nechte chvilku působit a teprve pak vlasy umyjte. Obdobně můžete postupovat také v případě poškozených vlasů, jen vyměňte olej za přípravek určený právě k regeneraci poškozených a narušených vlasů.

MYTÍ MÁ SVÁ PRAVIDLA

Poté přichází na řadu mytí vlasů, i to by mělo mít svá pravidla. S mytím pokud možno nespěchejte. Na vlasy nikdy zbytečně nepouštějte příliš horkou vodu, protože by je nadměrně vysušovala. Volba šamponu je individuální podle typu vlasů. Trochu šamponu naneste nejprve do dlaně a teprve poté dobře rozetřete do mokrých vlasů. Vlasy myjte po celé délce a poté je důkladně opláchněte proudem vody a celou proceduru ještě jednou zopakujte. Na závěr oplachu snižte teplotu vody a několikrát vlasy protáhněte studenou vodou. Získají větší lesk a budou mnohem pružnější. Pokud jste v časové tísni a nestíháte si umýt hlavu klasickým způsobem, rychlou volbou je v tomto případě použití suchého šamponu.

ČÍM VLASY OŠETŘIT?

Následně vlasy ošetřete kondicionérem, případně regenerační péčí. Používání kondicionéru řada žen zbytečně podceňuje, přitom ten uhladí povrch vlasů, dokáže zmírnit projevy statické elektřiny a samozřejmě také usnadňuje rozčesávání umytých vlasů. Nenanáší se však ke kořínkům, aby nezatěžoval pokožku hlavy. Při jeho volbě platí stejné kritérium jako u šamponu – kondicionér volte podle typu svých vlasů.

Na výběr jsou obvykle kondicionéry oplachové (působí sice jen kratší dobu, intenzivněji) a bezoplachové (mívají lehčí texturu, aplikují se pomocí rozprašovače a nejčastěji slouží k hydrataci a výživě vlasů). Pro intenzivní regeneraci vlasů jsou ideální masky. Aplikují se jako doplňková péče obvykle jednou až dvakrát do měsíce. Vlasům prospějí i masky vyrobené ze snadno dostupných domácích zásob. Olivový olej, med nebo banán nejvíce prospívají suchým, poškozeným a lámavým vlasům. Unavené a oslabené vlasy naopak oživí maska z kiwi a citronu.

POZOR NA ŽEHLENÍ

Mokré vlasy jsou mnohem křehčí než suché, proto je po umytí nikdy hrubě netřete ručníkem ani je nestahujte do culíku. Raději je opatrně zabalte do většího ručníku a stiskem vymačkejte přebytečnou vodu. Rozčešte je hřebenem se širokými zuby, a pokud používáte tužidlo, vetřete ho do vlhkých vlasů, nebo aplikujte pár kapek vlasového oleje pro větší lesk. K vysoušení volte nejlépe ionizační fény.

ZVOLÍTE JÍL, NEBO HLÍNU?

Aplikace fixačních sprejů je rychlá a jednoduchá, jejich nevýhoda však spočívá v tom, že některé z nich vlasy nepříjemně slepují, drží se na vlasech a špatně se také vyčesávají. Naopak guma je vhodnější pro kreativní styling kratších vlasů, stejně jako jíl a hlína, jež vlasům dodávají zároveň matný vzhled. A mlhu nejvíce ocení milovnice vůní. Od některých toaletních vod jsou totiž k dostání ještě speciální vlasové parfémy. Vlasy je rovněž třeba pravidelně zastřihovat. Cesta za zdravými vlasy vede také přes správný jídelníček a pitný režim.

Tipy na vlasové přípravky pro krásnou hřívu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pluto je negativní konstelaci s Merkurem, tudíž vládnou v rodině neklidné chvilky. I tak jste ve stresu kvůli pracovním povinnostem a neumíte se s aktuální situací poprat. Jeden člen…