Letní nástrahy při koupání: Zánět zvukovodu, močových cest nebo spojivek je jen špička ledovce | Foto: iStock

Foto: iStock

Letní nástrahy při koupání: Zánět zvukovodu, močových cest nebo spojivek je jen špička ledovce

Koupání k létu neodmyslitelně patří. V některých případech pro nás ale může skončit nasazením antibiotik, neschopenkou nebo třeba nepříjemným svěděním. Na co si dát při koupání pozor? Které onemocnění trápí Čechy nejvíce, jak mu předcházet a jak ho co nejrychleji vyléčit?

V článku najdete informace o letních nástrahách, které souvisejí s koupáním v přírodě i v bazénech. Přečtěte si:

Co se dá chytit v bazénu?

Kdo nemá doma vlastní bazén, nachází často letní ochlazení v městských či menších obecních veřejných koupalištích. Častým koupáním v chlorovaných bazénech ale můžete oslabit svou imunitu. Chlor zvyšuje přirozené pH, kvůli čemuž často dochází k přemnožení bakterií a kvasinek ve sliznicích. Sami na sobě často můžete pociťovat napnutou a suchou pokožku kdekoliv na těle. Kožní problémy jsou intenzivnější u lidí, kteří mají atopický ekzém. Tito by obzvlášť měli klást důraz na kvalitu vody, v níž se koupou, a na konci dne by měli svému tělu dopřát potřebnou péči. Stejně jako pokožka trpí také vlasy. Myslete proto na tolik potřebnou hydrataci.

Častým koupáním v chlorovaných bazénech můžete oslabit svou imunitu. Chlor zvyšuje přirozené pH, kvůli čemuž často dochází k přemnožení bakterií a kvasinek ve sliznicích.

Na veřejných koupalištích je bohužel velká šance, že si na nohách odnesete nečekaný dárek v podobě plísně nebo bradavice. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému a zdlouhavému léčení těchto kožních problémů, nezapomeňte si s sebou vždy přibalit přezůvky nebo žabky. Když si po koupání promažete nohy vhodným krémem, umožníte kůži, aby si vytvořila ochrannou bariéru, a vy nebudete muset běhat po doktorech.   

Pozor si dejte také na úpal a úžeh. Při úpalu dochází k přehřátí celého organismu. U úžehu se přehřeje mozek. V obou případech je potřeba postiženého co nejdříve ochladit a dodat mu tekutiny. V závažných případech vyhledejte lékaře. Situaci v žádném případě nepodceňujte.

Co způsobují sinice?

Pro milovníky koupání v přírodních nádržích, lomech, biotopech a dalších vodních plochách jsou největším rizikem sinice. Je proto velmi důležité, abyste se vždy informovali o stavu vody, ve které se chcete koupat. Informace o některých vodních dílech najdete na webu Krajské hygienické stanice. V případě, že zde není uvedeno vaše oblíbené koupací místo, snažte se zodpovědně vyhodnotit situaci sami. Pokud je voda plná nečistot, zakalená a páchnoucí, zvolte raději jinou variantu letního osvěžení.

Koupete-li se s dětmi, měli byste být maximálně obezřetní. Často se stane, že se děti při vodních radovánkách omylem napijí vody, nateče jim do uší či očí, a zdravotní problém je hned na světě.

Ze znečištěné vody si můžete odnést nepříjemnou kožní vyrážku, střevní a žaludeční potíže, jaterní problémy, zánět očí a uší nebo bolest hlavy. Závažnějším onemocněním, které vzniká při koupání ve znečištěné přírodní vodě je cerkáriová dermatitida. Na těle se vám udělají puchýře, rudé a svědivé skvrny. Důvodem je zarytí larvy motolice pod vaši kůži, kde chce larva dokončit svůj vývoj. Nepříjemné onemocnění odezní do několika dnů.

Jak poznat infekci močových cest?

Infekce močových cest je častým onemocněním, které si odnášíme jako důsledek letního koupání. Postihuje jak muže, tak i ženy. Jestliže se infekce močových cest vhodně a brzy neléčí, může dojít k zánětu ledvin. Mezi nejběžnější příznaky infekce močových cest patří tyto:

  • pocit častého močení;
  • bolestivé močení, pálení;
  • nepříjemně páchnoucí moč;
  • žlutá, zakalená nebo i načervenalá moč;
  • křeče v podbřišku;
  • teplota, bolest v bedrech, nevolnost, zvracení.

Prevence je základ dobrého zdraví. Snažte se proto nezůstávat dlouho v mokrých plavkách. Mějte s sebou 2–3 plavky, které si budete převlékat (stačí plavkové kalhotky). Po koupání proveďte důslednou intimní hygienu. Můžete také použít speciální tampony na koupání a vaginální probiotika, které obnovují přirozené pH.

V prvních dnech potíží se můžete snažit vyřešit svůj problém sami. Jak léčit infekci močových cest?

  • Pitný režim je základ. Zvyšte tedy denní přísun tekutin nad váš standard. Častým močením by se infekce měla vyplavit. Nepijte však kávu, džus, kolové vody a černý čaj. Vsaďte raději na čistou vodu nebo bylinkové urologické čaje. Výborně funguje lípa, kopřiva, heřmánek, šalvěj či speciální urologická čajová směs bylin.
  • Brusinky působí na močové cesty téměř zázračně. Tuto superpotravinu můžete tělu dodávat v podobě tabletek, sirupu, kapek, šťáv nebo je budete zobat jen tak sušené. Kdo je k zánětům močových cest náchylný, měl by mít brusinky v domácí lékárničce a užívat je preventivně.
  • Dodejte si do těla pořádnou dávku vitamínu C. Ten totiž zvyšuje kyselost moči a to vede ke snížení počtu bakterií. Ovoce, zelenina nebo tabletky – záleží jen na vás.
  • Pomůže také tinktura z lichořeřišnice. Naordinujte si 2–3 × denně potřebný počet kapek.
  • Dále se také doporučuje přestat jíst sladkosti, pálivá a smažená jídla. Na místo toho zařaďte do jídelníčku křen a pijte sodu s vodou. Buďte v teple a suchu, dopřejte ledvinám solný obklad, sedací lázeň nebo vyzkoušejte homeopatika.

V případě, že vám ale po 2–3 dnech nezačne být lépe, vyhledejte raději odborného lékaře. Vyšetření močového měchýře se nemusíte obávat. Lékař vám odebere vzorek krve a moči a případně vám udělá ultrazvuk ledvin. Zřejmě vám nasadí antibiotickou léčbu, doporučí klid, teplo a dostatečný pitný režim. Nejpozději za týden byste měli být bez potíží.

Jak se pozná zánět spojivek?  

Znečištěná či příliš chlorovaná voda umí udělat v oku pěknou paseku. Většinou jsou zasažené obě oči na jednou. Zánět spojivek poznáte jednoduše:

  • Máte neustálý pocit, že vám v oku něco zavazí.
  • Oči jsou zarudlé.
  • Víčko může být nateklé.
  • Budete přecitlivělí na denní i umělé světlo.
  • Oči pálí, slzí a bolí.

Vhodnou prevencí zánětu spojivek je aplikace očních kapek s antiseptickou složkou. Ty do očí kapejte po každém koupání. Nespoléhejte se na plavecké brýle! Voda se často dostane také pod ně, nebo si mokrýma rukama oči nevědomky promnete.

Léčba zánětu spojivek v domácím prostředí je založená na léčivých bylinných, chladivých či teplých obkladech. V lékárně vám jistě doporučí vhodné masti, oční kapky např. s výtažky ze světlíku nebo umělé slzy. Návštěva u lékaře vám pravděpodobně přinese antibiotické kapky do očí. Zvýšená hygiena a zákaz nošení kontaktních čoček do úplného uzdravení platí jak pro domácí, tak odbornou léčbu.

Jak poznat zánět v uchu?

Bakterie a viry se mohou dostat také do uší a způsobit tam zánět. Říká se tomu tzv. plavecké ucho. Riziko je stejné jak u dospělých, tak dětí. Děti však toto onemocnění snášejí hůře než dospělí. Jak poznat zánět v uchu?

  • Uši vás bolí, především vleže.
  • Máte pocit, že jsou vaše uši zalehlé a cítíte tlak.
  • Z ucha může vytékat hnis.
  • Ucho je nateklé, na dotek horké.
  • Horečka.
  • Nevolnost – průjem a zvracení.

Snažte se po každém koupání uši pořádně vysušit. Vodu nechejte z ucha vytéct, stačí si lehnout na chvíli na každý bok. K vysušení použijte gázu namísto vatové tyčinky, která by mohla nečistoty zanést hlouběji do ucha. Dobrým řešením jsou speciální špunty do uší, které nepropustí ani kapku vody.

Při problémech můžete do uší kapat ušní kapky s obsahem kyseliny octové, tea tree oilu atd. Vhodné jsou také olejové ušní kapky, které ucho dezinfikují a pomáhají rozpustit ušní maz. I zde platí stejné pravidlo jako u očních zánětů – pokud vám domácí léčba nezabírá, je potřeba navštívit lékaře. Te předepíše antibiotické kapky a doporučí další léčbu dle vašeho zdravotního stavu.

Doporučujeme

Články odjinud