Co říkáme úsměvem

24. 1. 2002
Co říkáme úsměvem
Nevíme přesně, jak se naši prapředkové tvářili při různých životních situacích. Víme však, že šťastný, radostný výraz tváře ke kterému patří náznak příjemného úsměvu, či široký radostný úsměv patří k našemu chování, komunikování, řešení různých situací.

Co říkáme úsměvem

Nevíme přesně, jak se naši prapředkové tvářili při různých životních situacích. Víme však, že šňastný, radostný výraz tváře ke kterému patří náznak příjemného úsměvu, či široký radostný úsměv patří k našemu chování, komunikování, řešení různých situací. Nás však v této chvíli zajímá význam úsměvu. Výzkumní pracovníci soudí, že úsměv má několik významů:

Příznivě působí na okolí
Nežijeme na pustém ostrově, ale žijeme spolu s lidmi, v lidské komunitě. Proto je velmi důležité pro náš život, pro naši činnost, jak působíme na ostatní. Ťsměvem vytváříme pozitivnější ovzduší. Působíme na podvědomí lidí, kteří jsou s námi, příznivěji nás hodnotí a přijímají než člověka se zatrpklým, kyselým výrazem. Ťsměv nás zařazuje do skupiny lidí s přátelskou povahou. Oči a ústa jsou rozhodující při použití řeči těla.

Pomáhá k pocitu štěstí
Pro nás je důležité zjištění, které jsme si jistě mnohokrát v životě ověřili, že úsměv, který na své tváři vyvoláme, vede i ke změně naší nálady, k pocitu štěstí. Významný psycholog z Michiganské university tvrdí, že se také usmíváme nejenom proto, že jsme šňastní, ale abychom si někdy i pomohli k pocitu cítit se šňastněji. Uvedený proces je spojen se zásobováním mozku krví. Znamená to, že naše výrazy nejen odrážejí naše pocity, ale také je spoluvytvářejí. Zasmušilý výraz, který se na naší tváři objeví, nás deprimuje, zatímco radostný výraz pozvedá naší náladu.

Je spojován s úspěchem
Neúspěch není zajisté jen zaviněn nedostatkem přívětivosti, živosti, úsměvu. Je zde celá řada dalších faktorů. V posledních dvaceti letech se uvedený problém důkladněji zkoumá a i když nejsou všechna zkoumání plně popsána a doložena, ukazuje se, že přívětivější lidé budí větší důvěru, mají u svých spolupracovníků větší úspěch. Ochotněji jim naslouchají, realizují pokyny či přání, pomáhají.
Nelze samozřejmě zaručit úspěch, budete-li úsměvem zakrývat zlobu, hněv, nenávist.
Říkáme tomu falešný úsměv a máme schopnost tato sdělení našim podvědomím zpracovávat a svým chováním reagovat.

Autor: Milada S.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento týden se vám v práci nedaří zabodovat a velice se tím trápíte. Malujete si něco, v čem nemůžete uspět. Začněte být realisté a nedůvěřujte kolegům v práci. To vás jen dorazí. Kariéra…

Nejčtenější články

Doporučujeme