Weleda vyživující krém na nehty a lůžka, od 232 Kč

Weleda vyživující krém na nehty a lůžka, od 232 Kč

Odlakovač s Tea Tree Oil na vysušené nehty, od 33 Kč
Fiskars nůžky na nehty s extra tenkými čepelemi, od 320 Kč
Sally Hansen, lak pro zpevnění nehtů, do 150 Kč
Sally Hansen, vitamin E, vyživující olej, od 125 Kč
9
Fotogalerie

CO PROZRADÍ NEHTY O VAŠEM ZDRAVÍ: Nejhorší a nejlepší věci, které můžete udělat

Podáváte druhým ruku sebevědomě? Nebo se spíš snažíte své „drápky“ schovávat v kapse, protože se není čím chlubit? Myslete na to, že ruce jsou vaší vizitkou a na jejich vzhledu mají hlavní podíl právě nehty.

Ruce jsou naše nejdůležitější nástroje. Musejí zvládnout spoustu dovedností, navíc jsou důležitým komunikačním prostředkem.

V řeči beze slov jimi dokážeme vyjádřit náklonnost a porozumění, ale také pohrdání či odmítnutí. Proto by měly být pěkné, což znamená hlavně zdravé. Vždyť si přiznejme, že ruce a hlavně nehty jsou zpravidla hned druhou věcí, na kterou padne náš zrak, po pohledu do očí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovlivňující faktory

Právě proto, že naše ruce hrají tak důležitou roli, bychom jim měli poskytovat odpovídající péči. A už jenom proto, že je vystavujeme vnějším vlivům, jako je vítr, mráz, slunce, čisticí prostředky apod. Podle toho potom vypadají a trpí i naše nehty. Na druhou stranu vzhled nehtů hodně prozradí o našem zdraví. V orientální medicíně tvoří posouzení nehtů důležitou součást hodnocení celkového zdravotního stavu člověka.

Faktory, které ovlivňují stav nehtů, jsou v zásadě dva: Jednak vnitřní, které zpravidla ovlivnit nelze, jako je užívání léků nebo hormonální nerovnováha. Ve svých rukou (doslova) máme i faktory vnější – zda budeme ruce, a tedy i nehty, před zimou, větrem a úklidovými prostředky krýt rukavicemi a mazat je krémem s ochranným filtrem proti slunci. Návrat k dobré kondici

Lámání a třepení nehtů může být zapříčiněno zvýšenou únavou nebo stresem. Tyto negativní jevy lze omezit užíváním vitaminů B, D a E, železa a zinku. Do svého jídelníčku také můžete zařadit potraviny obsahující síru (živočišné bílkoviny, luštěniny, celozrnný chléb, vejce, zelí apod.).

Důvodem může být i přílišná suchost nehtů – ta se dá odstranit např. výživným balzámem nebo olivovým olejem, který do nich vmasírujeme. Případně je možné si přípravek aplikovat na noc a spát v rukavicích. Ženy mnohdy sázejí na ochranu posilujícím lakem, ale není dobré mít nehty nalakované nepřetržitě.

Dermatologové doporučují mít lak jen pět dní v týdnu, aby se nehet příliš neoslaboval. Manikérky jsou jiného názoru – tvrdí, že toto nebezpečí nehrozí, pokud se nejdříve použije podkladový bezbarvý lak, který nehet vyživuje a nedovolí barevným pigmentacím proniknout dovnitř.

Nekousat!

Problémem dříve bývala také alergie na lak (konkrétně na jeho složky jako formaldehyd či toluen) projevující se zarudnutím očních víček nebo pálením v krku, tedy v místech, jichž se rukama často dotýkáme.

Toto riziko je sníženo tím, že už se tyto látky při výrobě laků nepoužívají. Nošení umělých nehtů (gelových, akrylových) je stále velmi módní. Jejich nositelky si občas kladou otázku, zda tím své vlastní nehty nepoškozují. Vzhledem k tomu, že pryskyřice a gely pro aplikaci umělých nehtů se v poslední době výrazně zlepšily, není dopad na zdraví nehtů tak výrazný. Podmínkou je nechat si nehty aplikovat odbornicí. A ještě jednu výhodu nalakované a umělé nehty mají – zabraňují nám okusovat si je, což je nešvar, který kráse rukou rozhodně nepřidá.

Malá zrcátka

Nehty odrážejí stav vašeho zdraví – nemoci, které v těle propukají, se často nejdříve projeví právě na nich. Co se z jejich stavu dá vyčíst?

 • Křehké nehty: Mohou upozorňovat na onemocnění štítné žlázy.
 • Červené svislé čáry na nehtech : Vznikají malým krvácením pod nehtem, ale mohou také znamenat srdeční potíže (pokud se objevují ve větším množství, je lepší navštívit lékaře).
 • Široké vypouklé nehty (jako lžička) : Bývají příznakem plicních chorob (často jsou však doprovázeny dalšími příznaky, jako je kašel a dušnost).

Bledé nehty: Když stisknete nehty, po chvíli povolíte a ony zůstanou bílé ještě minutu poté, může to znamenat nedostatek železa. Doporučuje se vyšetření krve, které může odhalit anemii.

 • Prohloubené (zvlněné) nehty: Mívají je lidé trpící lupénkou nebo jiným kožním onemocněním, projevuje se tak i psoriatická artritida postihující klouby a kůži.

„Nadzvednuté“ nehty : Oddělují se od nehtového lůžka a bývají symptomem nemocí štítné žlázy. Doprovázejí je ale i další příznaky – úbytek na váze, padání vlasů, svědění a vystouplé oči.

 • Vodorovná bílá rýha na nehtovém lůžku: Jejich majitel může trpět cukrovkou nebo lupénkou. Tento stav mohou způsobit i léky užívané při chemoterapii.
 • Bílé vodorovné pruhy na nehtu: Způsobuje je otrava arzenikem.
 • Černé linky: Mohou být podle toho, odkud kam vedou, výsledkem poranění, ale v horším případě mohou signalizovat rakovinu kůže.

To, jaké nehty budeme mít (jestli a lámavé), je sice dáno geneticky, budou pevné, nebo naopak měkké přesto můžeme pro jejich vzhled hodně udělat dobrou péčí.

Pevné hladké nehty bez rýh a skvrn svědčí o dobré kondici. Matné a zdeformované nehty mohou signalizovat nejen kožní onemocnění, ale také nedostatek minerálních látek a vitaminů, poruchy trávení a prokrvování nebo alergie. Co dělat, když máte nehty…

 • Suché: Nejlepší způsob, jak jim navrátit lesk, vláčnost a vitalitu, je hydratace, nejlépe podáním vitaminu E v kapslích, jejichž obsahem se nehty masírují, nebo v laku s přídavkem tohoto vitaminu. Vyhněte se perleťovým lakům, jež nehty dále vysušují.
 • Křehké: Dehydratované a nepružné nehty je optimální potírat olivovým či mandlovým olejem. Poškozené: Štěpící nebo odlupující se nehty jsou dehydratované, dobře jim udělá zpevňující lak a olejíčky aplikované na kůžičku u nehtového lůžka.

Pozor na přílišnou péči Jak tedy udržet nehty zdravé, silné a dobře rostlé?

Především je nutné dbát o jejich hydrataci. To není nic nového, stejná zásada platí i pro kůži a celý náš organismus. Jestli se špatně orientujete v nabídce nehtových produktů v drogerii, nechte si poradit v lékárně. Zapomenout nesmíme ani na zdravou životosprávu, dostatečný přísun potravin a správný pitný režim, protože jako vždy vše souvisí se vším.

Udržovat ruce hydratované ovšem zdaleka neznamená časté mytí. Právě naopak. Příliš mnoho vody a mýdla kůži odnímá vlhkost a tuk, takže vysychá a praská. A tento negativní stav se podepíše i na nehtech. Přehnaná péče ovšem nehtům také spíš škodí, což platí i o manikúře. Poškozuje je nesprávné a časté pilování nebo leštění.

Důležitá je i technika: pilovat je třeba vždy od strany směrem ke středu nehtu, stejným směrem a nepohybovat pilníkem (papírovým či skleněným) sem a tam, aby se nenarušila keratinová vlákna, což by mohlo vést k třepení nehtů. S použitím leštiče můžeme mít zářivé nehty i bez nalakování a v tomto případě se doporučuje energický pohyb tam a zpět, jímž se odstraní nečistoty a zahladí rýhy.

Nástroje na tuto úpravu by měly být jemné a postupovat je třeba šetrně. V opačném případě jsou nehty jako z papíru, tenké a měkké, více se lámou. Pozor je potřeba dávat hlavně na spodní okraj nehtu poblíž nehtové kůžičky. Její dřívější radikální odstraňování je dnes nahrazeno spíš mírným zatlačováním kůže k nehtovému lůžku.

Jsou bílé skvrnky nebezpečné? Lidé se někdy domnívají, že tento jev znamená nedostatek vápníku. Není tomu tak, většinou malé skvrnky vznikají mechanicky: razantním „ťukáním“do klávesnice, používáním nehtů k otevření konzerv, škrábáním apod.

Co nehtům škodí?

• nešetrná mýdla • příliš teplá voda • mráz i ostré sluneční paprsky (i nehty je vhodné mazat krémy s UV faktorem) • agresivní čisticí prostředky (je nutné používat pracovní rukavice) • špatně provedená manikúra • nevyvážená strava • kouření (mohou zežloutnout) • dlouhodobé nošení umělých nehtů

Speciální péče při zarůstání nehtů a jejich nerovnostech Stav nehtů někdy vyžaduje speciální péči, která je nadstavbou klasické pedikúry. Efekt přinášejí odborné metody, jejichž princip vysvětluje Ing. Petra Kliková, manažerka centra krásy a péče o tělo z Kliniky Esthesia Praha, která je zároveň viceprezidentkou České podologické společnosti: „V rámci podologie se zaměřujeme nejen na estetiku, ale především zdraví nohou. Celková péče o nohy je v případě potřeby kombinovaná též s rehabilitací, dermatologií či chirurgií. V případě ošetření nehtů vysvětlím několik pojmů, s nimiž se při ošetření na Klinice Esthesia můžete setkat.“

Nehtová protetika neboli nehtová náhrada je vyrobena ze speciálního materiálu, který tvoří náhradu za chybějící nehtovou ploténku nejčastěji u palce na noze, kdy nehet po úrazu dorůstá velice pomalu a působí to neesteticky. Náhrada je vyrobena tak, aby netlačila na dorůstající přírodní nehet a neomezovala jeho růst. Nehtové rovnátko je technologie, jež pomáhá při řešení problematiky zarůstání nehtů.

U tohoto způsobu ošetření nehtu nedochází ke stržení nehtu. Zarůstající nehet je ošetřován neinvazivním způsobem, při kterém se nehet „učí“ růst tak, aby již nezarůstal. Klient po aplikaci může bez problémů pracovat, sportovat a případná omezení jsou minimální. Úleva se u něj dostavuje buď ihned, nebo nejpozději do 48 hodin od aplikace. Léčba trvá přibližně jeden rok. Techniku je možno kombinovat s tejpy, sulci protektory, tamponádou a přístrojovou pedikúrou.

Silikonové korektory pomáhají udržet správné postavení prstů na nohou a tím předcházejí deformacím nehtů způsobeným „šlapáním si po nehtech“, jež je způsobeno špatným postavením nohy, potažmo následně i prstů. Toto dále souvisí s nezbytností vyšetření chodidel, často je zapotřebí individuálních vložek do bot, které řeší jak podélnou, tak příčnou klenbu chodidla. Nesprávné stereotypy pohybů vyžadují spolupráci s rehabilitací. Plísně nehtů sužují nemalou část obyvatelstva. Nehty často zbytní, změní barvu a odchlipují se od nehtového lůžka. Pro ošetření takto postižených nehtů se používají jednorázové pomůcky nebo kovové nástroje, jež se následně dezinfikují a sterilizují při 180 °C.

Na nehtech u nohou doporučujeme dle stavu plísně po konzultaci s lékařem odbrousit postiženou část nehtu pro urychlení léčby. V případě, kdy je postižení tak rozsáhlé, že by odbroušení znamenalo odstranit celou nehtovou ploténku, což nedoporučujeme, je možno nehty alespoň udržovat ztenčením a úpravou.

Jaké vám budou slušet?

 • Kulaté: Hodí se i pro kratší prsty a nehty.
 • Oválné: Opticky prodlouží krátké prsty.
 • Hranaté: Tento tvar je vhodný pro prsty s menšími nehtovými lůžky.
 • Hranatý ovál: Tento tvar je prakticky univerzální a sluší každé ruce.
 • Špičaté: Opticky prst zeštíhlí, ale hodí se spíš pro mladé ženy.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Doporučujeme

Články odjinud